27.03.2017
Ostatnio na łamach bloga prawosportowe.pl pisałem o możliwościach zawieszenia lub darowania kary dyscyplinarnej, jakie dają przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś raz jeszcze o karach, ale tym razem o karach zasadniczych. Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 5 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego, kary dyscyplinarne dzielą się na kary zasadnicze i dodatkowe.
Sięgając dalej, zgodnie z przepisem art. 5 §3, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, za jedno przewinienie dyscyplinarne wymierza się jedną karę zasadniczą. Zatem mamy zasadę wymierzania jednej kary zasadniczej za dane przewinienie. Mamy tez kilka wyjątków oraz możliwość kumulacji kar zasadniczych, o których poniżej.
Za przewinienia dyscyplinarne wymierza się kary przewidziane w regulaminie, z zastrzeżeniem treści art. 47 – to treść przepisu art. 5 §1. Zgodnie z dyspozycją art. 47, organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary byłoby niecelowe, a w szczególności niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego.
Kolejnym wyjątkiem jest zbieg przepisów dyscyplinarnych uregulowany w art. 6 Regulaminu. Zgodnie z treścią przepisu §1, jeżeli zabronione pod groźbą kary dyscyplinarnej przewinienie, wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej, pozostających w zbiegu przepisach dyscyplinarnych, stanowi ono jedno przewinienie dyscyplinarne, za które wymierza się jedną zasadniczą karę dyscyplinarną. Także, w świetle przepisu §2, zbieg przepisów zachodzi wtedy, gdy kwalifikacja prawna dokonana w oparciu o tylko jeden przepis, zawierający opis przewinienia dyscyplinarnego, nie wyczerpuje w pełni zarzucanego przewinienia. A zgodnie z §3, obok zasadniczej kary dyscyplinarnej organ dyscyplinarny może orzec jedną lub kilka dodatkowych kar dyscyplinarnych spośród katalogu kar dodatkowych.
Inny wyjątek, to przewinienie dyscyplinarne ciągłe i regulacje przepisu art. 7 §1, w myśl, którego, jeżeli obwiniony dopuszcza się w krótkich odstępach czasu, które wyczerpują znamiona takiego samego przewinienia dyscyplinarnego lub przewinień dyscyplinarnych podobnych, zachowanie to uznaje się za jedno przewinienie dyscyplinarne, podlegające jednej zasadniczej karze dyscyplinarnej, uwzględniającej w swej dolegliwości wszystkie zachowania.
Kolejny wyjątek to kara dyscyplinarna łączna uregulowana w art. 7 „1”, a w świetle tego przepisu, organ dyscyplinarny może objąć jednym postępowaniem kilka spraw dyscyplinarnych do wspólnego rozstrzygnięcia, jeżeli toczą się one przeciwko temu samemu obwinionemu a sprawy te pozostają ze sobą w związku lub dotyczą takiego samego lub podobnego przewinienia dyscyplinarnego.
Jest jeszcze jeden wyjątek od zasady wymierzania jednej kary zasadniczej za jedno przewinienie i jest uregulowany w art. 8 Regulaminu. Dotyczy on odpowiedzialności klubu za ciąg naruszeń w czasie meczu piłkarskiego. I tak, jeżeli w czasie meczu piłkarskiego, przed lub bezpośrednio po jego zakończeniu doszło do więcej niż jednego naruszenia przepisów dyscyplinarnych, za które odpowiedzialność ponosi klub, wymierza się temu klubowi jedną zasadniczą karę dyscyplinarną, uwzględniającą w swej dolegliwości wszystkie naruszenia chyba, że istnieje konieczność dokonania oceny jednego lub kilku czynów w odrębnym postępowaniu.
W każdym z powyższych przypadków organ dyscyplinarny może orzec jedną lub kilka kar dyscyplinarnych dodatkowych. Katalog kar zasadniczych został zawarty w art. 13 Regulaminu, a dodatkowych w art. 14.
Jest jeszcze jeden wyjątek, który daje z kolei możliwość wymierzenia więcej niż jednej kary za jedno przewinienie lub zbieg przewinień lub ciąg naruszeń. Dotyczy on odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim. W myśl przepisu ar. 68 § 5, za przewinienia określone w art. 64, 65 i 67 można wymierzyć jednorazowo więcej niż jedną karę zasadniczą. Przewinienia te to:
- brak należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach,
- brak porządku lub bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski,
- niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przez odpowiedzialne osoby fizyczne,
- zachowania pogardliwe lub dyskryminacyjne czyli prezentowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających terroryzm, przestępczość, przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści politycznych, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia, za wznoszenie okrzyków lub popełnienie innego aktu o takim charakterze w czasie, bezpośrednio przed lub po meczu.
W takim przypadku organ dyscyplinarny najczęściej łączy karę zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu czy zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie, z karą pieniężną, która przez wiele osób bywa mylnie utożsamiana z karą dodatkową. W tym przypadku jeśli kara pieniężna zostanie orzeczona jako kara zasadnicza, nie ma podstaw do odwołania od decyzji organu I instancji i podnoszenia zarzutu wymierzenia więcej niż jednej kary zasadniczej za jedno przewinienie dyscyplinarne. Działają tu bowiem przepisy szczególne wspomniane powyżej.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.