14.02.2014
We wczorajszym numerze dziennika La Gazzetta dello Sport pojawiła się informacja o możliwości odejścia od systemu współwłasności karty zawodniczej we włoskim futbolu. Przy tej okazji chciałbym przedstawić tę instytucję, która jest swoistym ewenementem w europejskiej piłce nożnej.
System współwłasności został uregulowany w art. 102 bis dokumentu pt. Norme Organizzative Interne della FIGC . Jego treść po przetłumaczeniu przedstawia się następująco:
1. Klub, który nabył prawa do występów sportowych profesjonalnego piłkarza drogą definitywnej cesji jego kontraktu, może zawrzeć czasową umowę z cedującym prawa klubem, zakładającą prawa do równoważnego współudziału we własności kontraktu.
2. Kontrakt pomiędzy klubem zakupującym prawa do piłkarza a samym piłkarzem musi zostać zawarty na okres minimum dwóch lat.
3. Umowa dotycząca współudziału powinna zostać, pod rygorem nieważności:
a) sporządzona na piśmie, w sposób zdefiniowany przez Lega oraz zatwierdzony przez Radę Federalną
b) podpisana przez zainteresowany klub oraz piłkarza, powinna też zawierać warunki ekonomiczne, na jakich oparte zostaje porozumienie dotyczące współudziału
c) złożona w siedzibie Lega w ciągu 5 dni od jej podpisania, razem z umową cesji
4. Porozumienie dotyczące współudziału, które trwa od roku i musi zostać rozwiązane, powinno zostać rozwiązane w przewidzianej formie i we właściwy sposób oraz terminie ustalanym corocznie przez Radę Federalną. Kluby mogą rozwiązać porozumienie dotyczące współudziału z wyprzedzeniem, z zachowaniem terminów ustalanych corocznie przez Radę Federalną oraz w sposób ustalony przez Lega. Przyspieszone rozwiązanie porozumienia powinno odbyć się za zgodą piłkarza, którego ono dotyczy.
5. Za zgodą obu klubów zainteresowanych piłkarzem porozumienie dotyczące współudziału może zostać odnowione, pod warunkiem, że data wygaśnięcia kontraktu pomiędzy klubem a piłkarzem jest późniejsza, niż data wygaśnięcia odnowionego porozumienia dotyczącego współudziału.
6. Klub będący aktualnym głównym właścicielem karty piłkarza może - z zachowaniem regulaminowych terminów - rozwiązać kontrakt z zawodnikiem. Stosowne dokumenty powinny zostać podpisane zarówno z piłkarzem, jak i klubem posiadającym prawo do współwłasności karty zawodniczej piłkarza.
7. Klub będący aktualnym głównym właścicielem piłkarza może - z zachowaniem regulaminowych terminów oraz za zgodą piłkarza - scedować na czas określony kontrakt z piłkarzem na klub będący współwłaścicielem.
8. Klub będący aktualnym głównym właścicielem piłkarza może - z zachowaniem regulaminowych terminów oraz za zgodą klubu będącego współwłaścicielem oraz piłkarza - scedować na czas określony jednego sezonu sportowego prawa do kontraktu z piłkarzem na inny klub, o ile jest to transakcja bezpłatna.
9. Klub będący aktualnym głównym właścicielem piłkarza może scedować na trzeci klub, w terminach ustalonych corocznie przez Radę Federalną, swój udział w kontrakcie piłkarza. Wszystkie dokumenty powinny zostać sporządzone - pod rygorem nieważności - na zasadach określonych przez Lega i podpisane przez oba kluby będące właścicielami karty zawodniczej piłkarza oraz przez samego piłkarza.
A jak to wygląda w praktyce? Dwa kluby dogadują się odnośnie współdzielenia praw do określonego zawodnika. Umowa taka zawierana jest na dwa lata. W tym czasie zawodnik występuje w jednym z klubów, które posiadają do niego równe prawa, ale może zostać również wypożyczony do klubu trzeciego, za zgodą obu stron, a także samego zawodnika.
Najciekawszym elementem omawianej współwłasności są jednak tzw. konkursy kopert. Odbywają się pod koniec czerwca każdego roku, jeśli oba zainteresowane kluby nie dogadają się co do umownego sposobu rozwiązania kwestii współwłasności. Wówczas oba kluby podają odpowiednim władzom kwotę, za jaką gotowe są nabyć drugą połowę karty zawodniczej. Oczywiście druga strona nie wie, jaką ofertę złożyła pierwsza strona. Następnie treść obu ofert zostaje ujawniona, a pełnię praw do zawodnika nabywa klub, który złożył wyższą ofertę. W przypadku złożenia równych ofert, pełne prawa do zawodnika uzyskuje klub, w którego barwach zawodnik grał w ostatnim sezonie.
Dla Włochów jest to pewnego rodzaju show, bowiem występuje tu pewien element niepewności. Zdarzają się również zabawne pomyłki, jak w przypadku konkursu kopert pomiędzy Bologną a Interem Mediolan odnośnie bramkarza Emiliano Viviano. Wygrali Mediolańczycy, mimo, że złożyli niższą ofertę, ponieważ dyrektor sportowy z Bolonii... wpisał kwotę w złej rubryce.
Poza elementem rozrywkowym , system ten okazał się całkiem przydatny w kontekście rozwoju młodych zawodników. W interesie obu klubów, które posiadają prawa do zawodnika jest, aby zwiększał on swoją wartość, co nie jest możliwe bez regularnych występów. Dla większych i bogatszych klubów jest to znakomity sposób na ogrywanie młodszych zawodników, których następnie sprowadzi z powrotem (na mocy porozumienia, bądź konkursu kopert, choć w tym drugim wypadku istnieje ryzyko złożenia niższej oferty), dla mniejszych klubów jest to w jakiś sposób na zarabianie pieniędzy, w razie gdy zawodnik zwiększy swój poziom sportowy. W przypadku zwykłych wypożyczeń jest to niemożliwe, ponieważ kluby nierzadko w ogóle nie stawiają na wypożyczonych zawodników, hamując im w ten sposób rozwój.
O skali tego systemu świadczy również liczba 164 otwartych umów współwłasności klubów Serie A. Niewykluczone jednak, że instytucja ta przestanie niedługo istnieć. W mojej opinii trochę szkoda, ponieważ w jakiś sposób spełniała swój cel – umożliwienie rozwoju młodych graczy. Wystarczy zresztą spojrzeć na kadrę Włoch z EURO 2012 - była w niej kilku zawodników, którzy na pewnym etapie swojej kariery należeli do omawianego systemu. W obecnym sezonie ex aequo 3 miejsce w klasyfikacji strzelców zajmują Ciro Immobile oraz Domenico Berardi, którzy również grają w swoich dotychczasowych klubach na zasadzie współwłasności.
Bramki Ciro Immobile w sezonie 2013/14 SerieA.
Domenico Berardi w sezonie 2013/14 Serie A.
Swego czasu zastanawiałem się nad możliwością wprowadzenia omawianej instytucji w naszych polskich warunkach. Być może byłby to jakiś impuls do odważniejszego stawiania na młodych zawodników?
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.