05.06.2014
Kilkakrotnie juz miałam okazję przeczytać informacje o kolejnych sportowcach, którzy po zakończeniu kariery nie umieli odnaleźć się w pozasportowej rzeczywistości. Emocje opadały, blask fleszy zaczynał blednąć, a z konta szybko znikały zarobione w czasie bycia gwiazdą duże pieniądze. Ci, którzy wtedy nie zatroszczyli się o swoją przyszłość, bo brakowało im odpowiedniego doradztwa np. inwestycyjnego, prawnego, zawodowego musieli nagle przyzwyczaić się do innego stylu życia i znaleźć nowe źródło utrzymania.
Cóż, kariera sportowa ma to do siebie, że trwa krótko. Trudno pogodzić osobom profesjonalnie zajmującym się sportem naukę czy zdobywanie doświadczenia zawodowego ze sportem wyczynowym. Nie we wszystkich też przypadkach chociażby predyspozycje zdrowotne pozwalają na ewentualną zmianę dyscypliny sportu i kontynuowanie sportowej działalności. Nie wszyscy lubią też oko kamery i zostają komentatorami. Przykłady można mnożyć. Dla wielu kariera po karierze nie jest tak oczywista, a szukanie, znalezienie pracy staje się niejednokrotnie dużym wyzwaniem również pod względem psychicznym.
Owszem, czołowi sportowcy za swoje osiągnięcia otrzymują nagrody czy stypendia Ministerstwa Sportu, medalistom olimpijskim przysługują specjalne świadczenia emerytalne. Stanowią oni jednak tylko niewielki procent sportowców, a jednak większość jest zdana wyłącznie na siebie.
Kilka lat temu (w 2007 r.) w Białej Księdze na Temat Sportu zaznaczono, że ,,Aby zapewnić reintegrację sportowców na rynku pracy po zakończeniu ich kariery sportowej Komisja podkreśla znaczenie uwzględnienia już na wczesnym etapie konieczności zapewnienia młodym sportowcom szkolenia wpisującego się w perspektywę „podwójnej kariery” i stworzenia lokalnych ośrodków szkoleniowych wysokiej jakości, dbających o ich wsparcie moralne, edukacyjne i zawodowe”.
Co z praktyką? W ramach programu Erasmus + , o którym pisał już na łamach PrawoSportowe.pl Łukasz Klimczyk, Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło projekt, którego celem jest promowanie kariery dwutorowej zawodowych sportowców. Jego zadaniem jest wspieranie szkolenia sportowego, ale jednocześnie tworzenie takich warunków, żeby sportowiec mógł kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną.
Na pewno są to działania długofalowe. Jakie przyniosą efekty pokaże czas. Wymagają jednak bezspornie silnej współpracy pomiędzy rządem, podmiotami zajmującymi się sportem oraz sportowcami. A może Państwo mają jakieś propozycje?
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.