15.06.2014
Hitem sobotnich spotkań brazylijskiego Mundialu jest mecz Anglia – Włochy rozgrywany na Arena da Amazônia w Manaus w sercu amazońskiej dżungli. 30 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 61 procent – to parametry pogodowe tego meczu. Upał. Jak z nim walczyć?
Nie od dziś wiadomo, że podczas wysiłku fizycznego upał nie jest sprzymierzeńcem sportowców, w tym oczywiście piłkarzy. Jak w takim razie utrzymać siłę fizyczną i kondycję? Co robić, by się nie odwodnić? Oczywiście trzeba spożywać napoje izotoniczne. Kilka lat temu po serii kilku zgonów piłkarzy, FIFA postanowiła wprowadzić przerwę na spożywanie napojów podczas meczu.
Normalnie nie jest to dozwolone, a napić się i tym samym uzupełnić elektrolity można w normalnych warunkach jedynie gdzieś przy linii bocznej, koło ławki rezerwowych czy podczas przerwy spowodowanej opatrywaniem przez masażystę, najlepiej tak, by nie narazić się sędziemu.
O zastosowaniu przerwy na napoje, o której była już wyżej mowa decydują przepisy, najczęściej regulamin rozgrywek. Ten obowiązujący podczas Mistrzostw Świata wprowadza obligatoryjną przerwę podczas pierwszej i drugiej części gry i to tylko, gdy temperatura przekracza 32 stopnie, ale dziś piłkarze zrobili sobie taką przerwę po golu strzelonym przez Anglików. Sędzia był oczywiście tolerancyjny i nie upomniał żadnego z graczy żółtą kartką. Zatem przepisy sobie, a przerwa sobie. Przerwa spowodowana zdrowym rozsądkiem, bo przecież między trzydziestoma, a trzydziestoma dwoma stopniami różnica jest niewielka.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.