17.07.2015
Trwa swoista saga z podpisaniem kontraktu na starty w naszej Ekstralidze z Australijczykiem Darcym Wardem, któremu kończy się dyskwalifikacja. Prezesi negocjują warunki startów zawodnika w zaciszach gabinetów, a na torach przydałby się bez wątpienia zawodnik takiej klasy, bo kilku bardzo dobrych żużlowców leczy urazy, z Jarosławem Hampelem i Grzegorzem Walaskiem na czele. Liczba urazów w tym sezonie jest spora, a ostatnio czytałem kilka opinii osób ze środowiska, które mówią, że wszystkiemu winna jest polityka przygotowywania w Polsce torów, a nie tłumiki, choć te nieszczęsne zamknięte zastąpiono w tym sezonie przelotowymi. O co więc chodzi z tymi torami?
Pamiętamy jeszcze kilka lat temu, jak wszyscy narzekali na przyczepne tory, pełne kolein i ścieżek znanych tylko gospodarzom. Mówiono, jakie niebezpieczne są dziury i że zespół gości nie jest w stanie dobrze zapoznać się z takimi niespodziankami podczas próby toru. Wprowadzono Komisarzy Toru, a do tego zmieniono optykę i zaczęto szykować twarde, szybkie tory, co w powiązaniu z długimi prostymi polskich stadionów jest – zdaniem fachowców – po prostu niebezpieczne. Chodzi o wjazd w łuk z dużą prędkością i w takiej sytuacji nietrudno o kolizję. Ponadto młodzi zawodnicy, jeśli startują tylko w Polsce nie mają możliwości poznania krótkich, wręcz owalnych torów i nauczenia się techniki na takim obiekcie, dodatkowo dysponującym kopną nawierzchnią.
Kim zatem jest komisarz toru w zawodach ligowych w Polsce? Zgodnie z przepisem art. 22 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych Polskiego Związku Motorowego, komisarz toru jest jedną z osób urzędowych podczas zawodów i w zgodzie z art. 23 tego Regulaminu musi posiadać licencję.
Kompetencje komisarza toru szczegółowo egzemplifikuje art. 25a Regulaminu. I tak, Komisarz jest wyznaczany przez podmiot zarządzający na każdy mecz Drużynowych Mistrzostw Polski (Ekstraliga) oraz Drużynowych Mistrzostw I ligi. O wyznaczenie konkretnie wskazanego Komisarza Toru na dany mecz może także wystąpić klub, ale wówczas to klub ponosi koszty, a nie podmiot zarządzający rozgrywkami. Na inne zawody, podmiot zarządzający może wyznaczyć Komisarza Toru. Podmiot zarządzający może także zalecić Komisarzowi wykonywanie czynności także w dniach poprzedzających zawody.
Komisarz toru zgodnie z przepisami art. 25a ust. 3 Regulaminu, ma on obowiązek przybycia na stadion na co najmniej 8 godzin przed godziną rozpoczęcia meczu Drużynowych Mistrzostw Polski. Przepisy szczegółowo regulują też terminy przybycia Komisarza w przypadku meczów zagrożonego czy transmitowanego. Komisarz toru dokonuje w obecności kierownika zawodów oraz toromistrza inspekcji stanu toru oraz sporządza dokumentację filmową lub fotograficzną stanu toru na 8 godzin przed zawodami i stwierdza, czy tor został przygotowany zgodnie z kwalifikacją meczu (art. 9a Regulaminu), o czym informuje sędziego zawodów po jego przybyciu na stadion lub Jury Zawodów podczas pierwszego posiedzenia. Komisarz toru podczas inspekcji toru dokonuje wiążącego ustalenia czy tor został przygotowany regulaminowo.
Komisarz wykonuje swoje czynności na postawie tzw. listy kontrolnej i sporządza sprawozdanie, w którym stwierdza , czy aktualna nawierzchnia toru umożliwia przygotowanie go do zawodów, a także opisać ewentualne możliwe potencjalne zagrożenia związane z przygotowaniem danego toru do zawodów. Podczas swojego pobytu na stadionie, nadzoruje także prace podejmowane przez organizatora i ma obowiązek interweniować o ile stwierdzi, że organizator przygotowuje tor niezgodnie ze sztuką lub bez uwzględnienia panujących warunków pogodowych oraz prognozy pogody.
Komisarz toru ściśle współpracuje z sędzia oraz Jury Zawodów. Informuje o stanie przygotowań toru oraz uczestniczy przy odbiorze toru, a także we wszystkich czynnościach związanych ze stanem toru podczas zawodów. Nadzoruje też organizacyjnie procedurę losowania pól startowych oraz wykonywanie poleceń sędziego zawodów w zakresie konserwacji toru wydanych kierownikowi zawodów. Ma też prawo do wydawania służbom technicznych poleceń w tym zakresie. W czasie zawodów przebywa w parku maszyn, ale jest też uprawniony do przebywania na torze oraz płycie boiska w czasie przerw między biegami, a w szczególności w miejscu gdzie znajduje się park urządzeń technicznych konserwacji toru. Podczas zawodów obserwuje park maszyn oraz trybuny i odnotowuje wszystkie przypadku naruszenia regulaminów sportu żużlowego.
Komisarz toru ma też uprawnienia porządkowe w stosunku do osób, które nie są uprawnione do przebywania w parku maszyn lub ich zachowanie jest nieodpowiednie lub niesportowe. Kolejnymi obowiązkami Komisarza Toru jest podpisanie protokołu i wysłanie nie później niż 24 godziny od zakończenia zawodów sprawozdania z ich przebiegu, które powinno w szczególności opisywać wszystkie fakty, mogące być podstawą do odpowiedzialności dyscyplinarnej klubów, działaczy i zawodników.
Komisarz wchodzi w skład Jury Zawodów. To właśnie po inspekcjach komisarza przeprowadzanych prze zawodów i stwierdzeniu, że tor nie był przygotowany zgodnie z kwalifikacją meczu, Sędzia lub Jury Zawodów są zobowiązani do ogłoszenia walkowera. Komisarz toru może też – na polecenie Sędziego – zostać zobowiązany do wysłania podmiotu zarządzającego oprotestowanych próbek paliwa, jeśli taki protest został złożony.
Komisarza toru podczas zawodów obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego, z zastrzeżeniem możliwości kontaktu z sędzią zawodów.
Jeśli Komisarza Toru nie ma na zawodach, wówczas zgodnie z przepisem art. 25 ust. 3 Regulamin jego obowiązki pełni Obserwator zawodów.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.