02.09.2014
Sporo zamieszania w mediach wywołało zdjęcie naszych skoczków narciarskich w roli kibica z otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, na którym to widnieje jego sylwetka i szalik w barwach białej i czerwonej, z wizerunkiem orła białego i z wiadomym napisem (,,Luz w …”). Oczywiście od razu społeczeństwo podzieliło się na obrońców i oskarżycieli sprawcy całego zamieszania, a barwy narodowe odmieniono już chyba przez wszystkie przypadki. Zobaczmy jednak co stanowią przepisy…
Ustawa zasadnicza - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. w art. 28 stanowi, że ,,Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa”. Wspomnianą ustawą jest Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z art. 1 tejże ustawy symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego”. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (art. 4 w/w ustawy) natomiast godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy (art. 2).
Kto może używać wizerunku orła ustalonego dla godła oraz gdzie jest ono umieszczane określają art. 2, 3 i 3a tejże ustawy, przy czym, godło RP można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ustawie pod warunkiem uwzględnienia art. 1 ust.2, tj. ,,Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji”. Zarówno wzór godła jak i barw RP został szczegółowo określony w załącznikach do ustawy. Na ,,nasze” barwy wskazuje załącznik nr 2 do ustawy, który określa, że współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy ΔE w przestrzeni barw CIE1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminancie C i geometrii pomiarowej d/0 to:
Barwa |
x |
y |
Y |
ΔE |
Biała |
0,315 |
0,320 |
82,0 |
4,0 |
Czerwona |
0,570 |
0,305 |
16,0 |
8,0 |
Gdy już szczegółowo ustaliliśmy nasycenie barw narodowych przejdźmy do przedstawienia kolejnych przepisów mających zastosowanie w przedmiotowej kwestii. Zaliczymy do nich także art.16 tej ustawy, który stanowi, żesymbole RP nie mogą być umieszczane na przedmiotachprzeznaczonych do obrotu handlowego. Dozwolone jest natomiast umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.
Nasze symbole pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. I tak, zgodnie z art. Art. 137. § 1 Kodeksu karnego, ,,kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Gdyby jednak uznać, że szalik nie mieści się w wymienionym katalogu, to art. 49 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi, że ,, kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny’, a ponadto zgodnie z art. 141 k.w. ,,Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.
Przypuszczam, że większość z Państwa widziała już to zdjęcie i ma swoje zdanie na ten temat, czy to w kontekście oceny tego zachowania jako (ewentualnego) nadużycia symboli narodowych czy też przez samo już użycie takiego hasła…
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.