29.06.2016
W ostatnim miesiącu doszło do kolejnych zawieszeń związanych z dopingiem. Tym razem jednak nie mam na myśli zawodników, a ... akredytowane laboratoria odpowiedzialne za przeprowadzanie analiz pobranych próbek. W grupie tej znalazło się między innymi brazylijskie laboratorium w Rio de Janeiro – czy będzie to miało wpływ na badanie próbek podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich?
Przypomnijmy zgodnie z Międzynarodowymi Standardami dla Laboratoriów wydanymi przez WADA zawieszenie akredytacji może być spowodowane między innymi wynikami uzyskanymi w programie zewnętrznej oceny jakości lub innymi dowodami na poważne odstępstwa od Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów w toku rutynowych analiz próbek kontroli antydopingowej.
Jednocześnie, gdy WADA zdecyduje się zawiesić akredytację laboratorium musi bezzwłocznie dostarczyć pisemne powiadomienie o zawieszeniu, w którym podaje się powody zawieszenia, warunki zawieszenia oraz okres zawieszenia. Samo zawieszenie wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym po otrzymaniu powiadomienia.
Od dnia 22 czerwca laboratorium w Brazylii nie może przeprowadzać analiz pobranych od sportowców próbek moczu i krwi, z uwagi na zawieszenie, do którego doszło z powodu braku zgodności z Międzynarodowymi Standardami dla Laboratoriów. Wczoraj natomiast WADA poinformowała, iż postanowiła zawiesić na cztery miesiące akredytację laboratorium z siedzibą w Almatach w Kazachstanie. Oznacza, to że od dnia 24 czerwca 2016 r. kazachstańskie laboratorium nie może przeprowadzać analiz pobranych od sportowców próbek moczu i krwi. Wcześniej na początku czerwca doszło do zawieszenia madryckiego laboratorium.
WADA zapewnia, że pobrane próbki, które trafiły do w/w laboratoriów i nie zostały jeszcze przeanalizowane lub których analizy trwają zostaną odpowiednio przetransportowane do innego akredytowanego laboratorium w celu przeprowadzenia analiz jak najszybciej to tylko możliwe i nie później niż w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji.
Wszystkie laboratoria na podstawie art. 13.7 Światowego Kodeksu Antydopingowego mają prawo odwołać się od decyzji zawieszającej akredytację do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie.
Największe znaczenie ma zawieszenie brazylijskiego laboratorium, które naturalnie miało być odpowiedzialne za analizę próbek pobranych podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Co ciekawe jest to drugie zawieszenie brazylijskiego laboratorium przed ważnymi wydarzeniami sportowymi – poprzednio w sierpniu 2013 r. WADA zawiesiła laboratorium, przez co FIFA zmuszona była przekazywać próbki pobrane podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 r. do innego akredytowanego laboratorium (Lozanna).
Przedstawiciele laboratorium brazylijskiego twierdzą, że jeszcze w lipcu uda im się spełnić wszystkie warunki wymagane do cofnięcia decyzji zawieszającej akredytację tak by próbki pobrane podczas Igrzysk Olimpijskich mogły być analizowane w Brazylii. W przeciwnym wypadku Międzynarodowymi Komitet Olimpijski zmuszony będzie analizować próbki w innym akredytowanym laboratorium, których z miesiąca na miesiąc ubywa bowiem obecnie z 34 akredytowanych laboratoriów, aż 6 zostało zawieszonych.
Jak więc widać z powyższego nie tylko zawodnicy przyłapywani są na naruszaniu przepisów antydopingowych, ale również podmioty zajmujące się analizą próbek. Czy dojdzie do kolejnych zawieszeń ? Oczywiście będziemy się przyglądać temu procesowi jak również procesowi odzyskiwania zawieszonych akredytacji.
Poniżej lista zawieszonych laboratoriów:
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.