21.06.2016
Po decydujących rozstrzygnięciach w grupie B, czas na ostatnie mecze w „polskiej” grupie C. Remis Słowacji z Anglią 0:0 spowodował, że Biało-Czerwoni nie mogą być jeszcze pewni awansu do 1/8 finału. W ostatnich spotkaniach Polska zagra o 18,00 w Marsylii z Ukrainą, a o tej samej porze w Paryżu Irlandia Północna zmierzy się z Niemcami. Ewentualna porażka kadry Adama Nawałki i porażka Niemiec z Irlandczykami z Północy mogą spowodować, że aż do jutra, do zakończenia meczów w grupach E i F będziemy czekać na informacje, czy nas zespół awansuje z trzeciego miejsca, ale na razie nie dopuszczamy takiej myśli, bo nie ma takiej potrzeby.
O zasadach ustalania kolejności pisałem już w artykule p.t. „Trzecie miejsce też może dać wyjście z grupy”. Tyle gwoli przypomnienia. Teraz o obowiązku, z którego nie do końca wychodzą obronną ręką organizatorzy turnieju. Chodzi o przygotowanie muraw. W sobotę i niedziele na zły stan muraw w Lyonie i Lille narzekali piłkarze Francji, Szwajcarii, Rumunii oraz Albanii. Nie mogli oni przeprowadzić treningów na arenie meczu. Wczoraj podobna przygoda spotkała w Marsylii reprezentacje Polski i Ukrainy.
Euro 2016 stoi też pod znakiem kar dyscyplinarnych za zachowanie pseudokibiców i rzucanie rac. 100 tys. euro grzywny i zakaz sprzedaży biletów dla chuliganów - to kara nałożona na Chorwacki Związki Piłkarski za zachowania podczas Chorwacja - Czechy (2:2). Dziś Chorwaci zagrają z Hiszpanami, na koniec zmagań w grupie D, podobnie jak Czesi z Turkami.
Postępowanie w związku z incydentami i rzucaniem rac zostało również wszczęte po meczu Rumunii z Albanią (0:1). Dodatkowo stosunku do Albańczyków istnieje zarzut wejścia kibiców na płytę boiska. Grzywna grozi też kibicowi Albanii, który próbował wnieść do strefy kibica racę w… spodniach. Raca zapaliła się i aż trzy osoby zostały poparzone. Sprawą zajmuje się też francuska Policja.
Sporo problemów ma także firma Puma. Niemiecki producent odzieży przeprosił już Szwajcarską Federację Piłkarską za użycie niewłaściwej przędzy do produkcji koszulek. Ja pamiętamy aż czterem zawodnikom rozdarły się stroje w meczu z Francją. Xherdan Shaqiri dodał nawet po spotkaniu: - „Mam nadzieję, że Puma nie produkuje prezerwatyw”. Puma podkreśliła, że wyprodukowała także stroje dla reprezentacji: Czech, Słowacji, Austrii i Włoch, ale ich koszulki choć wykonane tak samo nie uległy zniszczeniu, co przyznali także przedstawiciele tych federacji. „Wadliwy materiał był użyty tylko w limitowanej liczbie koszulek domowych Szwajcarii” – dodał koncern. Czy Szwajcarzy zerwą umowę? Czy będą domagać się odszkodowania? Zobaczymy.
Teraz „rzut oka” na zestaw par 1/8 finału przed wtorkowymi meczami:
Na postawie art. 17.02 „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16” pary 1/8 finału, w kolejności rozgrywania meczów stworzą:
Para 1: SZWAJCARIA (II zespół z grupy A) – II zespół z Grupy C,
Para 2: zwycięzca grupy D – III zespół z grup B lub E lub F,
Para 3: WALIA (zwycięzca grupy B) – III zespół z grup A lub C lub D,
Para 4: zwycięzca grupy F – II zespół z grupy E,
Para 5: zwycięzca grupy C – III zespół z grup A lub B lub F,
Para 6: zwycięzca grupy E – II zespół z grupy D,
Para 7: FRANCJA (zwycięzca grupy A) – III zespół grupy C lub D lub E,
Para 8: ANGLIA (II zespół grupy B) – II zespół z grupy F
I warto popatrzyć na zestaw par, który nie był jeszcze tutaj prezentowany, czyli na pary ćwierćfinałowe. Na podstawie art. 17.04 ośmiu zwycięzców meczów 1/8 finału utworzy je wg następującego porządku:
Ćwierćfinał 1: zwycięzca Pary 1 – zwycięzca Pary 2,
Ćwierćfinał 2: zwycięzca Pary 3 – zwycięzca Pary 4,
Ćwierćfinał 3: zwycięzca Pary 5 – zwycięzca Pary 6,
Ćwierćfinał 4: zwycięzca Pary 7 – zwycięzca Pary 8.
Zespoły, które zwyciężą w ćwierćfinałach zagrają na mocy art. 17.05 Regulaminu Mistrzostw Europy w półfinałach, w następujących parach:
Półfinał 1: zwycięzca Ćwierćfinału 1 – zwycięzca Ćwierćfinału 2,
Półfinał 2: zwycięzca Ćwierćfinału 3 – zwycięzca Ćwierćfinału 4.
Wreszcie w Finale, w świetle przepisu art. 17.06 zagrają zwycięzca Półfinału 1 ze zwycięzcą Półfinału 2.
Na pewno będziemy to wszystko dla Państwa aktualizować.
Jeszcze pora na dwa ważne przepisy. Pierwszy dotyczy ustalania kolejności trzecich drużyn, by wyłonić cztery najlepsze z sześciu (art. 18.03), a drugi rozgrywania meczów w fazie pucharowej z ang. Knockout (art. 19.01 – 04).
Ad. 1
O kolejności zespołów decydują:
a. największa liczba punktów,
b. najlepsza różnica bramek,
c. największa liczba strzelonych goli,
d. pozycja w Klasyfikacji Fair Play (Annex C.5.1),
e. pozycja w Rankingu reprezentacji narodowych UEFA (Annex B.1.2.b).
O obu ostatnich kryteriach pisałem w artykule p.t. „Klasyfikacja Fair Play podczas piłkarskich Mistrzostw Europy”
Ad. 2
Komentarz do przepisów art. 19 „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16”. Określa on zasady rozgrywania dogrywki oraz rzutów karnych. - Jeżeli w meczu play-off (baraż po eliminacjach - play-offs) I fazy pucharowej turniej finałowego (final tournament knockout matches) nie został wyłoniony zwycięzca, wówczas po zakończeniu regulaminowego czasu gry, zarządza się dogrywkę (2x 15 minut), z pięciominutową przerwą, między czasem regulaminowym, a dogrywką. Jeżeli po zakończeniu dogrywki wynik nadal jest nierozstrzygnięty, zarządza się rzuty karne (art. 19.01) .
Zgodnie z przepisem art. 19.02, rzuty karne wykonywane są według procedur zawartych w “IFAB Laws of the Game”.
Sędzia meczu może wybrać bramkę, na którą będą wykonywane rzuty karne. Może to zrobić bez losowania monetą. Takie uprawnienie daje mu przepis art. 19.03.a. Ma się przy tym kierować zasadami bezpieczeństwa, stanem murawy, oświetlenia, itd. Natomiast nie może samodzielnie ustalić, który zespół wykonuje rzuty karne jako pierwszy, a który jako drugi (which is final). Jeżeli sędzia decyduje się na losowanie bramki, na którą będą strzelane karne, to w obecności obu kapitanów, przeprowadza takie losowanie (art. 19.03.b).
Sędziemu podczas konkursu rzutów karnych pomagają jego asystenci. Zgodnie z przepisem art. 19.04, sprawdzają oni numery na koszulkach wykonawców poszczególnych rzutów karnych, czy zgadzają się one z listą strzelców przekazaną przed konkursem przez kierownictwo drużyny.
To tyle na dziś, czekamy na pytania od Państwa, dotyczące Mistrzostw Europy i meldujemy się ponownie, po zakończeniu rundy grupowej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.