Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Kobiecy rynek transferowy w piłce nożnej

27.09.2018

W październiku 2017 r. Rada FIFA podjęła historyczną decyzję w sprawie rozwoju kobiecej piłki nożnej, zatwierdzając poprawki do Regulaminu w sprawie statusu i transferu zawodników (RSTP), które wprowadzają wymóg przetwarzania w International Transfer Matching System (ITMS) wszystkich transferów międzynarodowych zawodniczek jedenastoosobowej piłki nożnej od  1 stycznia 2018 r.

ITMS to obowiązkowa platforma dla federacji członkowskich i zawodowych klubów piłkarskich, przeznaczona do wprowadzania i monitorowania międzynarodowych transferów zawodników. Korzystanie z ITMS jest obowiązkowe dla wszystkich międzynarodowych transferów zawodników płci męskiej w jedenastoosobowej piłce nożnej od października 2010 r. Jak deklaruje FIFA, celem ITMS jest zagwarantowanie tego, że władze piłkarskie będą miały możliwie jak najwięcej informacji na temat transferów międzynarodowych, co z kolei zwiększy transparentność poszczególnych transakcji oraz poprawi wiarygodność i jakość całego systemu transferowego.

W związku z upływem wystarczającej ilości czasu od wprowadzenia powyższej zmiany i zgromadzeniem dostatecznej ilości danych, FIFA sporządziła i opublikowała raport, stanowiący podsumowanie globalnej aktywności transferowej w piłce kobiecej w ITMS od 1 stycznia 2018 r. do 1 września 2018 r.

Liczba i łączna wartość transferów

Łącznie odnotowano 577 międzynarodowych transferów zawodniczek, zrealizowanych na całym świecie w ciągu tego 8-miesięcznego okresu. Transfery te objęły 539 piłkarek o 65 różnych narodowościach.

Suma wydatków na kwoty transferowe opiewa na kwotę 493.235 dolarów, z czego 3,3% transferów stanowiły transfery gotówkowe. Warto jednak zauważyć, że odsetek takich transferów jest stosunkowo niski również na rynku transferowym mężczyzn (15,7% w tym samym okresie). Niemniej jednak obecne różnice między tymi rynkami są bardzo wyraźne. W tym samym przedziale czasowym dokonano aż 15.049 międzynarodowych transferów graczy płci męskiej na całym świecie, a łączna wartość tych transferów wyniosła ponad 7 miliardów dolarów.

Należy jednak zwrócić uwagę na kontekst i przyczyny tych różnic. Rynek transferów męskich rozwija się od lat. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy po obowiązkowym wprowadzeniu ITMS w 2010 r. w transferach międzynarodowych uczestniczyły 2363 kluby i 158 federacji FIFA, co oznacza, że rynek męski był już w tamtym czasie dojrzały i skonsolidowany. Rynek transferowy kobiet wciąż znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju – od momentu gdy ITMS stał się obowiązkowy dla międzynarodowych transferów w piłce kobiecej, na rynku działało 198 klubów i 65 z 211 federacji członkowskich FIFA. Ponad połowa z tych klubów i federacji jest członkami UEFA.

Liczba federacji członkowskich FIFA i klubów uczestniczących w rynku transferowym kobiet od 1 stycznia do 1 września w 2018 r.

 

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że liczba klubów uczestniczących w transferach jest silnie uzależniona od łącznej liczby istniejących klubów. Raport FIFA Global Club Football 2018 potwierdza, że w ciągu ostatniego sezonu było ponad 50% więcej zespołów męskich niż zespołów kobiecych rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Co więcej, należy pamiętać że ITMS jest obowiązkowy jedynie w zakresie transferów profesjonalnych zawodników/zawodniczek, a wiele piłkarek, nawet w najwyższych klasach rozgrywkowych, posiada status amatora, przez co takie transfery nie są odnotowywane w systemie.

Z tych powodów wprowadzenie ITMS do piłki kobiecej jest jednocześnie wyraźnym sygnałem do profesjonalizacji kobiecej piłki nożnej i pokazuje, jak duży potencjał do rozwoju tkwi w damskim futbolu

Rodzaje transferów

Spośród 577 dokonanych transferów, 94,5% stanowią transfery wolnych zawodniczek, 3,3% to transfery gotówkowe, 1,6% to wypożyczenia, a 0,5% to powroty z wypożyczeń.

Transfery wolnych zawodników są zdecydowanie najbardziej powszechne również na rynku męskim, choć w mniejszym stosunku, gdyż w tym samym okresie stanowiły one 63,3% wszystkich transferów międzynarodowych. Jest to jeden z tych aspektów, w których ogólny rozwój kobiecej piłki nożnej prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie na rynku transferowym. Na przykład, w miarę wzrostu przychodów, transfery z klubu do klubu mogą stać się bardziej powszechne. Również zwiększenie liczby wypożyczeń naturalnie prowadziłoby do wzrostu liczby przedłużeń i powrotów z wypożyczeń, wyraźnie zmniejszając liczbę i procent transferów wolnych zawodniczek.

Rodzaje transferów w okresie 1 stycznia – 1 września 2018 r.

Najbardziej aktywne federacje i najpopularniejsze kierunki transferowe

Zawodniczki z innych krajów najczęściej przechodziły do klubów kolumbijskich (69 transferów), wyprzedzając Stany Zjednoczone (63) i Szwecję (52). Z kolei najwięcej piłkarek odeszło z klubów amerykańskich (69), australijskich (48) i wenezuelskich (35).

Niektóre z tych federacji w żadnym wypadku nie stanowią ścisłego topu jeśli chodzi o rynek transferowy mężczyzn, jednak w rozwoju futbolu kobiecego zdecydowanie przodują. Wiele mówi fakt, że 8 z 10 federacji, których kluby zatrudniały najwięcej zawodniczek, uczestniczyło w Kobiecych Mistrzostwach Świata FIFA™ w Kanadzie w 2014 roku i 7 z nich znajduje się w pierwszej piętnastce Rankingu FIFA (stan na 22 czerwca 2018).

Poza tym widoczne jest to, że jednym z głównych motorów napędowych aktywności transferowej jest fakt uczestniczenia w więcej niż jednych rozgrywkach ligowych w tym samym roku. Ta praktyka nie jest rzadkością w damskich futbolu i wynika z krótszych sezonów ligowych. Najpopularniejszym kierunkiem transferowym jest zmiana barw piłkarek z Australii do USA – w badanym okresie miało miejsce 38 takich transferów. 31 z nich nastąpiło pomiędzy końcem rozgrywek australijskiej W-League (12 lutego) i inauguracją US National Women's Soccer League (24 marca). W przypadku kierunków Wenezuela-Kolumbia i odwrotnie, sytuacja dotyczy głównie Wenezuelek w lidze kolumbijskiej z kontraktami obowiązującymi do początku lata. Gdy te rozgrywki dobiegały końca, piłkarki wracały do ojczyzny by występować w lidze wenezuelskiej.

10 federacji dokonujących największej liczby transferów  

10 najpopularniejszych kierunków transferowych

Podsumowanie

Działalność transferowa w piłce nożnej kobiet jest - jak dotąd - stosunkowo ograniczona pod względem całkowitej liczby transferów, wydatków oraz zaangażowania klubów i federacji w skali globalnej. Jest to jednak normalna konsekwencja faktu, że rynek transferowy profesjonalnych zawodniczek wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.

Jako że futbol kobiecy wciąż rozwija się na całym świecie, w kolejnych latach FIFA spodziewa się wzrostu liczby profesjonalnych klubów i zawodniczek, co powinno znaleźć odbicie w systemie ITMS. Bezpośrednio lub pośrednio, generalna profesjonalizacja piłki nożnej kobiet prawdopodobnie wpłynie na aspekty takie jak: rodzaje transferów, procent transferów gotówkowych i rola konkretnych federacji w globalnych kierunkach transferowych. Czas pokaże, jak rozwinie się damski rynek transferowy – z pewnością niektóre aspekty będą zbieżne z rynkiem męskim, a niektóre elementy będą uwzględniać specyfikę kobiecej piłki nożnej.

Źródła wykresów: oficjalny raport FIFA „Transfery Kobiet w Systemie ITMS” https://www.fifatms.com/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/09/Women-transfers-in-ITMS_September-2018-1.pdf

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.