18.11.2020
Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 127, poz. 857) o sporcie działalność sportowa może być prowadzona między innymi przez klub sportowy. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia takiej działalności. Czym więc jest ów klub sportowy? Kto może go założyć oraz co jest potrzebne do jego utworzenia? O tych i innych aspektach postaram się powiedzieć więcej w niniejszym artykule.
Na wstępie należy podkreślić, że sama ustawa o sporcie nie zastrzega żadnej konkretnej formy prawnej dla klubu sportowego, a ogranicza się jedynie do jednego, a właściwie dwóch aspektów – podmiot, który chce zostać klubem sportowym musi posiadać osobowość prawną oraz musi być skierowany na prowadzenie działalności sportowej. Uregulowanie to daje nam niejako swobodę do wybrania formy klubu sportowego.
Czym jest działalność sportowa?
W rozumieniu ustawy o sporcie sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego (np. szachy).
Warto w tym miejscu podkreślić, że obowiązek popierania rozwoju działalności sportowej wywodzi się z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która stanowi: „Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży” (art. 68 ust.5)
Czym jest osoba prawna?
Zgodnie z kodeksem cywilnym osobą prawną jest jednostka organizacyjna, której ustawa szczególna przyznaje taką osobowość. Inaczej rzecz ujmując, przez ‘osobowość prawną’ należy rozumieć uregulowanie przez porządek prawny zasad tworzenia i występowania w obrocie takiej jednostki.
Wiedząc już czym jest osoba prawna, można przejść do następnego kroku – jaka zatem forma prawna, posiadająca osobowość prawną, może stać się klubem sportowym? Mogą to być:
- wszelkiego rodzaju stowarzyszenia i fundacje, pod warunkiem ich rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”),
- uczniowskie kluby sportowe,
- stowarzyszenia wpisane do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu,
- spółki kapitałowe.
Jak zatem założyć klub sportowy?
Wiemy już, że każda działająca w powyższych formach osoba prawna może tworzyć klub sportowy. Co jednak w przypadku, gdy chcemy założyć klub sportowy, a nie prowadzimy żadnej z powyższych? Na przykładzie stowarzyszenia podam kilka niezbędnych informacji co zrobić, żeby taki klub założyć.
Jeśli nakierowani jesteśmy na działalność sportową oraz posiadamy kilka osób w naszym gronie chętnych do założenia takiego klubu – świetnie! Do założenia stowarzyszenia (które może istnieć jako klub sportowy) wystarczy 7 osób. Każda z nich musi jednak posiadać obywatelstwo polskie oraz pełnię praw publicznych oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Nie mogą więc być założycielami cudzoziemcy lub osoby niepełnoletnie. Taka grupa, na spotkaniu założycielskim wpisując się na listę deklaruje utworzenie stowarzyszenia. Nazwę można wybrać dowolną.
Na spotkaniu założycielskim należy również przedstawić projekt statutu przyszłego klubu oraz wybrać przyszłe władze klubu, z których najważniejszymi są: zarząd oraz walne zgromadzenie członków. Jeśli mamy już statut, wyznaczonych członków organów – można zacząć podejmować stosowne uchwały, z których najważniejszymi są: o utworzeniu stowarzyszenia oraz o ukonstytuowaniu się organów.
Mając wszystkie powyższe dokumenty można przystąpić do rejestracji stowarzyszenia. Należy w tym miejscu podkreślić, że jeśli planujemy, jako klub sportowy, prowadzenie działalności gospodarczej np. w zakresie sprzedaży koszulek, reklamy, czy pozyskiwania sponsorów – właściwym miejscem do rejestracji będzie sąd rejestrowy. Wniosek do sądu o zarejestrowanie stowarzyszenia należy również stosownie opłacić oraz złożyć wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do biura podawczego właściwego dla siedziby klubu sądu. Z chwilą wpisania stowarzyszenia do KRS klub sportowy uzyskuje osobowość prawną.
Klub sportowy, który nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej będzie natomiast podlegał rejestracji uproszczonej – wniosek o wpis należy bowiem złożyć do starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu.
Przy dobrych wiatrach, po paru tygodniach, będziemy mieli już upragniony, zarejestrowany klub sportowy działający w formie stowarzyszenia. Proste prawda?
Jeśli jesteś zainteresowany utworzeniem klubu sportowego lub jeśli w istniejącym klubie masz problemy natury prawnej – napisz do nas, chętnie pomożemy.
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.