17.05.2021
Na tę chwilę czekaliśmy od października, kiedy to na skutek drugiej fali epidemii koronawirusa kibice nie mogli uczestniczyć w wydarzeniach sportowych na żywo, na stadionie lub w hali sportowej lub na innym obiekcie sportowym.
Ustępująca III fala epidemii spowodowała liberalizację przepisów nakładających obostrzenia. Obowiązujące, już od kilkunastu dni ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej: Rozporządzenie) podzieliło „luzowanie” obostrzeń, w tym także tych związanych ze sportem na etapy: I etap – od 8 do 14 maja, II etap – od 15 do 28 maja, a III – od 29 maja do 5 czerwca 2021 roku. Pisałem o tym już przed tygodniem.
Jeśli chodzi o sport to najważniejszą wprowadza przepis § 9 ust. 30 Rozporządzenia pkt 7):
…
7) obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym udostępnia się publiczności nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co czwarte miejsce na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami;
Zatem na stadionie, na meczu piłkarskim udostępnia się publiczności nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co czwarte miejsce na widowni. Z publicznością rozgrywane były między mecze ostatniej kolejki piłkarskiej PKO BANK EKSTRAKLASY. To oznacza, że 8 z 16 drużyn mogło się pożegnać z sezonem 2020/2021 w obecności kibiców. Nie dane było to innym ośmiu drużynom, które ostatnie mecze na własnym obiekcie w sezonie grały między 7, a 10 maja, kiedy to jeszcze obowiązywał zakaz gry przy publiczności.
Kolejną dyscypliną, gdzie kibice obejrzą mecze na stadionie, a do tego jeszcze usłyszą na żywo huk motorów, powąchają spalin z metanolu, zobaczą unoszący się w powietzu kurz jest żużel. Dla klubów żużlowych to znakomita nowina.
Trybuny w zamkniętych obiektach sportowych, zamkniętych w znaczeniu tego, że nie są na otwartej przestrzeni, a nie zamkniętych np. decyzją administracyjną będą mogły być udostępnione publiczności dopiero za dwa tygodnie, zgodnie z przepisem § 9 ust. 31 Rozporządzenia pkt 8):
…
8) basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych, przy czym basen, aquapark albo obiekt sportowy udostępnia się liczbie osób nie większej niż połowa obłożenia basenu, aquaparku albo obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami.;
9) działalności prowadzonej na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi, pod warunkiem udziału w wydarzeniu, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym nie więcej niż 250 osób.
Bardziej będzie to dotyczyć basenów i zawodów pływackich, ale też zawodów w halach sportowych, których z racji letniej pory i przerwy międzysezonowej w grach zespołowych, halowych jest o wiele mniej.
W porównaniu z poprzednim taktem obowiązywania przepisów czyli tym od 8 do 14 maja, w tym takcie, od 16 do 29 maja nie zmienia się sytuacja siłowni, klubów fitness, basenów i Aquaparków.
Zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia:
1) aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness:
a) działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
b) dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych;
2) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).
Poza wspomnianą już liberalizacją przepisów, dotyczących możliwości udostępnienia trybun dla kibiców w kwestii regulacji dotyczących prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) niewiele się zmienia.
I tak, zgodnie z § 9 ust. 30 Rozporządzenia:
1) sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu;
2) zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;
3) zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej;
4) zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, o której mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;
5) zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych;
6) dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
…
8) basenów i obiektów sportowych zamkniętych w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej osób niż połowa obłożenia basenu albo obiektu;
9) działalności prowadzonej na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi, pod warunkiem udziału w wydarzeniu, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym nie więcej niż 150 osób.
Nie muszę już przypominać o obowiązkach dezynfekcji, dystansu i maseczek na terenach aren sportowych, o których pisałem, ale warto wspomnieć o liberalizacji w kwestii noszenia masek, obowiązujących już od soboty, 15 maja.
Otóż, stosownie do przepisu § 25 ust. 2 Rozporządzenia od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu.
W ust. 1 mieści się cała kategoria nakazów zasłaniania ust i nosa, teraz więc nie dotyczą one miejsc na otwartej przestrzeni, a obejmują one w świetle przepisu następujące kategorie:
§ 25
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim lub statkach żeglugi śródlądowej, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, przeznaczonych lub używanych do przewozu osób;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2020 r. poz. 1910 oraz z 2021 r. poz. 11) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania,
c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej,
d) w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
e) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
Nakazu zasłaniania ust i nosa nie stosuje się też między innymi do kategorii osób i czynności wymienionych § 25 ust. 4 pkt: 11), 12) i 13):
11) sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w § 9 ust. 29-31;
12) osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego,
rodzinnego ogródka działkowego albo plaży;
13) jazdy konnej;
Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu najważniejsze przepisy dotyczące obostrzeń związanych z epidemią, a odnoszących się do sportu, obowiązujących od soboty 15 maja 2021 roku.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.