04.10.2018
W ostatnich dniach media obiegła wiadomość o zawieszeniu w obowiązkach managera piłkarskiego Davida Manasseh. Temat wzbudził zainteresowanie z uwagi na fakt, iż klientami pośrednika są m.in. polscy reprezentanci - Wojciech Szczęsny oraz Grzegorz Krychowiak. Przybliżenie sprawy stanowić będzie punkt wyjścia do krótkiej analizy porównawczej przepisów dotyczących zawierania umów o pośrednictwo z zawodnikami niepełnoletnimi, które obowiązują w Anglii i Polsce.
Angielska Federacja Piłkarska (FA) zarzuciła agentowi związanie się w 2017 roku kontraktem managerskim z zawodnikiem, który w dniu jego podpisania nie miał „rocznikowo” ukończonych 16 lat. Takie działanie w świetle angielskich przepisów piłkarskich stanowi naruszenie punktu B8 Regulacji FA dotyczących Współpracy z Pośrednikami (Regulacje)[1]. Zgodnie z nim zabronione jest jakiekolwiek działanie zmierzające do zawarcia kontraktu z zawodnikiem przed pierwszym dniem stycznia roku, w którym zawodnik obchodzi swoje 16 urodziny.
B8. An Intermediary must not, either directly or indirectly, make any approach to, or enter into any agreement with, a Player in relation to any Intermediary Activity before the 1st day in January of the year of the Player’s sixteenth birthday.
W efekcie, na Anglika nałożono bezwzględny zakaz podejmowania się jakichkolwiek aktywności związanych z wykonywaniem działalności managerskiej w okresie od 1 października 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. Dodatkowo agent musi zapłacić grzywnę w wysokości 50 tys. funtów.[2]
Podczas gdy szczegóły zawierania umów managerskich z zawodnikami (w tym niepełnoletnimi) w Anglii porządkują wskazane wyżej Regulacje, w Polsce takim dokumentem jest Uchwała nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi (Uchwała)[3]. Oba akty stanowią implementację Regulations on Working with Intermediaries zatwierdzonego w 2014 roku przez Komitet Wykonawczy FIFA, którego celem było określenie minimalnych wytycznych dla krajowych związków piłkarskich, z zachowaniem możliwości do pewnych modyfikacji.
Urzeczywistnieniem otrzymanej swobody są różnice w uregulowaniu przez PZPN i FA analogicznych kwestii. Podczas gdy wymagany wiek niepełnoletniego zawodnika w Anglii, umożliwiający mu zawarcie kontraktu managerskiego wynosi „rocznikowe” 16 lat, w Polsce taką umowę można zaproponować piłkarzowi już po ukończeniu lat 15 lub otrzymaniu od klubu piłkarskiego, zgodnie z obowiązującymi regulacjami PZPN, oferty pierwszego profesjonalnego kontraktu (art. 6 ust. 3 Uchwały). Co więcej, na gruncie przepisów FA nie jest dopuszczalne reprezentowanie niepełnoletniego piłkarza przez pośrednika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną, pomimo braku wyraźnego odniesienia się do tej kwestii w przepisach FIFA.
Załącznik II Regulacji
3.2 A legal person registering as an Intermediary cannot apply to deal with Minors.
W Polsce natomiast analogiczny zakaz został zniesiony 30 sierpnia 2017 roku przez Zarząd PZPN, w efekcie czego osoby prawne mają możliwość reprezentowania niepełnoletnich piłkarzy.
Kolejną różnicą są zaostrzone rygory współpracy przez managerów z młodymi piłkarzami. Na gruncie polskich przepisów PZPN, pośrednik dla prowadzenia interesów na rzecz niepełnoletniego musi przejść jedynie standardowy proces rejestracyjny. Z kolei przepisy FA wymagają dodatkowej, zaostrzonej autoryzacji na okoliczność współpracy z zawodnikiem poniżej 18 roku życia, która obejmuje m.in. przedłożenie odpowiednich wyciągów z rejestrów karnych. Zezwolenie wydawane jest zazwyczaj na 3 lata, przy czym FA zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia w tym okresie kontroli, czy agent w dalszym ciągu spełnia warunki na jakich zostało wydane.
Mimo istotnych różnic w obu dokumentach, na uwagę zasługują również niektóre podobieństwa wynikające bezpośrednio z wytycznych uchwalonych przez FIFA, przedstawione poniżej.
Art. 6 ust. 4. Umowa pośrednictwa z Zawodnikiem niepełnoletnim musi zostać podpisana również przez jego rodziców lub innych opiekunów prawnych, zgodnie z postanowieniami prawa powszechnie obowiązującego.
B9. An Intermediary cannot enter into a Representation Contract with a Minor unless it is countersigned by the Minor’s parent or legal guardian with parental responsibility.
Art. 7 ust. 12. Zabrania się uiszczania przez Zawodnika niepełnoletniego lub Klub jakichkolwiek opłat na rzecz Pośrednika w związku z zawarciem Kontraktu lub umowy transferowej Zawodnika niepełnoletniego lub zaciągania zobowiązań dotyczących uiszczenia jakichkolwiek opłat na rzecz Pośrednika w związku z zawarciem takiego Kontraktu lub Umowy transferowej w przyszłości. Naruszenie niniejszego postanowienia skutkować będzie odpowiedzialnością dyscyplinarną, zgodnie z postanowieniami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
C10. Players and/or Clubs that engage the services of an Intermediary when negotiating an employment contract and/or a transfer agreement are prohibited from making any payments to such Intermediary if the Player concerned is a Minor.
Podsumowując należy wskazać, że generalne wytyczne dotyczące zawierania umów o pośrednictwo pomiędzy niepełnoletnimi piłkarzami, a profesjonalnymi agentami zostały uregulowane przez FIFA. Jednakże krajowe federacje piłkarskie otrzymały możliwość wprowadzania własnych rozwiązań, o ile te są korzystne dla zawodników. Mając na uwadze interes piłkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją profesjonalną karierę sportową, taki mechanizm trzeba uznać za w pełni uzasadniony. Tym samym nie dziwi stosunkowo wysoka kara nałożona na managera Davida Manasseh.
[1] FA Regulations on working with intermediaries 2017-2018
[2] Inrermediary Suspensions and Sanctions – 1st October 2018,
http://www.thefa.com/football-rules-governance/policies/intermediaries/fa-registered-intermediaries-list
[3] Uchwała nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.