27.07.2018
Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.
Olympique Marsylia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich klubów piłkarskich, stanął przed organem dyscyplinarnym UEFA w związku z nieprzepisowym zachowaniem swoich fanów w minionej edycji Ligi Europy. Analizie zostały poddane cztery spotkania, podczas których dopatrzono się nieprawidłowych zachowań. Były to:
W efekcie, francuskiemu klubowi postawiono szereg zarzutów, do których należało:
Zaprezentowane czyny w sposób ewidentny naruszyły postanowienia art. 16 ust. 2 i art. 11 ust 2 Regulacji Dyscyplinarnych UEFA[1].
Art. 16 ust. 2 UEFA Disciplinary Regulations
However, all associations and clubs are liable for the following inappropriate behaviour on the part of their supporters and may be subject to disciplinary measures and directives even if they can prove the absence of any negligence in relation to the organisation of the match:
a. the invasion or attempted invasion of the field of play;
b. the throwing of objects;
c. the lighting of fireworks or any other objects;
d. the use of laser pointers or similar electronic devices;
e. the use of gestures, words, objects or any other means to transmit a provocative message that is not fit for a sports event, particularly provocative messages that are of a political, ideological, religious or offensive nature;
f. acts of damage;
g. causing a disturbance during national anthems;
h. any other lack of order or discipline observed inside or around the stadium
Art. 11 ust. 2 UEFA Disciplinary Regulations
For example, a breach of these principles is committed by anyone: (…)
h. who culpably reports late – or not at all – for a match, or is responsible for a late kick-off;
Skutkiem niesubordynacji marsylskich fanów jest dotkliwa kara nałożona na Olympique przez CEDB. Jeżeli w ciągu najbliższych dwóch lat jego kibice ponownie dopuszczą się przewinień o charakterze destrukcyjnym lub rasistowskim, klub zostanie wykluczony na jeden sezon z rozgrywek europejskich, do których się zakwalifikuje. Ponadto pierwszy mecz w roli gospodarza w kolejnej edycji pucharów europejskich rozegra przy zamkniętym stadionie, natomiast drugi przy zamkniętych trybunach północnej i południowej. Co więcej na Les Phocéens została nałożona grzywna opiewająca na 100.000 EURO. Ostatnim punktem wyroku jest obowiązek restytucyjny względem Olympique Lyon, na którego stadionie został rozegrany finał Ligi Europejskiej. W ciągu 30 dni od ogłoszenia wyroku, klub z Marsylii ma obowiązek skontaktować się z nim w celu pokrycia kosztów naprawy obiektu zniszczonego przez marsylskich chuliganów.
Klubowi znad Morza Śródziemnego przysługuje prawo do odwołania się decyzji CEDB zgodnie z art. 60 ust. 2 i 3 Regulacji Dyscyplinarnych UEFA. W terminie 3 dni od dostarczenia wyroku wraz z uzasadnieniem musi on złożyć deklarację o apelacji, a następnie w ciągu 5 dni od upływu terminu do wniesienia deklaracji, powinien dostarczyć na piśmie uzasadnienie.
Pomimo, że sprawa nie została jeszcze definitywnie zakończona, należy wskazać, że kara nałożona na Olympique Marsylia jest wyjątkowo dotkliwa. Szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę śródziemnomorski temperament jego kibiców. Jakiekolwiek przewinienie może skutkować bolesnym wykluczeniem z europejskich pucharów, o które francuski klub walczy w lidze każdego roku. Środowy wyrok jest także dowodem, że UEFA zaostrza politykę eliminowania ze stadionów nieprawidłowych zachowań. Stanowi to również ostrzeżenie dla polskich drużyn i ich kibiców, które walczą w tegorocznych kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy.
[1] UEFA Disciplinary Regulations https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/UEFACompDisCases/02/48/23/06/2482306_DOWNLOAD.pdf
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.