15.09.2016
Olimpijski 2016 rok, to wybory w wielu polskich związkach sportowych. Oczywiście wraca pytanie o kadencyjność i zasady ich liczenia w związku z art. 9 ust. 2 ustawy o sporcie : „funkcję prezesa zarządu polskiego związku sportowego można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje”.
W ustawie nie określono jednak terminu początkowego obowiązywania wyżej wskazanego zakazu. W szczególności należy podkreślić, że informacji tej nie zawierają przepisy przejściowe do ustawy. W związku z powyższym pojawia się wątpliwość, czy stosując art. 9 ust. 2 u.s. liczbę kadencji oblicza się biorąc pod uwagę dotychczasowy staż prezesa zarządu, czy też okres początkowy dla celów obliczania stażu powinien rozpocząć się z chwilą wejścia w życie ustawy o sporcie.
Przepisy ustawy o sporcie nie dają odpowiedzi na wyżej wskazane pytanie. W związku z powyższym należy poprzez analogię szukać rozwiązań zawartych w innych aktach prawnych. Jednym z nich jest ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Art. 82 ust. 3 u.s.m. stanowi, że: „nie można być członkiem rady nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje rady nadzorczej”.
Podczas nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w art. 10 ust. 1 ustawy zmieniającej określono następujący przepis przejściowy dla stosowania wyżej wskazanego art. 82 ust. 3 u.s.m.: „Stosując przepis art. 82 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 1 [ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych], liczbę kadencji oblicza się biorąc pod uwagę dotychczasowy staż członka rady nadzorczej”.
Przepis ten został jednakże zakwestionowany jako niezgodny z Konstytucją RP. W dniu 15 lipca 2009 roku został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K64/07), w którym stwierdzono, że: ,,Przepis art. 10 ust. 1 ustawy zmieniającej stanowi, że stosując przepis art. 82 ust. 3 u.s.m., zgodnie z którym nie można być członkiem rady nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje rady nadzorczej, liczbę kadencji oblicza się, biorąc pod uwagę dotychczasowy staż członka rady nadzorczej”. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, kwestionowany przepis oznacza arbitralną ingerencję w stosunki prawne powstałe w przeszłości i trwające nadal (naruszenie art. 2 Konstytucji). Jak stwierdził Trybunał w wyroku z 26 maja 1998 r. (sygn. K. 17/98, OTK ZU nr 4/1998, poz. 48), „ewentualne zmiany długości kadencji powinny wywoływać skutki pro futuro.”
Ostatecznie wyżej omawiany przepis został uznany za niezgodny z Konstytucją RP.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt ustawy o sporcie należy wskazać, że dokonując wykładni przepisu art. 9 ust. 2 u.s. nie można ustalać liczby kadencji poprzez branie pod uwagę dotychczasowego stażu Prezesa Zarządu. Jako termin początkowy należy w związku z tym uznać rozpoczęcie pierwszej kadencji podczas obowiązywania ustawy o sporcie.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.