11.12.2013
W zeszłym tygodniu przeczytałem, że FC Racing Boxberg podpisał kontrakt z 20-miesięcznym dzieckiem (a raczej jego rodzicami). Kompletny nonsens, no chyba, że popatrzymy na to w kategoriach żartu.
Wtedy to właśnie – pozostając w żartobliwym nastroju - zaproponowałem mojemu przyjacielowi, którego żona jest w ciąży i którą to Oluś w brzuszku ciągle kopie, że w ramach moich zainteresowań menedżerskich może powinienem już teraz z rodzicami nasciturusa Aleksandra – zapewne przyszłego piłkarza – podpisać umowę menedżerską. Ale potem już całkiem serio zacząłem zastanawiać się, gdzie przebiega granica (ta życiowa i ta prawna) kiedy menedżer może podejmować się swego zadania.
Z kodeksu cywilnego wiemy, że osoby do 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli czynności prawne dokonane przez taką osobę są nieważne. Osoby, które ukończyły 13 lat, a nie osiągnęły pełnoletności, mając tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, do zawierania umów przekraczających drobne bieżące sprawy życia codziennego, potrzebują zgody swego ustawowego przedstawiciela (najczęściej są to rodzice). Jak to zatem wygląda w przepisach PZPN. Otóż – według art. 3 ust. 5 uchwały PZPN – zawodnik niepełnoletni może korzystać z usług menedżera o ile posiada już status piłkarza profesjonalnego, tj. gdy za zgodą przedstawicieli ustawowych podpisze z klubem i realizuje kontrakt o uprawianie piłki nożnej. W mojej ocenie zapis „wyważony i dobry.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.