24.02.2016
Ilekroć mówi się o budżecie MSiT ( w 2016 roku to ponad miliard złotych ) zawsze przewija się pojęcie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Ba – w przybliżeniu 80 % tego budżetu to środki pochodzące z przedmiotowego Funduszu ( pozostałe 20 % pochodzą z budżetu państwa ). Co to zatem za Fundusz, gdzie jest jego prawna regulacja i zasady funkcjonowania – o tym dzisiaj kilka słów.
Być może dla niektórych będzie zaskoczeniem, że podstawę istnienia Funduszu daje art. 86 ustawy o grach hazardowych, który mówi, iż „tworzy się Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej jako państwowy fundusz celowy”. Oprócz niego ustawa ta tworzy jeszcze Fundusz Promocji Kultury i Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Skąd zatem pochodzą środki na funkcjonowanie tychże funduszy. Otóż, w grach objętych monopolem państwa ustanowione zostały tzw. dopłaty ( 25 % stawki od ceny w grach liczbowych i 10 % stawki od ceny w loteriach pieniężnych i grze telebingo ). Następnie dokonano procentowego podziału kwot uzyskanych z tychże dopłat w ten sposób, że Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej ma 77 % wpływów z dopłat, Fundusz Promocji Kultury ma 20 % wpływów z dopłat, zaś Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych pozostałe 3 % wpływów z dopłat. Dysponentem FRKF jest minister sportu ( pozostałymi odpowiednio minister kultury i zdrowia ). Swoje środki ( wydatki ) FRKF przeznacza na przebudowę , remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych, rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz na zadania określone w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej. O szczegóły - odsyłam do rozporządzenia MSiT w sprawie przekazania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.