Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

FIFA i jej nowe rozgrywki z ogromnymi pieniędzmi w tle

24.10.2018

W ubiegłym roku hiszpańskie „Mundo Deportivo” oraz włoska „La Gazzetta dello Sport” poinformowały o planach FIFA dotyczących utworzenia nowego turnieju. Z początku pomysł wzbudzał mieszane uczucia, zarówno wśród kibiców jak i klubów. Prezydent FIFA Gianni Infantino chcąc zwiększyć prestiż rozgrywek oraz wzbudzić zainteresowanie klubów dodał do całej układanki jeden element, który potrafi napędzić każdy projekt – pieniądze.

Celem światowej federacji jest zwiększenie znaczenia organizowanych przez nią zmagań, które w ostatnich latach zostały daleko w tyle za rozgrywkami europejskimi. Szacuje się, iż przychody FIFA są blisko trzy razy niższe od przychodów UEFA, a różnica ta stale się powiększa. Turnieje organizowane przez tę pierwszą pozostają na peryferiach poważnego futbolu. Klubowe Mistrzostwa Świata są przez największe kluby traktowane drugorzędnie, jako dodatek do zwycięstwa w Lidze Mistrzów oraz zwykle daleką podróż rozbijającą sezon oraz ligowy terminarz. Z kolei Puchar Konfederacji jest „próbą generalną” organizatora Mistrzostw Świata, na który czołowe reprezentacje bardzo często powołują drugi garnitur oraz młodych, dobrze rokujących zawodników.

Klubowy Super Mundial zgodnie z projektem odbywałby się co 4 lata w czerwcu, po zakończeniu wszystkich ligowych rozgrywek. Pierwszy zostałby rozegrany w 2021 roku zastępując w piłkarskim kalendarzu Puchar Konfederacji. Turniej objąłby 24 kluby, w tym:

 • 12 z Europy,
 • 5 z Ameryki Południowej,
 • po 2 z Azji, Afryki i strefy CONCACAF,
 • 1 z Oceanii, (możliwy jest jednak baraż między zespołem z Oceanii oraz drużyną z innego kontynentu).

Poszczególne kontynenty byłyby reprezentowane przez: zwycięzców i finalistów 4 ostatnich edycji Ligi Mistrzów, zwycięzców 4 ostatnich edycji Ligi Europy, bądź w zależności od źródła, 4 kolejne najlepsze zespoły z rankingu klubowego UEFA (w przypadku powtórzenia się zwycięzcy lub finalisty wolne miejsce zajmowałby kolejny zespół z rankingu), czterech półfinalistów Copa Libertadores oraz najlepsza drużyna z klubowego rankingu, zwycięzca oraz finalista odpowiednio Azjatyckiej Ligi Mistrzów, Afrykańskiej Ligi Mistrzów, Ligi Mistrzów CONCACAF oraz zwycięzca Ligi Mistrzów Oceanii.

Wszystkie zespoły zostałyby podzielone na 8 grup po 3 kluby, w których mecze byłyby rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Do kolejnej rundy awansowaliby zwycięzcy grup, a następnie turniej przyjąłby system pucharowy – ćwierćfinał, półfinał oraz finał.

W ostatnich dniach The Sun podało, iż Gianni Infantino chcąc napędzić cały projekt oraz w pełni zaangażować najlepsze kluby zagwarantuje uczestnikom ogromne nagrody finansowe. Cały projekt obejmujący lata 2021-2033 ma pochłonąć 18 mld funtów, a pula nagród wynosić blisko 2 mld funtów. FIFA przewiduje, iż zwycięzca mógłby liczyć na bonifikatę w wysokości nawet 100 mln funtów (dla porównania zwycięzca ostatniej Ligi Mistrzów zarobił wg wyliczeń klubu 55,23 mln euro tytułem premii sportowych, a łącznie z bonusami z praw  telewizyjnych tzw. market pool – 87,1 mln euro).

Negatywną postawę do całego turnieju prezentuje prezydent UEFA Aleksander Čeferin. Jego zdaniem FIFA kieruje się chęcią zysku i w formie turnieju piłkarskiego przemyca indywidualne interesy, jednocześnie sprzedając duszę i wartości futbolu. Zarzuca także włodarzom światowej federacji dodatkowe obciążanie zawodników, którzy jak każdy człowiek mają granicę swojej wytrzymałości, a już obecnie są nadmiernie eksploatowani długim sezonem. FIFA na ten zarzut odpowiada gotowymi propozycjami:

 • wszystkie drużyny w turnieju rozegrałyby od 2 do maksymalnie 5 spotkań,
 • 90 minut regulaminowego czasu gry, które w przypadku remisu rozstrzygnięte zostaną serią rzutów karnych (brak dogrywek),
 • podpisanie przez kluby rezygnacji z udziału w lipcowych i sierpniowych tournee, w celu zapewnienia odpowiedniego odpoczynku piłkarzom.

Kilka miesięcy temu miało dojść do tajemnego spotkania Gianniego Infantino z prezesami czołowych europejskich klubów. Spośród siedmiu obecnych tylko jeden oficjalnie krytycznie skomentował rodzącą się ideę. Sternicy innych klubów pozytywnie odebrali nową koncepcję enigmatycznie podkreślając jej atrakcyjność. Można przypuszczać, iż są oni świadomi specyfiki zawodowego sportu w obecnych czasach i ogromnej roli, którą odgrywają w nim pieniądze. Od kilku lat najlepsi starają się otwierać na nowe rynki organizując letnie okresy przygotowawcze za oceanem i w azjatyckiej części globu. Teraz mieliby dodatkową pomoc w postaci turnieju organizowanego pod egidą FIFA.

Spotkanie to stało się przedmiotem kolejnej krytyki ze strony Aleksandra Čeferina. Podkreślił, iż 3 z 7 obecnych klubów były sceptycznie nastawione do pomysłu światowej federacji, a sam turniej faworyzuje czołowe drużyny i przyczyni się do powiększania dysproporcji między najlepszymi, a tymi mniej utytułowanymi klubami, które aspirują, by ścisłą czołówkę gonić. Prezydent UEFA dodał także, iż FIFA wzorem europejskiej federacji powinna mieć na uwadze dobro futbolu i konsultować nowe pomysły z wszystkimi klubami.

Do Super Mundialu Klubów FIFA postanowiła dodać drugi turniej – Globalną Ligę Narodów. Ten projekt obfituje w liczne niewiadome i wzbudza jeszcze więcej kontrowersji. Rozgrywki na całym świecie miałyby przyjąć kształt europejskiej Ligi Narodów i kończyć się turniejem Final Four w 7 regionalnych dywizjach. Następnie 8 czołowych drużyn świata (3 z europejskiej Ligi Narodów, 2 z Ameryki Południowej oraz 3 najlepsze reprezentacje z pozostałych kontynentów) rozgrywałoby na przełomie października i listopada turniej Final Eight. Spotkało się to z oczywistą krytyką Stowarzyszenia European Leagues. Jest to niewątpliwie niefortunny termin, bowiem odbywają się wtedy mecze ligowe oraz europejskie, a terminarz już obecnie jest bardzo ścisły. Szacuje się, iż europejski zwycięzca Globalnej Ligi Narodów miałby otrzymać nawet 63 mln euro, co wydaje się astronomiczną kwotą porównując ją do 3,6 mln euro dla zwycięzcy ostatniego Pucharu Konfederacji oraz 32 mln euro otrzymanych przez Francję za zwycięstwo na mundialu w Rosji.

Negatywne komentarze przedstawicieli europejskiej federacji nie powinny nikogo dziwić. Władze UEFA zdają sobie sprawę z potencjalnej konkurencji i możliwości zmniejszenia zainteresowania jej rozgrywkami. Z drugiej strony należy się zastanowić, czy dodatkowe mecze, często między tymi samymi zespołami, najzwyczajniej w świecie nie znudzą kibiców, którzy w zależności od roku będą mogli oglądać kilka europejskich bądź światowych finałów z udziałem tych samych zespołów.

Z całą pewnością oba projekty wymagają zmian i przez nie przejdą, ponieważ ich ostateczny kształt nie powstał, a obecny nie jest idealny. Gianni Infantino zapowiedział, iż zostaną szczegółowo omówione na zjeździe zarządu FIFA rozpoczynającym się w ten piątek w Rwandzie. Po nim powinny pojawić się bardziej szczegółowe informacje oraz liczne opinie i komentarze piłkarskiego środowiska.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Do posłuchania także w formie podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/fifa-i-jej-nowe-rozgrywki-z-ogromnymi-pieniedzmi-w-tle[/embed]  

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.