Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

FIFA bierze pod lupę kolejne incydenty z „polskiej” grupy eliminacyjnej do Mistrzostw Świata

14.10.2021

Piłkarskie święta w grupie I eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze 2022 przy okazji meczów Albanii z Polską oraz Anglii z Węgrami obok sportowych emocji przyniosły też zdarzenia, których nigdy więcej nie chcielibyśmy oglądać na stadionach. Obie sprawy już bada FIFA.

Co wydarzyło się w Tiranie i w Londynie?

12 października 2021 roku o godz. 20.45 rozpoczęły się dwa kluczowe dla ostatecznego kształtu tabeli grupy I eliminacji do przyszłorocznego mundialu. Albania podejmując reprezentację Polski w Tiranie, w przypadku ewentualnego zwycięstwa mogłaby stanąć przed historyczną szansą wywalczenia awansu na największy piłkarski turniej. Z drugiej strony, Węgrzy nie mogli przegrać z Anglikami na Wembley aby ostatecznie nie stracić szansy na udział w barażach. Stawka obu spotkań była więc ogromna.

Wagę spotkania Albanii z Polską można było odczuć już przed pierwszym gwizdkiem. Niestety, nie towarzyszyły temu wyłącznie sportowe emocje. Pod stadionem w Tiranie miejscowi kibice zaatakowali grupę polskich fanów, interweniować musiała policja. Nastawienie gospodarzy do polskiej drużyny narodowej widoczne było od samego początku boiskowych wydarzeń. Gwizdy i buczenie podczas odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, próby dekoncentracji naszych zawodników, obrzucanie różnymi przedmiotami narożnika boiska na początku drugiej połowy podczas wykonywania rzutu rożnego przez Piotra Zielińskiego, aż wreszcie punkt kulminacyjny meczu, który nastąpił w 77 minucie gry.

Wtedy to biało-czerwoni objęli prowadzenie za sprawą Karola Świderskiego. Podczas celebracji zdobytej bramki na naszych reprezentantów posypała się lawina przedmiotów rzucanych z trybun, zwłaszcza butelek z wodą. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Arbiter główny spotkania natychmiast przerwał mecz i zarządził zejście drużyn do szatni. W oczekiwaniu na decyzję co do losów meczu albańscy kibice „umilali” sobie czas wulgarnymi przyśpiewkami. Po około 20 minutach przerwy podjęto decyzję o kontynuowaniu spotkania pod rygorem przyznania walkowera reprezentacji Polski, w razie powtórzenia się incydentów. Mecz został dokończony we względnie spokojnej atmosferze. Kamery uchwyciły jednak jak w kierunku Wojciecha Szczęsnego poszybowała zapalniczka, natomiast już po ostatnim gwizdku w trakcie pomeczowego wywiadu w kierunku naszego bohatera – Karola Świderskiego poleciały z trybun kolejne przedmioty.

Na Wembley z kolei doszło do zamieszek na trybunach. Sympatyków gości zmuszeni byli uspokoić policjanci i ochroniarze. W efekcie doszło między nimi do starć i awantur w sektorze kibiców z Węgier, wśród których można było również zauważyć osoby w ubraniach z herbami polskich klubów i z polskimi symbolami narodowymi.

Co może zrobić FIFA?

Na reakcję FIFA nie trzeba było długo czekać. Już kolejnego dnia poinformowała, że po analizie raportów z obydwu meczów wszczyna postępowanie dyscyplinarne[1]. Jednocześnie FIFA stanowczo potępiła zaistniałe incydenty, wyrażając brak jakiejkolwiek tolerancji dla takich zachowań w piłce nożnej. Przekonamy się czy tak jednoznaczne stanowisko będzie zwiastunem wyciągnięcia surowych kar dla Albańczyków i Węgrów.

Kodeks Dyscyplinarny FIFA (FIFA Disciplinary Code) stanowi jasno. Zgodnie z pkt 16 ust. 2 Kodeksu to organizacje i kluby są odpowiedzialne za niewłaściwe zachowania widzów na stadionach i podlegają środkom dyscyplinarnym określonym w Kodeksie, nawet jeśli mogą udowodnić brak jakichkolwiek zaniedbań w trakcie meczu. Wśród niewłaściwych zachowań Kodeks wymienia:

a) wtargnięcie lub usiłowanie wtargnięcia na pole gry;

b) rzucanie przedmiotów;

c) zapalanie fajerwerków lub innych przedmiotów;

d) użycie wskaźników laserowych lub podobnych urządzeń elektronicznych;

e) używanie gestów, słów, przedmiotów lub jakichkolwiek innych środków do przekazywania komunikatów, który nie są odpowiednie dla wydarzenia sportowego, w szczególności komunikaty o charakterze politycznym, ideologicznym, religijnym lub obraźliwym;

f) akty zniszczenia;

g) zakłócanie spokoju podczas hymnów narodowych;

h) jakikolwiek inny brak porządku lub dyscypliny zaobserwowany na lub wokół stadionu.

Wśród katalogu środków dyscyplinarnych zgodnie z pkt 6 ust. 1-3  Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA do najważniejszych należy zaliczyć: grzywnę, walkower, rozegranie meczu bez udziału widzów, rozegranie meczu z ograniczoną liczbą widzów, rozegranie meczu na terytorium neutralnym, zakaz gry na określonym stadionie, odjęcie punktów, wykluczenie z trwających lub przyszłych zawodów czy powtórzenie meczu. Co warto odnotować, sankcja w postaci grzywny może być wymierzona w maksymalnej wysokości nawet miliona franków szwajcarskich.

Nie pierwsze takie incydenty w „polskiej” grupie

Niestety, Komisja Dyscyplinarna FIFA miała już okazję badać inne incydenty zaistniałe przy okazji rozgrywania meczów w „polskiej” grupie eliminacyjnej.

Podczas meczu Węgrów z Anglikami w Budapeszcie 2 września 2021 roku kibice gospodarzy rzucali różne przedmioty na płytę boiska oraz posunęli się do czynów i słów o charakterze rasistowskim skierowanych wobec kliku czarnoskórych angielskich piłkarzy. FIFA szybko zbadała sprawę i 21 września nałożyła na Węgrów grzywnę w wysokości 200 000 franków szwajcarskich oraz karę jednego meczu na własnym stadionie bez udziału widzów, a także karę jednego meczu na własnym stadionie bez udziału widzów w zawieszeniu na okres próby lat dwóch.

Z kolei podczas meczu rozgrywanego między Polską i Anglią w Warszawie 8 września 2021 roku doszło do zamieszania w związku z bezpodstawnym oskarżeniem Kamila Glika o rasizm. Anglicy skierowali sprawę do FIFA. Reprezentant Polski miał rzekomo dopuścić się gestu o charakterze rasistowskim wobec Kyle’a Walkera. Właściwe organy FIFA oczywiście zajęły się sprawą i nie znalazły podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i ukarania naszego obrońcy, o czym 13 października poinformował rzecznik PZPN. Drugim dnem sprawy jest natomiast fakt bezzasadnego oskarżenia w sprawach o rasizm. Mimo oficjalnego oczyszczenia zawodników z zarzutów mogą one negatywnie wpływać na ich wizerunek i inne dobra osobiste.

Incydenty z wrześniowych meczów eliminacyjnych „polskiej” grupy z udziałem Węgrów i Anglików oraz sprawa Kamila Glika pokazały, że FIFA działa sprawnie w tego rodzaju sytuacjach. Zdarzenia w Budapeszcie udowodniły też, że FIFA nie boi się sięgać po radykalne środki i wysokie sankcje w związku z niewłaściwym zachowaniem kibiców na stadionach. Dla oceny zdarzeń z 12 października 2021 roku dla Węgrów może nie pozostać obojętny fakt, że to kolejny wybryk ich kibiców w krótkim odstępie czasu. Z kolei w przypadku Albańczyków ważna może się okazać również okoliczność, iż w przyszłym roku Tirana będzie gospodarzem pierwszego w historii finału rozgrywek klubowych – Ligi Konferencji. Wobec tego FIFA może tym bardziej „zachęcić” Albańczyków do zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju na tym stadionie. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że działania podejmowane przez FIFA i wszystkie inne organizacje sportowe przyczynią się przynajmniej do ograniczenia liczby i skali przykrych incydentów na stadionach.

 

[1] https://www.espn.co.uk/football/fifa-world-cup-qualifying-uefa/story/4496917/fifa-to-investigate-fan-conduct-from-england-hungaryalbania-poland-matches (dostęp z dnia 14.10.2021 r.)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.