04.02.2019
Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa uchwała Zarządu Polskiego Związku Piłki dotycząca ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników. Jest to uchwała nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określania zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników, a szczegółowo pisałem już o niej niedługo po jej przyjęciu. Poprzednie artykuły można znaleźć tutaj i tutaj.
Od czasu uchwalenia nowych przepisów do 31 grudnia 2018 roku obowiązywała jeszcze „stara” uchwała czyli Uchwała nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zasady ustalania zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika profesjonalnego oraz zawodnika profesjonalnego, któremu klub nie zaoferował przedłużenia umowy kontraktowej.
Zgodnie z nowymi przepisami, a konkretnie zgodnie z art. 2 ust. 1 Uchwały nr V/88, ekwiwalent za wyszkolenie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku zmiany przynależności klubowej zawodnika wolnego przed zakończeniem roku w którym kończy 24 rok życia, któremu wygasł kontrakt lub deklaracja gry amatora, za okres szkolenia pomiędzy rokiem w którym ukończył 12, a rokiem w którym ukończył 21 rok życia, liczony począwszy od dnia rozpoczęcia, do dnia zakończenia szkolenia w klubie odstępującym, z uwzględnieniem postanowień ust. 2.
Nie ma już dodatkowej grupy wiekowej piłkarzy między ukończeniem 23. a 28. roku życia, jak w poprzedniej uchwale. Ekwiwalent przysługuje za czas szkolenia zawodnika pomiędzy ukończeniem przez niego 12. roku życia, a rokiem, w którym zawodnik ukończył 21. rok życia. Wspomniane powyżej „postanowienia ust. 2”, z których uwzględnieniem należy liczyć ekwiwalent to następujące wyjątki – przypadki w których ekwiwalent za wyszkolenie nie przysługuje klubowi odstępującemu:
a) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje do klubu V kategorii;
b) prawomocnego, jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika, z winy klubu odstępującego;
c) prawomocnego rozwiązania kontraktu z winy klubu, stwierdzonego orzeczeniem Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych;
d) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje po upływie 12 miesięcy od wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora w klubie odstępującym.
Dla wyjaśnienia, V kategoria to najniższe klasy rozgrywkowe A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej. W ich przypadku mnożnik wynosi „0”, w związku z tym i ekwiwalent wynosi „0” (art. 1 ust. 5 Uchwały nr V/88).
Pozostałe kategorie to:
I kategoria – Ekstraklasa,
II kategoria – I liga, II liga,
III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej,
IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu.
Mnożniki wynoszą:
6 – dla I kategorii,
3 – dla II kategorii,
1 – dla III kategorii,
0,5 – dla IV kategorii.
Do tego jeszcze warto przytoczyć definicję współczynnika bazowego czyli wartości w PLN netto, odpowiadającej danej kategorii wiekowej zawodnika (art. 1 ust. 3 Uchwały nr V/88). Przyjmuje się podział na 3 kategorie współczynnika bazowego:
I kategoria - 12 – 14 lat – 500 PLN netto,
II kategoria - 15 – 18 lat – 2000 PLN netto,
III kategoria - 19 – 21 lat – 3000 PLN netto.
Ekwiwalent wyliczyć więc łatwo. Należna kwota ekwiwalentu „E” – to „L” x „W” x „M”.
„L” to okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, przy czym, jako wartość okresu rejestracji w klubie należy przyjąć:
• w przypadku każdego pełnego roku kalendarzowego szkolenia– 1
• w przypadku niepełnego kalendarzowego roku szkolenia – wartość stanowiącą iloraz liczby dni szkolenia w danym roku kalendarzowym i liczby dni w danym roku (365 dni lub 366 w roku przestępnym).
Z kolei „W” i „M” to wspomniane już powyżej odpowiednio „współczynnik bazowy” i „mnożnik”.
W przypadku braku porozumienia między klubem odstępującym, a pozyskującym o wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika określa organ związkowy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 Uchwały nr V/88, organami uprawnionymi do określenia jego wysokości, są:
a) Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN jako organ I instancji gdy klub pozyskujący uczestniczy w rozgrywkach Ekstraklasy, I lub II ligi oraz Ekstraligi i I ligi kobiet, bądź gdy kluby przynależą do różnych wojewódzkich związków piłki nożnej;
b) Właściwy organ Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej w pozostałych przypadkach;
c) Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN jako organ II instancji w przypadku określonym w pkt a);
d) Komisja Odwoławcza właściwego Wojewódzkiego ZPN jako organ II instancji w przypadku określonym w pkt b).
Postępowanie w sprawie może być wszczęte na wniosek jednego z zainteresowanych klubów, złożonego nie później niż 24 miesiące od zmiany przynależności klubowej zawodnika (art. 3 ust. 2 Uchwały nr V/88).
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.