29.03.2016
Za nami Święta Wielkanocne i pierwsze zawody żużlowe nowego sezonu w Polsce. Na torze w Toruniu rozegrano turniej dla Darcy`ego Warda, poszkodowanego w ubiegłym roku w wypadku w Zielonej Górze, a na czterech innych torach rozegrano mecze Polskiej Ligi Żużlowej. Kibice czekają oczywiście na inaugurację rozgrywek elity czyli Ekstraligi. Tę zaplanowano na piątek, 8 kwietnia, a dziś kilka słów o przepisach, dotyczących organizacji meczów na tym poziomie rozgrywek.
Regulamin Organizacyjny Rozgrywek DMP reguluje kwestie organizacji całych rozgrywek, a co za tym idzie także poszczególnych meczów. Kibic, przychodząc na stadion, czy oglądając w telewizji transmisję z zawodów widzi produkt „finalny”, często nie zdając sobie sprawy ile szczegółów musi zostać „dogranych”, żeby sprawnie przeprowadzić zawody. I właśnie te „detale” znalazły regulacje w przepisach, o których wspomniałem powyżej.
Z nowym sezonem doszło do kilku zmian, np. na mocy art. 3 Regulaminu Organizacyjnego Rozgrywek, w przypadku, gdy mecz jest transmitowany przez telewizję, organizator ma zapewnić minimum 3 ambulanse typu „S”, podczas gdy w ubiegłym sezonie były to także 3 ambulanse, ale dwa typu „S” i jeden typu ”P”. Wymagania dla takich pojazdów, oczywiście na mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego muszą być zgodne z Polską Normą PN-EN 1789:2008. W skrócie, karetka typu „S”, to ambulans reanimacyjny, a typu „P” – ambulans przewozowy. 3 karetki typu „S” mają zapewnić sprawne przeprowadzenie zawodów.
W tym celu, zmieniono także inne przepisy w Rozdziale 2 ROR, dotyczącym obowiązków organizatora meczu. Sprzęt komputerowy używany do sprawozdawczości z zawodów musi mieć system operacyjny co najmniej Windows 7, podczas gdy rok temu minimalnym wymogiem był Windows 98, dla którego obecnie nie ma już wsparcia producenta. Ponadto decyzja o przerwaniu zapisu telewizyjnego meczu przez organizatora i udostępnieniu go sędziemu zawodów może zostać podjęta w przypadku każdego meczu, a nie tylko tego, z którego nie jest przeprowadzana transmisja telewizyjna. Do tego w świetle przepisów art. 6 ROR, organizator ma zapewnić w pomieszczeniu sędziego monitor wraz z laptopem kompatybilnym z kamerą rejestrującą z przeznaczeniem do zapoznania się przez sędziego zawodów z zapisem wideo, a na polecenie sędziego zawodów, sekretarz zawodów jest zobowiązany do dostarczenia z miejsca rejestracji do pomieszczenia sędziego zapisu wideo na nośniku zewnętrznym.[1]
W rozdziale 3 ROR „Dodatkowe wymogi dotyczące toru i jego wyposażenia” zmianie uległa kwestia wyznaczania sektorów rodzinnych. Wg art. 9 pkt 8: „Organizator nie powinien wyznaczać sektora rodzinnego w bezpośrednim sąsiedztwie sektora drużyny gości. Speedway Ekstraliga może nakazać klubowi zmianę lokalizacji sektora rodzinnego”. Po raz kolejny znowelizowany został także przepis art. 10 pkt 5, który teraz brzmi następująco: „Organizator odpowiada na zasadzie ryzyka za sprawność i zapewnienie niezbędnej liczby wszelkich urządzeń technicznych wykorzystywanych podczas zawodów, a wymaganych regulaminami FIM, PZM i SE, w tym także oświetlenia niezbędnego do przeprowadzenia zawodów oraz bandy pneumatycznej i elementów zapasowych do niej”. Odpowiedzialność organizatora na zasadzie ryzyka została zatem rozszerzona o bandy pneumatyczne i elementy zapasowe do nich. Kolejna nowelizacja dotyczy pomieszczeń na stadionie niezbędnych do przeprowadzenia zawodów. Po wprowadzeniu w 2015 roku przepisu art. 10 pkt 8 nakładającego na organizatora obowiązek zapewnienia pomieszczenia prasowego z przeznaczeniem dla dziennikarzy i fotoreporterów dostępne przed, w trakcie i po zawodach, odpowiednio umeblowanego i wyposażonego co najmniej w dostęp do bezprzewodowego internetu, w tym roku dodano pkt 9 w brzmieniu: „Organizator umożliwi przebywanie oraz miejsce do pracy w pomieszczeniu sekretarza zawodów osobie delegowanej przez SE do wykonywania obowiązków związanych z uaktualnieniem strony internetowej SE”.
W Rozdziale 5 ROR „Dodatkowe przepisy dotyczące sędziów oraz komisarzy torów” wprowadzono obowiązek przesyłania przez sędziego wraz z protokołem w wersji elektronicznej także protokołu przekazania toru. Natomiast w Rozdziale 6 „Dodatkowe przepisy dotyczące osób funkcyjnych w zawodach”, w art. 21 pkt 1 regulującym zasady ubioru osób funkcyjnych wprowadzono punkt 7, dotyczący prezentera w brzmieniu: „prezenter – koszula + marynarka lub sama koszula, długie ciemne spodnie, ciemne buty”. Tu nasuwa się pytanie, co jeżeli prezenterką jest kobieta? To nie zostało uregulowane, ale moim zdaniem przez analogię będzie to ubiór nazywany w zasadach dress-code ubiorem „biznesowym”.
Kolejne nowelizacje w Rozdziale 6 dotyczą przepisów dotyczących przebywania ekip medialnych w parku maszyn. I tak do art. 22 pkt 1 dającej prawo do przebywania w jednym czasie w parku maszyn maksymalnie dwóm osobom spośród fotoreporterów lub ekipie reporterskiej telewizji klubowej dodano zapis o fotoreporterze delegowanym przez Speedway Ekstraligę. Od tego sezonu, „w przypadku delegowania przez SE fotografa na zawody, fotograf ten zobowiązany jest do przekazania do 20 zdjęć w pełnej rozdzielczości na potrzeby klubu - gospodarza danych zawodów”.
Rozszerzono też uprawnienia Speedway Ekstraligi do wyrażenia zgody na ustawienie na płycie wewnątrz toru kamer wraz z osprzętem, a nie jak dotąd tylko na przebywanie na płycie wewnątrz toru ekipie telewizji prowadzącej relację telewizyjną z meczu (art. 22 pkt 2). W myśl art. 22 pkt 5 Speedway Ekstraliga ma prawo wydać zgodę na ustawienie kamery telewizji klubowej na statywie na płycie wewnątrz toru. Zmieniły się także przepisy o osobach naprowadzających i prezentujących reklamy. Szczegółowe rysunki można obejrzeć w Regulaminie, który jest dostępny na stronie internetowej PZM.
Spore zmiany wprowadzono też w Rozdziale 7 „Dodatkowe przepisy dotyczące zawodników”, m.in. zgodnie z przepisem art. 25 pkt 7 ROR, w trakcie wywiadów telewizyjnych, w przerwach pomiędzy biegami oraz w trakcie konferencji prasowej po meczu zabrania się zawodnikowi noszenia kołnierzy ochronnych na szyję. Został wprowadzony także nowy wzór ubioru zawodnika. Graficznie został przedstawiony w Załączniku nr 5 do ROR.
Nowe przepisy dotyczą też reklam i Rozdziału 9 Regulaminu. Przepis art. 29 pkt 2 stanowi, że „od 2016 roku ustala się obowiązującą specyfikację konstrukcji tablic reklamowych przeznaczonych do umieszczenia na płycie wewnątrz toru określoną w Załączniku nr 6”. Kluby zostały również zobowiązane do przesyłania do Speedway Ekstraligi do 48 godzin od zakończenia zawodów raportu dotyczącego realizacji postanowień Regulaminu Organizacyjnego Rozgrywek. ,
Zmieni się także odbiór estetyczny transmisji telewizyjnej, bowiem na mocy art. 34 pkt 3. Kluby są zobowiązane do wykonania według zaleceń SE oraz przekazania do wykorzystania przez SE na potrzeby grafiki telewizyjnej zdjęć zawodników, w następujących konfiguracjach:
1) w odzieży klubowej na dany sezon na 14 dni przed I rundą DMP,
2) w kombinezonie klubowym na dany sezon 3 dni przed terminem pierwszego meczu ligowego w sezonie,
3) w kombinezonie klubowym dodatkowo kontraktowanych / licencjonowanych zawodników w danym sezonie na bieżąco w trakcie trwania sezonu.
Z kolei na mocy postanowień art. 34 pkt 4, „Klubom zaleca się zorganizowanie dnia medialno – treningowego z obowiązkową obecnością wszystkich zawodników kadry klubowej na dany sezon w kombinezonach i z motocyklami w terminie 7 dni przed pierwszą rundą DMP”. Zmiany odczują także kibice udający się na stadion, bowiem program zawodów będzie teraz w jednolitym rozmiarze – A4 – dla wszystkich klubów startujących w Ekstralidze.
Z taką dawką wiedzy i po przestudiowaniu całego Regulaminu można iść na mecz, chwaląc się znajomością nowych przepisów. Państwu – kibicom życzę wielu sportowych emocji w sezonie 2016 i oby ten rok był dobry dla zawodników i by zawody obywały się bez tragicznych wypadków. Zawodnikom, zdrowia!
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.