Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Ekstraklasa - nowy sezon czas zacząć

19.08.2020

Piątkowym meczem Zagłębie Lubin – Lech Poznań rozpocznie się nowy sezon 2020/21 PKO Ekstraklasy. Sezon, który może okazać się znamienny w kwestii pokazania siły i słabości zespołów i być swego rodzaju zwierciadłem kondycji finansowo-organizacyjnej klubów, nadszarpniętych trudnym wiosennym czasem. Dziś postaram się ukazać najbardziej kluczowe zapisy w kontekście nadchodzącego sezonu zawarte w Uchwałach Zarządu PZPN. Niektóre mniej, niektóre bardziej innowacyjne, jednak wszystkie niewątpliwie warte uwagi.

ESA 30

Chyba najszerzej komentowaną i najbardziej istotną zmianą w porównaniu do poprzednich sezonów będzie zmniejszenie ilości rozgrywanych kolejek, z 37 do 30. Powodów tej zmiany jest kilka, jednak przede wszystkim wpływ na to miał wydłużający się przez wyjątkową sytuację w Polsce i na świecie sezon 2019/20, zakończony dopiero w drugiej połowie lipca. Obecny sezon planowo ma rozpocząć się 21 sierpnia 2020 roku a zakończyć 16 maja 2021. Jednocześnie zrezygnowano z podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Tym samym powraca format znany kibicom wcześniej, gdy rozgrywki ligowe prowadzono właśnie w taki sposób. Będzie to jednak zmiana o charakterze tymczasowym, a już w sezonie 2021/22 na najwyższym szczeblu rozgrywkowym będzie brać udział 18 zespołów, a więc poszerzy się i ilość granych kolejek – do 34. Dojdzie przez to do jeszcze jednej ciekawej sytuacji.

Spadek

Otóż, poszerzenie ilości zespołów w najwyższej lidze do 18, sprawi, że sezon 2020/21 będzie dla klubów Ekstraklasy wyjątkowo bezpiecznym sezonem. Uchwała VI/77 dot. Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2020/2021 (dalej „Regulamin”) w artykule 7 przewiduje następujące:

„Art. 7. Spadek

7.1. Klub, który zajmie w Rozgrywkach Ekstraklasy 16 miejsce w tabeli, spada do I ligi, w której rozgrywać będzie mecze w następnym sezonie.

7.2. Trzy kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi oraz zwycięzca meczów barażowych o miejsce w Ekstraklasie rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.”

Widzimy więc, że klubom w tym sezonie zapewniona zostanie miękka poduszka amortyzacyjna, a biorąc pod uwagę, co do zasady słabą kondycje finansową klubów i niepewną sytuację dotyczącą sprawnej organizacji przyszłego sezonu, może się to okazać dla wielu klubów walczących o utrzymanie zbawienne. Pomocny dla klubów może okazać się również wpływ na drużynę młodych, perspektywicznych zawodników. Jak ich status reguluje Regulamin?

Młodzieżowiec

Regulacje dotyczące zawodników młodzieżowych zawarte są w art. 9.4, z czego w mojej opinii na szczególną uwagę zasługują następujące zapisy:

„9.4. W meczu mistrzowskim kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego.

 1. Przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2020/2021 zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy, itd.
 2. gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika
 3. w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę z pomniejszonym o jeden limitem zawodników młodzieżowych.
 4. W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego innego niż bramkarz i braku możliwości zastąpienia go innym zawodnikiem młodzieżowym, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie.”

Patrząc na tak skonstruowane przepisy, można dojść do konkluzji, iż Ekstraklasa chce wręcz wymóc na klubach, by odważniej i częściej stawiały na młodzież. I wiele wskazuje na to, iż jest to dobry trop, który może w dłuższej perspektywie wyprowadzić naszą ligę z marazmu, w jakim znalazła się ona od kilku lat. Dobry przykładem jest Lech Poznań, który w wyjściowym składzie potrafi wystawić 5 młodzieżowców, a minuty, które zbierają procentują z czasem wzrostem ich umiejętności jak i ogólnym rozwojem drużyny, co w dalszej perspektywie podnosi wartość młodych piłkarzy na rynku transferowym i pozwala generować spore zyski dla klubu. W tym rygorze jest metoda. Jednocześnie art. 9.3 Regulaminu, pozwala klubom na występowanie w drużynach dowolnej ilości cudzoziemców. Oczywiście, odgórne limitowanie jest co do zasady złe i dostarcza klubom więcej zła niż pożytku. Miejmy nadzieję, że kluby Ekstraklasy tworząc listy zawodników zachowają przy tym zdrowy rozsądek.

Lista A i B zawodników

Warto w tym momencie wspomnieć o modelu tworzenia list zawodników przez klub zaproponowany przez PZPN. W art. 9.7. możemy przeczytać, że:

9.7. Każdy Klub może mieć nie więcej niż 25 zawodników na liście A w trakcie trwania danego sezonu Rozgrywek Ekstraklasy. Jako minimum, miejsca 18-22 na liście A (pięć miejsc), są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w federacji, zaś miejsca 23-25 na liście A (trzy miejsca) są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w Klubie. Na miejscach 1-17 mogą być zgłaszani dowolni zawodnicy.

Jak w takim razie rozumieć określenia „zawodników szkolonych w Klubie” oraz „zawodników szkolonych w federacji”? Z pomocą przychodzą nam dwa następne punkty Regulaminu.

„9.8. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w obecnym Klubie przez okres, z przerwami lub nie, trzech pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).

9.9. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w Klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).”

Jeśli chodzi o zawodników z listy B to:

„9.10. W sezonie 2020/2021 na liście B będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1999 roku i później posiadający polskie obywatelstwo lub szkoleni w Klubie. Liczba zawodników zgłaszanych na liście B jest nieograniczona…”

„9.11. …na liście B na miejscach 1-5 będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1999 roku i później, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa i nie byli szkoleni w Klubie”

Artykuł 9.15. Zezwala na przeniesienie zawodnika z listy A na listę B w trakcie sezonu, jeżeli w trakcie trwania sezonu zawodnik nabył uprawnienia, umożliwiające wpisanie go na listę B. Przepis ten akurat w nadchodzącym sezonie może mieć niejednokrotne zastosowanie, biorąc pod uwagę, że nie raz zdarzą się przypadki gdzie kilku piłkarzy na raz będzie musiało poddawać się kwarantannie tym samym opróżniając swoje miejsce dla innych.

 

Kolejność zespołów

 

Na koniec, warte przypomnienia, gdyż niejednokrotnie przysparza to kibicom pewnych wątpliwości. Jakie czynniki są decydujące przy ustalaniu kolejności zespołów w tabeli w sytuacji, gdy dwa zespoły mają taką samą ilość punktów? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w art. 5.2.1:

 

„5.2.1 przy dwóch zespołach:

 1. liczba zdobytych punktów w meczach między tymi Klubami,
 2. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami,
 3. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami,
 4. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek
 5. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek,
 6. przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw w całym cyklu rozgrywek,
 7. przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek,
 8. przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek w całym cyklu rozgrywek, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzględniające 1 punkt za pierwszą żółtą kartkę).
 9. przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play po zakończeniu danego sezonu.
 10. przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.”

 

Analogicznie mają się sprawy w przypadku więcej niż 2 drużyn. W takiej sytuacji jedyną zmienną jest zestawienie tychże czynników, zestawiając ze sobą tą większą ilość drużyn.

 

O ile znacząco nie zmienią się warunki, w jakich toczyć się będą rozgrywki, czeka nas skrócony, ale z pewnością bardzo ciekawy sezon. I to nie tylko ze względów sportowych. Z całą pewnością potrzebna będzie ścisła współpraca, zarówno podmiotów zarządzających ligą, działaczy jak i zawodników i sztabów, tak by w ostatecznym rozrachunku, najlepszy zespół mógł podnieść w górę puchar za zdobycie Mistrzostwa Polski, w planowanym terminie 16 maja 2021 roku.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.