Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

25.10.2017

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Pierwsze trudności pojawiają się już przy podjęciu próby zdefiniowania pojęcia ,,dobra cyfrowe”. Brak jest bowiem w tym przypadku definicji legalnej. Ustawa o prawach konsumenta z 2014 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego definicję ,,treści  cyfrowej”. W odniesieniu jednak szerokiego spektrum zagadnień występujących w wirtualnym świecie jest ona pojęciem niepełnym. Literatura prawnicza wskazując na skutki śmierci użytkownika dóbr cyfrowych (w tym np. konta w grach, skiny) wymienia następujące warianty: całkowite usunięcie dóbr cyfrowych, ich archiwizację, porzucenie oraz przeniesienie – dziedziczenie. Kolejne wątpliwości, jakie  pojawiają się przy rozważaniach na temat dziedziczenia dóbr cyfrowych to możliwość naruszenia prawa do prywatności, gdyż spadkobiercy mogą uzyskać dostęp do informacji prywatnych lub danych wrażliwych, które nie były  im znane. Na pewno należy mieć także na uwadze stosunek umowny łączący użytkownika dóbr cyfrowych z dostawcą usług internetowych, zagadnienia własności intelektualnej oraz tzw. prywatnością post mortem.

Tematyka związana z dziedziczeniem to przedmiot na wieloaspektową analizę. Przychylam się jednak do opinii, według której, co do zasady należy przyjąć, że dobra cyfrowe posiadające swoją wartość ekonomiczną powinny zostać zaliczone do masy spadkowej i podlegać dziedziczeniu. Warto jednak w powyższym kontekście także zwracać uwagę na warunki świadczenia usług i nie dokonywać mechanicznej ich akceptacji. Mogą one bowiem również zawierać postanowienia odnośnie do możliwości rozporządzania i  przenoszenia dóbr cyfrowych na inne osoby. Ponadto, ustawodawca powinien odpowiadać na występujące zjawiska z rozwojem nowych technologii i pojawiających się w tym zakresie działalności, w postaci modernizacji prawa spadkowego czy też nawiązując do wcześniejszych wpisów – prawa karnego, czy skarbowego, co ostatecznie pozwoliłoby na rozwianie kilku kontrowersji.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności