Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Dyskusja wokół standardów bezpieczeństwa medycznego imprez sportowych po wydarzeniach na gali PunchDown 5

27.10.2021

W dalszym ciągu nie milkną echa wydarzeń, które rozegrały się na gali PunchDown 5 we Wrocławiu. Na dziś najważniejszy jest stan zdrowia Artura Walczaka. Cały świat sportu pozostaje zjednoczony i mocno wierzy, że zawodnik wyjdzie zwycięsko z prawdopodobnie najważniejszych zawodów w swoim życiu. W najbliższej przyszłości konieczna jest natomiast rzetelna debata nad zapewnieniem adekwatnych standardów bezpieczeństwa medycznego podczas imprez sportowych obarczonych znacznym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia ich uczestników.

Czym jest tzw. slapfighting i co stało się we Wrocławiu?

Slapfighting jest sportem walki, którego popularność w ostatnim czasie znacznie przybiera na sile. Polega on na tym, że ustawieni po dwóch stronach stołu zawodnicy rywalizują w pojedynkach jeden na jeden, uderzając się na przemian w policzek z otwartej dłoni. Rywalizacja odbywa się na zasadach fazy pucharowej, a o wygranej decyduje knock-out lub decyzja sędziowska. Podstawowymi zasadami rywalizacji są brak możliwości wykonywania uników, klinczu czy trzymania gardy. Tak jak rośnie popularność nowej dyscypliny, tak też rosną wokół niej kontrowersje.

22 października 2021 roku we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja turnieju organizowanego przez federację PunchDown – gala PunchDown 5. Podczas jednej z walk naprzeciwko siebie stanęli Artur Walczak oraz Dawid Zalewski. Po uderzeniu wyprowadzonym przez rywala, Artur Walczak został znokautowany i konieczna była pomoc medyczna. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że zaszło bezpośrednie zagrożenie utraty życia. Po interwencji będących na miejscu ratowników medycznych wezwano karetkę pogotowia. Już po tych dramatycznych wydarzeniach ruszyła lawina spekulacji i dyskusji związanych z bezpieczeństwem medycznym imprezy oraz czasem oczekiwania na ambulans.

O całym zajściu federacja PunchDown informowała w kolejnych oświadczeniach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stanowiły one również zdecydowaną odpowiedź na zarzuty kierowane pod adresem organizatorów gali związanych z niedostatecznym zapewnieniem bezpieczeństwa medycznego wydarzenia. Federacja PunchDown zapewniała, że dochowała ze swojej strony najwyższych starań w zapewnieniu bezpieczeństwa medycznego imprezy i nie zgadza się ze stawianymi jej zarzutami. Problemem jest natomiast okoliczność, iż w zasadzie trudno odnaleźć jakiekolwiek standardy, którymi organizatorzy kierują się przy zabezpieczaniu tego rodzaju imprez.

Normy zabezpieczenia medycznego imprez sportowych o znacznym stopniu zagrożenia dla uczestników

Nie dokonując ocen i osądów nad organizacją gali PunchDown 5 należy wskazać, że brak jest górnej granicy gwarancji i środków ostrożności, które pozwolą stwierdzić, że poziom bezpieczeństwa medycznego tego rodzaju imprez i zawodników jest wystarczający. Wobec tego można postulować podejmowanie działań zmierzających do stałego i możliwie najszerszego zwiększania bezpieczeństwa medycznego takich wydarzeń. Z drugiej strony należy minimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych wypadków i incydentów.

Do osiągnięcia tych celów powinno się dążyć dwutorowo. Po pierwsze, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej na miejscu oraz w razie konieczności zagwarantowanie natychmiastowego transportu do szpitala, tak aby uniknąć dywagacji nad kwestią czy karetka pogotowia przyjechała za późno czy też nie. W drugim aspekcie należy wyróżnić dbałość o takie ustalenie zasad i reguł rywalizacji sportowej, które nawet w obliczu potencjalnie wysokiego zagrożenia wypadku będzie minimalizować negatywne skutki jego zajścia.

Slapfighting, podobnie jak inne sporty walki z uwagi na swoją istotę i reguły rywalizacji, należy zaklasyfikować do dyscyplin o najwyższym stopniu zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia zawodników. Potencjalne ryzyko wystąpienia wypadku jest tutaj bardzo wysokie. Wynika to z charakteru uprawianej dyscypliny, która łączy się z naruszeniem nietykalności cielesnej lub spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu zawodników.

Należy więc przyjąć, że poziom bezpieczeństwa medycznego musi być adekwatny do poziomu zagrożenia wiążącego się z uprawianiem danej dyscypliny. Uzasadniona jest przy tym kategoryzacja dyscyplin sportowych pod kątem zapewnienia norm bezpieczeństwa ich uczestników. Znacznie bardziej rygorystyczne standardy bezpieczeństwa powinny obowiązywać w dyscyplinach obarczonych znacznym ryzykiem zagrożenia zdrowia lub życia zawodników. Mniejsze rygory bezpieczeństwa mogą występować w tych dyscyplinach, w których nie zachodzi ryzyko naruszenia nietykalności cielesnej, uszczerbku na zdrowiu lub nieuchronności  innych zagrożeń.

Wobec powyższego zasadnym jest wprowadzanie wystandaryzowanych zasad bezpieczeństwa medycznego uczestników zawodów Slapfightingowych. Zasady takie są już wprowadzane w niektórych dyscyplinach, co należy przyjąć z zadowoleniem i mieć nadzieję, że w tym kierunku będą podążać również organizatorzy w innych dziedzinach sportu.

Regulacje w zakresie zabezpieczenia medycznego imprez sportowych w innych dyscyplinach sportowych

I. Polski Związek Motorowy

Wzorcowym przykładem może być tutaj Regulamin Medyczny Polskiego Związku Motorowego. Określono nim m.in. jasne i szczegółowe wytyczne oraz reguły organizowania zawodów celem zapewnienia możliwości udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej oraz odpowiednich środków transportu sanitarnego.

Zgodnie z art. 4 ust.2 Regulaminu na organizatorze zawodów krajowych i międzynarodowych spoczywa obowiązek zawiadomienia lokalnych władz służby zdrowia o terminie zawodów i uzyskanie zapewnienia, że w dniu zawodów odpowiednie placówki ochrony zdrowia będą przygotowane do ewentualnego udzielenia pomocy lekarskiej większej liczbie osób. W zależności od rodzaju zawodów Polski Związek Motorowy zgodnie z art. 6 Regulaminu Medycznego przewiduje obowiązek zapewnienia specjalistycznych środków transportu sanitarnego następujących typów:

 1. ambulans szybkiej interwencji, pozwalający na miejscu wypadku udzielić natychmiastowej pomocy w zakresie czynności oddechowych i sercowo-krążeniowych
 2. ambulans wysoko specjalizowany, który może być wykorzystany jako ruchome centrum reanimacyjne, przystosowany do udzielania natychmiastowej pomocy w zakresie czynności krążeniowo-oddechowych
 3. ambulans przewozowy służący do transportu chorych nie wymagających intensywnego nadzoru.

Szczególne obowiązki dotyczą również lekarzy. W myśl art. 10 ust. 1 Regulaminu Medycznego lekarzem zawodów może być lekarz wchodzący w skład personelu medycznego ambulansu pod warunkiem jego stałej obecności w miejscu rozgrywania zawodów, także podczas wyjazdu ambulansu poza obiekt, na którym zawody są rozgrywane.

II. UEFA

Innym przykładem jest również Regulamin Medyczny UEFA, w którym zawarto minimalne wymogi medyczne, które muszą być przestrzegane przez związek lub klub będący gospodarzem rozgrywek UEFA w zakresie opieki medycznej nad zawodnikami, osobami funkcyjnymi, zespołem sędziowskim i osobami nadzorującymi mecze.

Według art. 11 ust. 1 Regulaminu Medycznego UEFA jedna w pełni wyposażona karetka ALS (wyposażona w sposób zapewniający najwyższy możliwy poziom opieki medycznej w nagłych wypadkach), obsadzona przez co najmniej jednego ratownika medycznego, musi być dostępna m.in. do wyłącznego użytku zawodników, osób przebywających w strefie technicznej, zespołu sędziów i osób nadzorujących mecz. w dniu meczowym na stadionie/ hali sportowej we wszystkich rozgrywkach UEFA. Jeżeli natomiast na stadionie/ hali sportowej wymagane są karetki pogotowia ratunkowego, a karetki publiczne nie są dostępne, należy zapewnić karetki prywatne, aby umożliwić dostępność karetek pogotowia ratunkowego przez wymagany okres czasu (art. 11 ust. 6 Regulaminu Medycznego UEFA).

Regulamin Medyczny UEFA określa również bardzo szczegółowo wymagania w zakresie sprzętu medycznego, który powinien znajdować się w strefie obok boiska, personelu medycznego, pomieszczeń medycznych i ich wyposażeń w razie nagłych wypadków czy dostarczania informacji przedmeczowych personelowi medycznemu drużynom gości oraz delegatowi medycznemu UEFA.

***

Bezpieczeństwo medyczne imprez sportowych, zwłaszcza tych o znacznym stopniu zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia zawodników powinno być nadrzędnym priorytetem organizatorów takich wydarzeń. Wszyscy natomiast czekamy na pozytywny finał incydentu z gali PunchDown 5 i powrót do zdrowia Artura Walczaka. Oby cała ta historia zakończyła się szczęśliwie, a podobnym przypadkom udawało się zapobiegać  w przyszłości.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.