13.11.2019
W ostatnich tygodniach w Polsce wybuchła afera związana ze stosowaniem dopingu przez piłkarzy. Przyjrzymy się, kto odpowiada za przeprowadzenie postępowania w tej sprawie i w jaki sposób może ewentualnie ukarać winnych.
W Polsce mamy kolejną aferę związaną dopingiem. Tym razem źródłem zamieszania jest zespół na co dzień występujący w II lidze, czyli Pogoń Siedlce. W klubie tym podejrzanych o stosowanie dopingu jest siedmiu zawodników. Określając precyzyjnie, miał on polegać na tym, że piłkarze biało-niebieskich mieli przyjąć kroplówki przekraczającą dozwoloną objętość. Same substancje, czyli m.in. magnez, witamina C i glukoza, które znajdowały się w kroplówkach, nie są zakazane. Jednak mogą być one stosowane tylko w określonych dawkach, czyli maksymalnie sto mililitrów na dwanaście godzin. Konkretnie taką normę określa Światowy Kodeks Antydopingowy, który co roku tworzy listę substancji i metod zabronionych. W rozdziale poświęconym metodom zabronionym w podrozdziale „Manipulacje chemiczne i fizyczne” znajduje się przepis, który zakazuje wspomnianych działań:
Infuzje dożylne i (lub) iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych.
Widać więc ewidentnie, że w opisywanym przypadku doszło do złamania tego przepisu.
Polska Agencja Antydopingowa
W naszym kraju nad przestrzeganiem przepisów antydopingowych czuwa Polska Agencja Antydopingowa. POLADA jest to państwowa osoba prawna, nad którą nadzór sprawuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej. Właśnie ten organ jest upoważniony m.in.. do prowadzenia postępowań z zakresu wykroczeń przepisom antydopingowym i ewentualnego karania zawodników oraz innych odpowiedzialnych osób czy organów. Wszystkie obowiązujące normy we wspomnianym zakresie znajdziemy w składającym się z dwudziestu dwóch artykułów dokumencie „Przepisy Antydopingowe Polskiej Agencji Antydopingowej”.
Prawo do sprawiedliwej rozprawy
Jeśli wyniki badań potwierdzą się w tzw. procedurze zarządzania, wówczas przechodzi się do rozprawy. Jej zasady oraz przebieg określa artykuł dziewiąty wspomnianego wcześniej dokumentu. Do orzekania powołany jest składający się z dwudziestu członków Panel Dyscyplinarny działający przy POLADA. Postępowanie jest dwuinstancyjne i w każdej z nich orzeka się w trzyosobowych składach. Panel Dyscyplinarny musi orzekać w sposób sprawiedliwy i bezstronny. Rozprawa kończy się wydaniem orzeczenia, które sporządza na piśmie i musi być ono opatrzone datą i podpisem. Orzeczenie może być podjęte jednomyślnie lub większością głosów, a także musi zawierać pełne uzasadnienie. Ponadto POLADA ma obowiązek poinformować o zapadłym orzeczeniu zawodnika lub inną zainteresowaną osobę, Polski Związek Sportowy oraz organizację antydopingową, które mają prawo wniesienia odwołania.
Możliwe kary
Zawodnikom za stosowanie dopingu oczywiście grożą kary. Zgodnie z przepisami mogą oni zostać zdyskwalifikowani na określony okres. Co do zasady przewiduje się, że taka kara może trwać od dwóch do czterech lat. Przy różnego rodzaju innych, nadzwyczajnych okolicznościach kara może wynosić sześć miesięcy lub zostać nałożona w zawieszeniu. Opisywana sprawa Pogoni Siedlce jest w polskich realiach bezprecedensowa i trudno przewidzieć, jakie orzeczenie zostanie wydane wobec piłkarzy.
W opisywanym przypadku może dojść także do zastosowania jeszcze innych sankcji z artykułu jedenastego, czyli „Konsekwencje dla zespołu”. Artykuł 11.2 przewiduje możliwość ukarania całej drużyny:
„W przypadku stwierdzenia u więcej niż dwóch członków zespołu w sporcie zespołowym naruszenia przepisów antydopingowych w czasie trwania wydarzenia sportowego, organ zarządzający wydarzeniem sportowym może nałożyć odpowiednią karę na zespół (np. utrata punktów, wykluczenie z zawodów lub wydarzenia sportowego lub inna kara) niezależnie od wszelkich wszystkich kar nałożonych na poszczególnych zawodników naruszających przepisy antydopingowe”.
Sprawa związana z Pogonią Siedlce z pewnością jeszcze trochę potrwa. Termin rozprawy ma zostać wyznaczony w grudniu. Z pewnością będziemy przyglądać się całej sytuacji i opiszemy, w jaki sposób zakończy się cała sprawa.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.