Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Dłuższe granie, VAR bardziej dostępny dla kibiców – Międzynarodowa Rada Piłkarska szykuje zmiany w przepisach piłki nożnej

21.02.2023

Na 4 marca tego roku Międzynarodowa Rada Piłkarska zaplanowała coroczne walne zgromadzenie, już 137. w swojej historii. W opublikowanej agendzie spotkania znajdują się m.in. długość doliczonego czasu gry oraz dodatkowa zmiana zawodnika podczas meczu.

Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board; IFAB) to organizacja zajmująca się przepisami piłki nożnej. Wprowadza, zmienia oraz interpretuje zasady futbolu. Powstała już w 1886 r., czyli 18 lat przed FIFA. Pomimo młodszego rodowodu, światowa organizacja kierowana aktualnie przez Gianniego Infantino, posiada połowę miejsc w zarządzie – 4 na 8 reprezentantów pochodzi z ramienia właśnie tej organizacji. Pozostali przedstawiciele wywodzą się z organów władz założycieli IFAB tj. czterech brytyjskich związków piłkarskich – angielskiego, walijskiego, szkockiego oraz północnoirlandzkiego. Zaakceptowanie poprawek do przepisów wymaga bezwzględnej większości trzech czwartych głosów, co oznacza, że ​​poparcie FIFA dla zmian jest konieczne, ale niewystarczające do samodzielnego przeforsowania poszczególnych inicjatyw.

W większości przypadków decyzje corocznego walnego zgromadzenia zarządu IFAB, dotyczące zmian w przepisach wchodzą w życie z dniem 1 lipca. Przyjęte nowelizacje są wiążące dla FIFA i pozostałych członków zarządu, a biorąc pod uwagę, że statut FIFA stanowi, że światowa organizacja oraz jej federacje członkowskie i stowarzyszone przestrzegają przepisów gry ustanowionych przez IFAB, zmiany te wiążą również inne federacje członkowskie FIFA, czy kontynentalne konfederacje federacji członkowskich FIFA (np. UEFA).

100 minut grania – dłużej, ale sprawiedliwiej

Zgodnie z komunikatem prasowym, podczas marcowego walnego zgromadzenia w Londynie (będzie to pierwsze coroczne spotkanie w formie stacjonarnej od 2020 r.), zarząd IFAB zajmie się tematem wprowadzenia „możliwych środków mających na celu stworzenie bardziej sprawiedliwych warunków dla obu drużyn pod względem ilości czasu dostępnego na mecz, ze szczególnym naciskiem na bardziej rygorystyczne obliczanie doliczonego czasu”.

Oznacza to, że symbol ostatnich mistrzostw świata, czyli mecze trwające minimum 100 minut staną się stałą praktyką. Podczas katarskiego czempionatu sędziowie postępowali zgodnie z radami FIFA, aby dodawać więcej doliczonego czasu, mającego być odpowiedzią na przerwy spowodowane celebracją bramek, kontuzjami, kontrolą systemu VAR oraz zmianami zawodników obecnych na boisku. Skutkowało to mundialowymi rekordami, szczególnie na początku turnieju. W meczu Anglia-Iran (wynik 6:2 dla Synów Albionu) doliczono 14 minut do pierwszej połowy spotkania (a 12 do drugiej), Argentyńczycy przegrali 1:2 z Arabią Saudyjską, pomimo 13 minut dodanych do regulaminowego czasu, natomiast remisowy (1:1) mecz Stanów Zjednoczonych z Walią w Doha zakończył się w związku z 11 minutami doliczonymi do drugiej połowy już po północy miejscowego czasu (rozpoczął się o godzinie 22:00).

Więcej o rekordowej długości mundialowych spotkań pisaliśmy w tym artykule.

Według FIFA proponowane rozwiązanie rygorystycznego obliczania doliczonego czasu ma podnieść atrakcyjność piłki nożnej i sprawić, że będzie ona bardziej nakierowana na kibiców. Obecnie bowiem publiczność zamiast realnej gry obserwuje przez znaczący czas spotkania przerwy i celowe przedłużanie futbolowego „widowiska”. Według badań przeprowadzonych w hiszpańskiej La Liga, w pierwszej kolejce sezonu długość meczów nie przekraczała średnio 100 minut, a realny, tzw. efektywny czas gry wynosił przeciętnie zaledwie 52,5 minuty. W niektórych spotkaniach piłkarze grali w piłkę przez niecałe 50 minut, czyli mniej więcej połowę całego meczu!

Opublikowana agenda wskazuje na to, że kierunek z przedłużaniem dodatkowego czasu gry „pokonał” forsowany przez niektóre środowiska pomysł znany m.in. z meczów piłki ręcznej. Od kilku lat rozważano skrócenie połowy meczu piłkarskiego do 30 minut, przy równoczesnym zatrzymywaniu czasu przy przerwach w grze. Pomysł ten miał być testowany od przyszłego sezonu w angielskiej Premier League, czy amerykańskiej Major League Soccer. Już wiadomo, że na pewno tak się nie stanie - to podczas ubiegłorocznego mundialu w Katarze ostatecznie zdecydowano, że lepiej zwiększyć „efektywny czas gry” poprzez dodawanie minut, a nie ich wstrzymywanie.

FIFPro kontra FIFA

Na marcowym posiedzeniu debata toczyć się będzie również na temat procedur meczowych związanych z urazami głowy u zawodników oraz systemu zmian w tym przypadku. Związek zawodowych piłkarzy FIFPro domaga się, aby w momencie w którym istnieje podejrzenie, że dany piłkarz mógł doznać wstrząsu mózgu dozwolone było, aby w jego miejsce na boisko wbiegł rezerwowy, dopóki nie będzie wiadomo, czy kontuzjowany gracz będzie w stanie kontynuować mecz.

Nie wiadomo czy FIFA zaakceptuje takie rozwiązanie – jeszcze w styczniu odrzucała ona taką możliwość powołując się m.in. na badania klubowych lekarzy, z których wynika, iż nie ma potrzeby zmian przepisów. Organizacja uważa zatem, że ​​najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest trwałe usuwanie zawodników z boiska z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Dodatkowo pojawiają się obawy, że drużyny chcące uzyskać przewagę mogą robić taktyczne zmiany i nadużywać instytucję tzw. tymczasowych rezerwowych.

Poparcie dla nowej inicjatywy płynie natomiast ze strony angielskiego związku, który forsuje testowanie proponowanych zmian w rodzimej Premier League. Zwolennicy tzw. tymczasowych rezerwowych uważają, że ryzyko trwałej utraty zawodnika wywiera dodatkową presję na klubowych lekarzy i skutkuje tym, że ​​zawodnicy są bardziej skłonni do nalegania na dalszą grę, pomimo ew. olbrzymich konsekwencji zdrowotnych. Limit dopuszczalnej liczby zmian w meczu jest bowiem ograniczony.

VAR bardziej dostępny dla kibiców

Na spotkaniu IFAB w Londynie dojdzie również do podsumowania testowego rozwiązania, wdrożonego przez FIFA na zeszłotygodniowych Klubowych Mistrzostwach Świata w Maroku. Podczas turnieju widzowie mieli możliwość śledzenia komunikacji pomiędzy sędziami meczowymi, która miała miejsce podczas używania systemu VAR. Arbitrzy tłumaczyli głośno powody swoich decyzji. Słyszeli je zarówno widzowie przed telewizorami, jak i kibice zgromadzeni na stadionie. Mistrzostwa, w których ostatecznie triumfował Real Madryt, były pierwszym testem inicjatywy ogłoszonej przez IFAB w styczniu 2023 r.

„Zdecydowaliśmy się na ten proces, ponieważ otrzymaliśmy kilka próśb o to, aby decyzja podjęta przez sędziego po interwencji VAR była bardziej zrozumiała dla wszystkich zainteresowanych piłką nożną, a mianowicie widzów na stadionie lub przed telewizorem”, stwierdził w rozmowie z portalem FIFA.com przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIFA Pierluigi Collina. Decyzje związane z VAR mają być wyjaśniane śledzącej międzynarodowe rozgrywki opinii publicznej przez cały bieżący rok. Jeżeli system ten się sprawdzi – wówczas prawdopodobnie zostanie on z nami na dłużej.

Rzuty karne bez zmian?

Niektóre światowe media (np. The Sun) od początku roku podawały, że podczas marcowego walnego zgromadzenia IFAB postanowi wprowadzić zakaz rozpraszania wykonawców rzutów karnych przez bramkarzy. Bezpośrednią inspiracją do implementacji odpowiednich przepisów w tym zakresie miało być zachowanie argentyńskiego golkipera, Emiliano Martineza podczas katarskiego mundialu. Za mocno kontrowersyjne uznano zachowanie zawodnika Aston Villi w ćwierćfinałowym meczu z Niderlandami oraz szczególnie w wielkim finale z Francją. Bramkarz opóźniał wykonanie jedenastki przez Kingsleya Comana, dyskutując z arbitrem, a następnie wybił piłkę przed siebie, kiedy do piłki podchodził Aurelien Tchouaméni. Oba rzuty karne nie skończyły się umieszczeniem piłki w siatce – pierwszy został obroniony przez Martineza, a pomocnik Realu Madryt posłał piłkę obok słupka.

Za swoje zachowanie argentyński golkiper został ukarany przez Szymona Marciniaka żółtą kartką. I według brytyjskiego The Times, zarząd IFAB stwierdził, że to właśnie w gestii sędziego dalej powinna pozostać kompetencja do powstrzymania przy użyciu obecnych przepisów zachowań bramkarzy prowadzących do zdekoncentrowania rywala. Co za tym idzie, nie należy wprowadzać żadnych poważnych zmian w tym zakresie. Wydaje się, że te doniesienia okazały się prawdziwe – w agendzie brak jest informacji świadczących o tym, że zarząd IFAB będzie rozważał nowelizację.

Deklarowanym celem FIFA jest uczynienie piłki nożnej bardziej atrakcyjną dla widzów. Zmiany wdrożone podczas katarskiego mundialu spotkały się jednak z niejednoznaczną oceną kibiców. Jednakże nie ulega wątpliwości, że wydłużenie okresu minut doliczonych do meczów jest zdecydowanym krokiem podjętym z niszczącym futbol spadkiem tzw. efektywnego czasu gry.

Link do agendy Walnego Zgromadzenia Zarządu IFAB.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.