15.11.2019
Zgodnie z przewidywaniami, kara nałożona przez Eintracht Frankfurt na swojego zawodnika - Davida Abrahama nie jest jedyną sankcją za zachowanie piłkarza, którego ten dopuścił się podczas ubiegłotygodniowego meczu 11 kolejki, rozgrywanego przeciwko drużynie S.C. Freiburg. W środę 13 listopada 2019 r. światło dzienne ujrzała decyzja Sądu Sportowego Niemieckiego Związku Piłki Nożnej.
Osobom, które nie miały okazji zapoznać się ze sprawą przypominam okoliczności faktyczne. Druga połowa feralnego meczu, doliczony czas gry. Piłka opuściła boisko niedaleko ławki rezerwowej gospodarzy - zespołu SC Freiburg. Biegnący po piłkę, kapitan przegrywającej drużyny z Frankfurtu David Abraham, zamiast ominąć trenera rywali, wbiegł w niego z impetem doprowadzając do upadku. Pomiędzy zawodnikami obu zespołów doszło do przepychanek. Po załagodzeniu sytuacji arbiter spotkania ukarał prowodyra czerwoną kartką.
W pierwszej kolejności konsekwencje wobec zawodnika wyciągnął jego własny klub, korzystając z uprawnień przewidzianych w przepisach wewnętrznych. Piłkarz został zobligowany do przekazania części swojego wynagrodzenia w wysokości 35.000 euro na cele charytatywne. Kara została negatywnie odebrana przez środowisko sportowe. Zarzucano jej przede wszystkim niewspółmierność do popełnionego czynu, zważywszy na zarobki uzyskiwane w pierwszej drużynie Eintrachtu oraz fakt pozostawania kapitanem.
Decyzja właściwego organu Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (dalej: DFB) jest o wiele bardziej dotkliwa. Sąd Sportowy stwierdził bowiem, że działanie zawodnika miało charakter napaści na trenera drużyny przeciwnej, w związku z czym podczas wymierzania sankcji zastosowanie znalazł § 8 ust. 1 lit c) dokumentu DFB „RECHTS- UND VERFAHRENSORDNUNG”[1].
§ 8
Zgodnie z nim, jeżeli podczas rozgrywek Bundesligi zawodnik dopuści się jakiegokolwiek ataku na przeciwników lub inne osoby biorące udział w meczu, stosuje się wobec niego karę zawieszenia na okres od sześciu tygodni do sześciu miesięcy. W przypadkach ataku będącego konsekwencją wcześniejszej prowokacji lub mającego łagodny charakter zawieszenie orzeka się w przedziale co najmniej 3 tygodni, a jeżeli wystąpiły obie łagodzące przesłanki – co najmniej 2 tygodni.
Co więcej § 8 ust. 4 przywołanego wyżej dokumentu przewiduje możliwość stosowania wobec piłkarzy kar pieniężnych oprócz kary zawieszenia.
Ponieważ skład orzekający nie dopatrzył się w niniejszej sprawie przesłanej łagodzących, w stosunku do Davida Abrahama orzeczono karę zawieszenia w wymiarze 7 tygodni (tj. od 10.11.2019 r. do 29.12.2019 r. włącznie) oraz grzywnę w wysokości 25.000 euro.
(źródło: https://berliner-fussball.de/veranstaltungen/news/bfv-sportgericht-verhaengt-hohe-geldstrafen/ )
Co istotne, postępowanie nie zostało jeszcze zakończone. Od przedstawionej w dzisiejszym blogu decyzji, kapitan Eintrachtu wniósł apelację do drugiej instancji Sądu Sportowego DFB. Ponadto złożył wniosek o przesłuchanie, które zgodnie z informacjami przekazanymi przez DFB odbędzie się we wtorek 19.11.2019 r.
Zważywszy jednak na to, iż cała sytuacja została wyraźnie udokumentowana w powtórkach wideo, trudno sobie wyobrazić, by piłkarzowi udało się wzruszyć decyzję pierwszej instancji. Mimo to, na obecnym etapie postępowania nie można takiego rozwiązania definitywnie wykluczyć.
[1] Dostępny na stronie DFB: https://www.dfb.de/verbandsservice/verbandsrecht/satzung-und-ordnungen/
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.