25.01.2016
Zmiany w przepisach o członkostwie w Polskim Związku Piłki Nożnej, wprowadzone Uchwałą nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie stały się asumptem do przyjrzenia się tym przepisom i szczegółowej analizy tematu.
Przynajmniej dwa zagadnienia już znamy. Przynajmniej 2 pytania doczekały się odpowiedzi czyli kwestie tzw. tradycji klubowej i procedurę wstępowania w poczet członków. Dziś o możliwościach uzyskania członkostwa w PZPN przez inne osoby prawne i o przypadkach zmiany nazwy klubu, jakże ważnych w kontekście statusu członkostwa.
Poza podmiotami wskazanymi w poprzednim wpisie p.t. „Członkostwo w PZPN – zmiany w przepisach cz. 2”: stowarzyszeniami, stowarzyszeniami kultury fizycznej, spółkami akcyjnymi, sportowymi spółkami akcyjnymi, spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i uczniowskimi klubami sportowymi, o członkostwo w PZPN mogą ubiegać się także inne osoby prawne, działające na rzecz sportu piłki nożnej, ale w świetle przepisów par.9 Uchwały nr XII/194 muszą one spełnić łącznie następujące warunki:
„ a. organizacja kandydująca akceptuje w pełni postanowienia statutowe FIFA , UEFA i PZPN,
b. podejmowana przez kandydata na członka PZPN działalność sportowa ma charakter ogólnopolski lub regionalny - ważny z punktu widzenia interesu sportu polskiej piłki nożnej,
c. organizacja kandydująca nie posiada zadłużeń wobec osób trzecich, w tym podmiotów publicznoprawnych,
d. kandydat na członka PZPN wyraża zgodę na ubieganie się o możliwość korzystania z uprawnień członkowskich, związanych z uczestnictwem w Walnym Zgromadzeniu Delegatów PZPN za pośrednictwem wojewódzkiego związku piłki nożnej, na terenie którego ma swoją siedzibę i do którego zgłosi również akces członkowski”.
Podmiot kandydujący powinien złożyć do Zarządu PZPN następujące dokumenty:
„a. deklarację członkowską według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały, wskazującą w uzasadnieniu na sposób realizacji celów i zadań statutowych PZPN,
b. aktualny odpis z właściwego rejestru lub ewidencji,
c. uwierzytelnioną kopię zarejestrowanego sądownie statutu organizacji kandydującej,
d. oświadczenie osób uprawnionych do reprezentacji osoby prawnej o braku zadłużenia w stosunku do osób trzecich, w tym do podmiotów publicznoprawnych,
e. deklarację przystąpienia do właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej,
f. deklarację przestrzegania statutu i innych przepisów FIFA, UEFA, PZPN i WZPN, w tym obowiązków członkowskich z art.19 Statutu PZPN, a także poddania wszelkich sporów z podmiotami podlegającymi jurysdykcji wskazanych organizacji ich organom jurysdykcyjnym oraz CAS według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały,
g. listę osób fizycznych, upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji kandydującej wobec osób trzecich,
h. kopię protokołu walnego zebrania organizacji kandydującej, w trakcie którego podjęto uchwałę w sprawie wystąpienia o członkostwo w PZPN,
i. dowody wpłaty składki członkowskiej do PZPN i WZPN”.
Kandydatura na członka PZPN, aplikująca wg tej procedury jest analizowana przez Zarząd PZPN, który po przeanalizowaniu złożonych dokumentów i dokonaniu pozytywnej oceny działalności organizacji kandydującej na rzecz Związku przedstawia Walnemu Zgromadzeniu Delegatów PZPN wniosek w sprawie przyjęcia jej w poczet członków PZPN. Jeśli Zarząd PZPN podejmie odmowną uchwałę w sprawie przyjęcia na członka PZPN, wówczas organizacji kandydującej – przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPN.
Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN przyjmuje przedstawioną przez Zarząd Związku organizację kandydującą w poczet członków PZPN na podstawie uchwały podjętej w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów (par. 12 Uchwały nr XII/194).
Przepisy par. 13-16 tejże Uchwały regulują zasady zmiany nazwy klubu. Zmianę nazwy klubu posiadającego sekcję piłki nożnej przyjmuje zarząd właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej, po przedstawieniu następujących dokumentów: uchwały walnego zebrania członków względnie zgromadzenia akcjonariuszy lub wspólników w sprawie zmiany nazwy klubu, zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa oraz aktualnego odpisu z rejestru lub ewidencji uwidaczniających dokonaną zmianę. Jeżeli klub zmieniający nazwę występuje w rozgrywkach piłkarskich na szczeblu centralnym wówczas uchwała, o której mowa powyżej, wymaga akceptacji Zarządu PZPN, jeżeli dotyczy klubu uczestniczącego w rozgrywkach piłkarskich na szczeblu centralnym. Od uchwały Zarządu właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej w sprawie odmowy zmiany nazwy klubu, przysługuje temu podmiotowi odwołanie do Zarządu PZPN – wniesione w terminie 7 dni od doręczenia odmownej uchwały wraz z uzasadnieniem.
Warto też zwrócić uwagę, że na mocy przepisów par. 16 Uchwały nr XII/194, zmiana nazwy klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej wyłącznie w celach marketingowych lub reklamowych nie jest zmianą nazwy klubu w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały. Wymaga ona jednak akceptacji ze strony Zarządu właściwego ZPN, a w przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym – także Zarządu PZPN, a w kolejnym odcinku będziemy poruszać kwestie zmiany siedziby i formy prawnej klubu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.