19.01.2016
Przy okazji zmian w przepisach o członkostwie w Polskim Związku Piłki Nożnej, wprowadzonych Uchwałą nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie postanowiłem szerzej przedstawić Państwu aspekty związane z instytucją członkostwa w polskim piłkarstwie.
W poprzednim wpisie p.t. „Członkostwo w PZPN – zmiany w przepisach cz. 1” mowa była między innymi o tradycji klubowej przy przejmowaniu sekcji piłki nożnej, a dziś przyjrzymy się przepisom Rozdziału II Uchwały nr XII/194 Nabycie członkostwa przez kluby posiadające sekcję piłki nożnej. W par. 5 ust. 1 Uchwały mowa jest o formach prawnych funkcjonowania klubu piłkarskiego. Musi on posiadać osobowość prawną i może działać pod postacią:
- stowarzyszenia,
- stowarzyszenia kultury fizycznej,
- spółki akcyjnej,
- sportowej spółki akcyjnej,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub
- uczniowskiego klubu sportowego.
Na mocy par.5 ust. 2, dopuszczalne są wyjątki od form prawnych przedstawionych powyżej, ale „dopuszczenie do współzawodnictwa w sporcie piłki nożnej klubu piłkarskiego jako osoby prawnej działającej w innej formie prawnej wymaga decyzji Zarządu PZPN, podjętej po przedstawieniu stosownych opinii przez Komisję d.s. Licencji Klubowych PZPN i Komisję d.s. Prawnych PZPN”.
Przyjęcie klubu w poczet członków Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej odbywa się w świetle przepisów par. 6 Uchwały nr XII/194. Klub, który aplikuje o takie przyjęcie powinien przedstawić właściwemu Zarządowi WZPN następujące dokumenty:
a. deklarację członkowską według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały,
b. aktualny odpis z właściwego rejestru lub ewidencji,
c. uwierzytelnioną kopię statutu Klubu,
d. zgłoszenie co najmniej jednego zespołu do rozgrywek organizowanych przez WZPN lub PZPN albo złożenie wniosku licencyjnego, jeżeli jest to wymagane na podstawie odrębnych przepisów,
e. podpisaną deklarację przestrzegania statutów, regulaminów, wytycznych i decyzji FIFA, UEFA, PZPN i WZPN oraz innych podmiotów prowadzących rozgrywki, realizacji obowiązków członkowskich, określonych w art.19 Statutu PZPN, przestrzegania Przepisów Gry w piłkę nożną uchwalanych przez IFAB lub FIFA (w przypadku piłki halowej), a także poddania wszelkich sporów z podmiotami podlegającymi jurysdykcji FIFA, UEFA, PZPN, WZPN oraz innych podmiotów prowadzących rozgrywki, organom jurysdykcyjnym tych organizacji oraz CAS - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały,
f. listę osób fizycznych, upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji kandydującej wobec osób trzecich,
g. kopię protokołu zebrania założycielskiego lub ostatniego walnego zebrania organizacji kandydującej, zawierającego uchwałę w sprawie przystąpienia do Związku,
h. dowody wpłaty składki członkowskiej do PZPN, WZPN oraz innego podmiotu prowadzącego rozgrywki.
Właściwość Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej ustala się na podstawie siedziby klubu. Siedziba klubu wskazana w odpowiednim rejestrze lub ewidencji wyznacza terytorialnie odpowiedni WZPN. Uchwały w sprawach nabycia członkostwa podejmuje Zarząd WZPN na najbliższym posiedzeniu po wpływie wniosku. Jeżeli dokumentacja przedstawiona przez klub jest obarczona brakami, Zarząd WZPN wzywa Klub do uzupełnienia wniosku w terminie do najbliższego posiedzenia Zarządu, nie krótszym niż 7 dni.
Jeżeli zaś, dokumentacja przedstawiona przez Klub jest kompletna i brak w niej jest przeciwskazań do przyjęcia klubu w poczet członków wynikających z przepisów szczególnych, Zarząd WZPN podejmuje uchwałę o przyjęciu klubu w poczet członków. W przypadku, gdy braki nie zostaną uzupełnione w zakreślonym terminie lub w przypadku stwierdzenia przeciwskazań do przyjęcia klubu w poczet członków wynikających z przepisów szczególnych, Zarząd WZPN podejmuje uchwałę o odmowie przyjęcia klubu w poczet członków.
Uchwała o odmowie może zostać zaskarżona przez klub lub rzecznika prawa związkowego WZPN. Taką skargę należy złożyć w terminie 21 dni od otrzymania uchwały, a rozpoznaje ją walne zebranie wojewódzkiego związku piłki nożnej, na swoim najbliższym zebraniu po jej wniesieniu. W wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych interesem polskiej piłki nożnej, taka uchwała może być zaskarżona do Zarządu PZPN przez Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN. Tu również termin jest 21-dniowy, a płynie od daty otrzymania wniosku w tej sprawie od władz organizacji kandydującej. W przypadku zmiany uchwały przez Zarząd PZPN i przyjęcia klubu w poczet członków WZPN postępowanie skargowe przed Wojewódzkim Związkiem Piłki Nożnej ulega automatycznie umorzeniu.
W świetle przepisów par. 7 omawianej uchwały, przyjęcie klubu w poczet członków WZPN jest równoznaczne z nabyciem członkostwa przez klub w PZPN, a odpis uchwały o przyjęciu klubu w poczet członków, Zarząd WZPN jest zobowiązany przesłać do PZPN w terminie 7 dni od daty jej podjęcia. Z dniem podjęcia takiej uchwały, klubowi przysługują prawa i obowiązki członka WZPN i PZPN. Lista nowo przyjętych klubów w poczet członków PZPN zostaje przedstawiona przez Zarząd PZPN Walnemu Zgromadzeniu Delegatów PZPN do zatwierdzenia. Odbywa się to na najbliższym walnym. Odmowa zatwierdzenia przyjęcia Klubu w poczet członków PZPN następuje w formie uchwały Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPN i wywołuje skutki w postaci pozbawienia członkostwa w WZPN i PZPN z dniem podjęcia tej uchwały. W kolejnym wpisie mowa będzie o możliwości uzyskania członkostwa w PZPN przez inne osoby prawne.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.