11.01.2016
Na grudniowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej została podjęta nowa Uchwała o członkostwie. Tym samym z dniem 11 grudnia ubiegłego roku straciła moc Uchwała nr V/37 Zarządu PZPN z dnia 29 września 2000 roku o członkostwie.
Nowe prawo związkowe w tej materii to „Uchwała nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie”. Jej zakres przedmiotowy został określony w paragrafie 1 o następującym brzmieniu: Uchwała określa szczegółowe zasady nabywania i wygaśnięcia członkostwa w PZPN, a także dopuszczalne zmiany form prawnych klubów piłkarskich, ich nazw lub siedzib. Postanowienia Uchwały XII/194 należy stosować na mocy jej par. 2 z uwzględnieniem przepisów art. 15 – art. 21 ujętych w rozdziale III Statutu PZPN zatytułowanym „Członkowie PZPN, ich prawa i obowiązki”.
W Uchwale znajdujemy też definicję „sekcji piłki nożnej”. Przez nią w rozumieniu art.15 par.1 ust.1 Statutu PZPN należy rozumieć jedyną lub wyodrębnioną organizacyjnie część klubu sportowego, mogącą obejmować pierwszą drużynę seniorów, drużynę rezerwową oraz zespoły młodzieżowe w liczbie wymaganej dla danej klasy rozgrywkowej przez stosowne przepisy (par. 3 Uchwały XII/194).
Brak licencji czy inne przyczyny organizacyjno-finansowe, które powodują niemożność udziału pierwszego zespołu seniorów lub drużyny rezerwowej danego klubu w rozgrywkach ligowych nie eliminują z rywalizacji innych zespołów, a w szczególności drużyn młodzieżowych. W myśl par. 4 Uchwały, powyższe postanowienia należy stosować także w przypadku zakazu uczestnictwa zespołu seniorów w rozgrywkach piłkarskich na podstawie kary dyscyplinarnej lub regulaminowej, chyba że zakaz dotyczy również zespołów młodzieżowych.
Uchwała XII/194 reguluje też kwestie nabycia członkostwa przez kluby posiadające sekcję piłki nożnej, możliwości uzyskania członkostwa w PZPN przez inne osoby prawne oraz kwestie wygaśnięcia członkostwa. Znajdziemy w niej również postanowienia dotyczące: zmiany siedziby i formy prawnej klubu, zmiany nazwy klubu i przepisy chroniące tradycję klubową. O tym wszystkim będę jeszcze pisać na łamach portalu PrawoSportowe.pl
Prawo do tradycji klubowej, o którym wspomniałem powyżej polega na ochronie związkowej wszelkich tytułów i wyników osiągniętych przez klub we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez PZPN, UEFA i FIFA. Na mocy przepisu par. 8 ust 2, w przypadku utraty ciągłości prawnej przez klub, który osiągnął takie tytuły i wyniki, prawo do korzystania z tego dorobku przysługuje tylko klubowi, który uzyska na to zgodę Zarządu PZPN. Każdorazowo taka uchwała musi być podejmowana z uwzględnieniem konsultacji z organem prowadzącym dane rozgrywki. Skoro tradycja klubowa podlega ochronie związkowej to naruszenie tej ochrony skutkuje odpowiedzialnością dyscyplinarną.
By zachęcić Państwa do lektury kolejnych artykułów uchylę jeszcze rąbka tajemnicy dla tych, których interesuje zakup lub przejęcie sekcji piłki nożnej. Otóż w świetle obowiązujących przepisów, zbycie sekcji piłki nożnej klubu oraz podział klubu może następować pomiędzy poszczególnymi rundami piłkarskimi, o ile nie ma to wpływu na dalszy przebieg rozgrywek (par.19 ust. 2 Uchwały XII/194). Dla porównania Uchwała nr V/37 Zarządu PZPN z dnia 29 września 2000 roku o członkostwie, która straciła już moc w swoim ostatnim brzmieniu nakazywała przepisem par. 29 dokonywanie przekształceń form prawnych klubów oraz zmian ich nazwy po zakończeniu sezonu piłkarskiego. W dyspozycji przepisu znajdowało się sformułowanie, że czynności te „powinny być dokonywane” właśnie po zakończeniu sezonu. A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.