10.03.2015
Z zaciekawianiem przyglądam się działaniom przedstawicieli nieolimpijskich dyscyplin sportowych, którzy zgłaszają się do kancelarii, by uzyskać wsparcie prawne w zakresie uzyskania przez ich związek sportowy statusu polskiego związku sportowego. Często ich upór niweczą określone w ustawie o sporcie warunki formalne. Tymczasem w Polsce są również dyscypliny sportowe, które pomimo spełnienia wszystkich warunków formalnych do dnia dzisiejszego nie sformalizowały swojej działalności. W tym miejscu mam na myśli – Netball.
W wielkim skrócie Netball to zespołowa dyscyplina sportowa podobna do koszykówki z tą różnicą, że „kosz” nie posiada tablicy. Jednocześnie wiele tych mniej popularnych dyscyplin sportowych w Polsce nie może uzyskać zgody na utworzenie polskiego związku sportowego z uwagi na nie spełnienie przesłanki legitymowania się zaświadczeniem o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W zakresie, bowiem dyscyplin nieolimpijskich mamy do czynienia z dyscyplinami tak zwanymi uznanymi („recognised”) przez MKOl i nieuznanymi. W praktyce ten drugi rodzaj dyscyplin sportowych do momentu ich formalnego uznania przez MKOl nie ma możliwości zarejestrowania polskiego związku sportowego. Jednakże, jeśli dyscyplina jest uznana przez MKOl i utworzona jest w niej międzynarodowa federacja sportowa to takiego problemu być nie powinno.
I tak właśnie sytuacja wygląda w Netaballu. Zgodnie z wykazem dyscyplin sportowych umieszczonym na stronie MKOl, Netball jest dyscypliną sportową uznaną przez MKOl, a międzynarodową federacją sportową zarządzającą tą dyscypliną jest International Netball Federation z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Tym samym w Polsce związek sportowy będący członkiem w/w organizacji będzie mógł ubiegać się o uzyskanie statusu polskiego związku sportowego.
Co więcej związek sportowy, który uzyska taki status będzie wyłącznie uprawniony do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski; ustanawiania i realizowania reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym; powoływania kadry narodowej oraz przygotowywania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy oraz reprezentowania tego sportu w międzynarodowych organizacjach sportowych.
Podsumowując chciałbym zachęcić środowisko Netballa w Polsce do podjęcia działań mających na celu utworzenie polskiego związku sportowego. Proces ten pozwoli w pierwszej kolejności na popularyzację dyscypliny, a z czasem na profesjonalizację współzawodnictwa sportowego.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.