09.03.2015
Zagadnienia dotyczące emerytur przez większość na pewno nie są oceniane jako łatwe i przyjemne, a raczej jako budzące wiele kontrowersji. Biorąc pod uwagę specyfikę działalności sportowej – mobilność sportowców, trenerów, instruktorów, fizjoterapeutów itp. w dzisiejszym blogu zwrócę uwagę na unijną koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, czyli zasad dotyczących obywateli jakiegokolwiek państwa Unii Europejskiej (UE), którzy podlegali bądź podlegają regulacjom w zakresie zabezpieczenia społecznego jednego z tych państw.
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że emerytura jest wyliczana i przyznawana według przepisów każdego kraju, w którym się pracowało. Przepisy UE nie wprowadzają jednolitych regulacji dotyczących warunków nabywania prawa do emerytury, a które to mogą być uzależnione od wielu czynników, np. wiek, staż pracy.
Zgodnie z art. 52 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zmienionym przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 988/2009 z dnia 16 września 2009 r. oraz Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1244/2010 z dnia 9 grudnia 2010r.:
,,Właściwa instytucja ustala wysokość świadczeń, jakie byłyby należne:
a) zgodnie z ustawodawstwem, które stosuje, wyłącznie w przepadkach, gdy warunki uprawnienia do świadczeń zostały spełnione wyłącznie na podstawie prawa krajowego (świadczenie niezależne);
b) poprzez ustalenie teoretycznej kwoty świadczenia, a następnie kwoty rzeczywistej (świadczenie proporcjonalne), w następujący sposób:
I) teoretyczna kwota świadczenia jest równa świadczeniu, o które zainteresowany mógłby się ubiegać, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia i/lub zamieszkania, ukończone z uwzględnieniem ustawodawstw pozostałych Państw Członkowskich, zostały ukończone na podstawie ustawodawstwa, które jest stosowane w dniu przyznania świadczenia. Jeżeli, zgodnie z tym ustawodawstwem, kwota świadczenia nie zależy od długości ukończonych okresów ubezpieczenia, kwota ta zostaje uznana za kwotę teoretyczną;
II) instytucja właściwa ustala następnie rzeczywistą kwotę świadczenia proporcjonalnego, stosując do kwoty teoretycznej stosunek długości okresów ubezpieczenia ukończonych przed realizacją ryzyka na podstawie stosowanego przez nią ustawodawstwa, do całkowitej długości okresów ubezpieczenia, ukończonych przed realizacją ryzyka na podstawie ustawodawstw wszystkich zainteresowanych Państw Członkowskich”.
Zasadniczo każdy kraj, w którym dana osoba była ubezpieczona wypłaca oddzielnie emeryturę na podstawie zgromadzonych w nim danych. Płacone składki nie są przenoszone do kolejnego kraju ani też zwracane pracownikowi. Nie trzeba zatem (każdorazowo przenosząc się do innego kraju) uzyskiwać żadnych wykazów, zaświadczeń etc. dotyczących ,,okresów składkowych” w celu przyznania w przyszłości świadczenia emerytalnego. Wniosek o przyznanie emerytury składa się tam, gdzie się mieszka - w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa członkowskiego, która to następnie uruchamia (automatycznie) równoczesne rozpatrywanie uprawnień do emerytur we wszystkich państwach członkowskich, w których zainteresowana osoba podlegała ubezpieczeniom społecznym.
Unijne regulacje dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie emerytur nie mają zastosowania do osób, które wyłącznie pracowały i mieszkają w Polsce. W niektórych sytuacjach koordynacja umożliwia także ponowne ustalenie prawa do świadczenia emerytalnego czy też ponowne przeliczenie otrzymywanego świadczenia. Warto zatem także zwrócić swoją uwagę na wspomniane regulacje, jeżeli osoba np. pracowała w innym państwie członkowskim przed przystąpieniem Polski do UE, a z państwem tym nie były zawarte umowy dwustronne i nie zaliczono wykonywanej tam pracy do otrzymywanego świadczenia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.