Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Co zrobić, by nie przegrać walkowerem cz. 2?

14.09.2021

Wracam dzisiaj do poprzedniego bloga rozwijającego tytułową myśl. Tym razem pora na przykłady i rozwinięcie zagadnienia sprzed dwóch tygodni i przykłady czego nie wolno zrobić, by nie narazić się na weryfikację zawodów walkowerem. To bardzo ważne, że zawody mogą być zweryfikowane jako walkower w jednym z określonych enumeratywnie w przepisach przypadków. Podstawa regulacji zawarta jest w Regulaminie Rozgrywek – tych konkretnych, danych rozgrywek, w których startujemy, niezależnie od tego czy rozgrywki prowadzi Polski Związek Piłki Nożnej czy jeden z szesnastu wojewódzkich związków piłki nożnej.

Trzeba również przypomnieć, że zasadą jest, że regulaminy rozgrywek bazują na Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Ona była nowelizowana wielokrotnie, wszak obowiązuje już od 13 lat. Ponadto w regulaminach znajdują się przepisy, że w kwestiach nieuregulowanych przepisami danego regulaminu znajdują zastosowanie między innymi przepisy Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Trudno byłoby sięgać do poszczególnych regulaminów czy to Ekstraklasy, czy to 1, 2, 3 Ligi czy to rozgrywek kobiecych, juniorskich, futsalu, piłki nożnej plażowej, prowadzonych przez PZPN, czy to rozgrywek niższych klas męskich, kobiecych, futsalu lub „plażówki” zatem omówienie poszczególnych przesłanek, które powodują weryfikację zawodów oprę na § 7 ust. 6 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Stosownie do tego przepisu zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 (0:5 w rozgrywkach Futsalu) na niekorzyść, jeżeli zaistnieje jeden z wymienionych w przepisie przypadków. Teraz skoncentrujemy się na tych 19, o których mówi Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała).

Przypadek pierwszy:

drużyna zawieszona w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i zawodach – to pokłosie kary dyscyplinarnej nałożonej przez organ dyscyplinarnych – kary dyscyplinarnej lub sankcji dyscyplinarnej, rozgrywkowej albo regulaminowej nałożonej przez organ rozgrywkowy. Sankcja taka nie jest karą dyscyplinarną, a jedynie instrumentem mającym na celu podporządkować klub uczestniczący w rozgrywkach, np. nie posiadający w myśl regulaminu rozgrywek wojewódzkiego związku piłki nożnej odpowiedniej liczby drużyn młodzieżowych. I nie jest to to kara dyscyplinarna. Może ją nałożyć Wydział Gier / Komisja ds. Rozgrywek, a nie jak ma to miejsce w przypadku kary dyscyplinarnej – organ dyscyplinarny.

Jeżeli chodzi o zawieszenie albo pozbawienie licencji – w ujęciu kary dyscyplinarnej, to zgodnie z art. 22 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki, kara zawieszenia licencji orzeczona w stosunku do klubu oznacza niemożność korzystania z uprawnień, wynikających z licencji, w tym pozbawienie prawa do udziału w rozgrywkach. Nierozegrany mecz weryfikuje się jako walkower na niekorzyść drużyny ukaranego klubu. Z kolei zgodnie z §2, karę zawieszenia licencji w stosunku do klubu orzeka się na czas nieokreślony, a licencję przywraca się po ustaniu przyczyn, które spowodowały jej zawieszenie. Z kolei, zgodnie z §3, karę pozbawienia licencji, orzeczonej w stosunku do klubu jest równoznaczne z wykluczeniem klubu z udziału w rozgrywkach. W przypadku spełnienia wymogów licencyjnych, w następnym sezonie klub ma prawo zgłosić drużynę do udziałów w rozgrywkach klasy bezpośrednio niższej.

Przypadek drugi:

drużyna, która nie staje do zawodów w terminie wskazanym w terminarzu rozgrywek lub spóźni się więcej niż 15 minut – ten przypadek dotyczy najczęściej zespołu gości, który nie przyjeżdża na mecz z różnych powodów. Nie ma tu znaczenia jaki jest powód niestawienia się zespołu. Czasami drużyny, na „własną rękę”, wbrew przepisom próbują zmienić termin meczu i wówczas gdy się nie dogadają, a jednego z zespołów nie ma na zawodach, to zawody są weryfikowane na korzyść jego rywali.

Przypadek trzeci:

drużyna, która nie przygotowała boiska do gry stosownie do postanowień Uchwały w sprawie organizacji rozgrywek – zgodnie z §6 Uchwały boisko musi spełniać wymogi i być przygotowane zgodnie z tym przepisem, m.in. musi posiadać protokół weryfikacji. Ponadto musi być przygotowane do gry, nie może na nim np. zalegać woda, chyba, że jest to wynikiem gwałtownych opadów i mimo należytej staranności boiska nie dało się przygotować.

Przypadek czwarty:

drużyna gospodarza nie dostarczy do gry przepisowej piłki lub w razie uszkodzenia nie zastąpi jej w ciągu 10 min inną przepisową piłką – piłka musi być odpowiednio przygotowana, zgodnie z wymogami zawartymi w Przepisach Gry w Piłkę Nożną.

Przypadek piąty:

drużyna gospodarza w przypadku, gdy na boisko wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego jej wtargnięcia – kwestie zabezpieczenia obiektu, niezależnie od tego czy mecz jest imprezą masową, w tym imprezą masową podwyższonego ryzyka, czy też jest imprezą niemasową, obiekt musi być odpowiednio zabezpieczony. Przy braku zabezpieczenia warto pamiętać o tym, że poza weryfikacją mogą być nałożone też kary dyscyplinarne i że tutaj również nieduża jest granica między zwykłą konfrontacją słowną, a naruszeniem nietykalności cielesnej innych osób, w tym sędziego, którego naruszenie nietykalności jest formą kwalifikowaną takiego naruszenia  skutkuje surowszymi karami.

Przypadek szósty:

drużyna nie zgodzi się na prowadzenie zawodów przez sędziego wyznaczonego zgodnie z przepisami – zgodnie z § 10 Uchwały zawody o mistrzostwo prowadzą sędziowie wyznaczeni przez właściwe organy PZPN lub Wojewódzkich ZPN, a w rozgrywkach prowadzonych przez Wojewódzki ZPN, dopuszcza się możliwość prowadzenia zawodów przez sędziów klubowych, na zasadach opracowanych przez dany Wojewódzki ZPN. Warto też jeszcze zapoznać się z przepisami § 11 Uchwały i również im nie uchybić.

Przypadek siódmy:

drużyna, w której brał udział zawodnik nieuprawniony do gry albo potwierdzony lub uprawniony na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów – zagadnienie, o którym można napisać cały artykuł, więc nie będę wchodzić w szczegóły natomiast ważnym jest, o czym często zapominamy, by zawodnik był uprawniony do każdych rozgrywek, w których ma zagrać. Uprawnienie do gry w pierwszym zespole jest uprawnieniem do gry tylko w tym zespole. By zagrać w rezerwach trzeba być uprawnionym do gry w rezerwach, w lidze w której występują. Tak samo rozgrywki Pucharu Polski szczebla wojewódzkiego. Też trzeba być uprawnionym do gry w nich. 

Pozostałe przypadki weryfikacji zawodów piłkarskich jako walkower na niekorzyść przeciwnika w świetle uchwały w sprawie organizacji rozgrywek omówimy sobie w kolejnym wpisie poświęconym walkowerom.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.