Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Co dalej z kontraktem Klaya Thompsona?

27.06.2019

Kontrakty Klaya Thompsona i Kevina Duranta to obecnie jeden z najbardziej istotnych tematów w NBA. Drużyna dominująca przez ostatnie 5 sezonów może całkowicie zmienić swój kształt. Durant, zgodnie z oczekiwaniami, nie podjął opcji przedłużenia jego kontraktu o kolejny sezon z Golden State Warriors. Niebawem stanie się wolnym zawodnikiem i zajmie się wyborem klubu (przy czym nie jest wykluczone, że przyjmie po prostu nową ofertę od GSW).

Jeśli zaś chodzi o Klaya Thompsona, to również stanie się on niezastrzeżonym wolnym agentem, gdyż jego obecny kontrakt wygasa 30 czerwca. Zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów, najprawdopodobniej przedłuży jednak swoją współpracę z Warriors, o ile ci zaoferują mu maksymalne możliwe wynagrodzenie.

W przypadku Thompsona jest to ok. 190 milionów dolarów (w zależności od wysokości salary cap na sezon 2019/2020), przy pięcioletniej umowie. Taka wartość kontraktu to maksymalne „regularne” wynagrodzenie określone w CBA dla zawodników z ośmioletnim doświadczeniem w NBA (a takie na tę chwilę ma Thompson). Inaczej rzecz biorąc, jest to 30% salary cap w pierwszym sezonie, przy wzroście rocznym na poziomie 8% (czyli w każdym kolejnym sezonie wynagrodzenie rośnie o 8% w stosunku do poprzedniego. Czas trwania kontraktu (5 lat) oraz wynagrodzenie (30% salary cap) wynikają z ośmioletniego doświadczenia Thompsona w NBA, te standardy przysługują bowiem zawodnikom będącym w lidze 7-9 sezonów. Ośmioprocentowy wzrost roczny to zaś kwestia praw Birda, które przysługują GSW, jako drużynie w której ten zawodnik występował.

Jakkolwiek takie zarobki są imponujące, to mogły być one jeszcze wyższe, gdyby Klay Thompson był zawodnikiem kwalifikującym się do możliwości zawarcia kontraktu tzw. „supermax”, gwarantującego najwyższe możliwe wynagrodzenie, jakie można otrzymywać w NBA. Jest to 35% wysokości salary cap przy wzroście rocznym na poziomie 8%, czyli – w przypadku wysokości salary cap w 2019/20 na szacowanym poziomie 109 milionów dolarów – 221 milionów dolarów w przeciągu 5 lat. Aby mieć możliwość zawarcia kontraktu „supermax” (a posługując się słownictwem z CBA: „Designated Veteran Contract”), konieczne jest jednak spełnienie określonych kryteriów. Po pierwsze, niezbędne jest odpowiednie doświadczenie, czyli granie w lidze przez co najmniej 7 sezonów (ten warunek Thompson spełnia). Po drugie, konieczne jest odniesienie co najmniej jednego z następujących sukcesów sportowych:

  • znalezienie się w pierwszym, drugim lub trzecim All-NBA Team (czyli drużynie sezonu) w ostatnim sezonie lub dwóch poprzednich sezonach (czyli w przypadku zawierania kontraktu, który rozpoczynałby się od sezonu 2019/20 konieczne byłoby znalezienie się albo w All-NBA Team 2018/19, albo zarówno w All-NBA Team 2016/17, jak i All-NBA Team 2017/18);
  • tytuł MVP w co najmniej jednym z ostatnich trzech sezonów;
  • tytuł Defensywnego Gracza Roku w poprzednim sezonie lub dwóch poprzednich sezonach (tak samo jak w przypadku All-NBA Team).

Klay Thompson nie spełnia żadnego z tych warunków, zatem reguły dotyczące kontraktów „supermax”, nie odnoszą się do niego.

Inną możliwością jest brak porozumienia z Golden State Warriors i zawarcie kontraktu z innym zespołem (jako jedną z możliwości media podają Los Angeles Clippers). W takiej sytuacji  Thompson mógłby otrzymać 30% salary cap w pierwszym sezonie, jednak w związku z brakiem praw Birda ze strony innych zespołów, wzrost roczny wynosiłby nie 8, lecz 5%, przez co cały kontrakt byłby wart niecałe 180 milionów dolarów.

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności