06.08.2015
Na łamach portalu wielokrotnie pisaliśmy o prawnych aspektach działalności menedżera sportowego, m.in. w kontekście uwolnienia zawodu pośrednika piłkarskiego. W dzisiejszym artykule chciałbym niejako wrócić do tematu poprzez próbę wskazania kwalifikacji prawnej kontraktu menedżerskiego.
Przepisy prawa powszechnego nie dają jednoznacznej informacji co do charakteru prawnego umów zawieranych przez agentów i zawodników – są to umowy nienazwane, wobec czego nie doczekały się one szczegółowych regulacji ustawowych. Kwalifikacja prawna kontraktów menedżerskich uzależniona jest zatem od treści samej umowy. Należy bowiem rozróżnić stałe świadczenie usług przy dokonywaniu transferów reprezentowanych przez siebie zawodników od jednokrotnego pośrednictwa przy podpisywaniu kontraktu przez gracza.
W pierwszym przypadku wskazany został stosunek prawny zbliżony do umowy agencyjnej, której przedmiot został określony w art. 758 § 1 k.c.
Art. 758.
§ 1. Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przepis ten nie znajdzie zastosowania wobec sportowców, ponieważ pomimo ostatnich interpretacji organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, zdecydowana większość zawodników (w szczególności uprawiających sporty zespołowe) nie posiada statusu przedsiębiorcy. Należy jednak w tym momencie zwrócić uwagę na art. 7649 k.c., który wskazuje, że do umów zawartych przez agenta z osobą nieposiadającą statusu przedsiębiorcy, stosuje się przepisy regulujące umowę agencyjną z wyłączeniem określonych artykułów. Przepis ten umożliwia zatem menedżerowi zawarcie umowy na zasadach określonych w umowie agencyjnej.
Od wyżej wskazanej czynności prawnej należy jednak odróżnić umowę zawartą w celu dokonania jednorazowej usługi związanej z zawarciem kontraktu przez reprezentowanego przez siebie zawodnika. W takim przypadku umowa pomiędzy graczem, a menedżerem powinna zostać zakwalifikowana jako umowa zlecenia. Kluczowe dla rozróżnienia wskazanych wyżej stosunków prawnych jest zatem określenie stałości dokonywanych przez menedżera świadczeń na rzecz zawodnika, przez którą należy rozumieć powtarzalność i wielokrotność dokonywanych czynności na rzecz swojego klienta. W przypadku zobowiązania się do dokonania jednorazowej czynności prawnej, polegającej m.in. na pośrednictwie przy zawarciu jednego, określonego kontraktu, umowa łącząca zawodnika z menedżerem zostanie zakwalifikowana jako umowa zlecenia. Należy oczywiście zwrócić uwagę na możliwość wprowadzenia wewnętrznych przepisów przez polskie związki sportowe bądź innych organizatorów współzawodnictwa sportowego, które ograniczają swobodę w określaniu wzajemnych relacji w kontraktach menedżerskich.
Okazuje się zatem, że za nazwą „kontraktu menedżerskiego” kryją się stosunki prawne mające różnorodną podstawę prawną. Wybór właściwej formuły warunkuje charakter dalszej współpracy pomiędzy stronami a także sposób dokonania wzajemnych rozliczeń. Zarówno zawodnik jak i menedżer powinni mieć to na uwadze w trakcie negocjacji treści kontraktu.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.