14.07.2021
Sportowy Sąd Arbitrażowy (dalej: CAS) z siedzibą w Lozannie (Szwajcaria) w dniu 2 lipca 2021 wydał ostateczne orzeczenie w sprawie dyskwalifikacji zawodniczki Brianny McNeal na okres 5 lat z powodu naruszenia przez nią przepisów antydopingowych. Od surowej kary nałożonej przez organizację World Athletics (WA) odwołała się zawodniczka do panelu CAS.
W postępowaniu brali udział przedstawiciele WA, którzy podnosili utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji z dnia 21 kwietnia 2021 r. nakładającej na zawodniczkę 5-letnią karę wykluczenia ze wszystkich zawodów lekkoatletycznych poczynając od 15 sierpnia 2020 r. Zgodnie z ustaleniami WA zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe (ADRV) tj. art. 2.5 Przepisów Antydopingowych WA z 2019 r.
Article 2.5 World Athletics Anti-Doping Rules
2.5. Tampering or Attempted Tampering with any part of Doping Control by an Athlete or other Person.
- co w wolnym tłumaczeniu z j. ang. oznacza „manipulowanie lub usiłowanie manipulowania przez zawodnika lub inną osobę jakąkolwiek częścią kontroli dopingowej”.
Przypomnijmy, że Brianna McNeal to amerykańska lekkoatletka specjalizująca się w krótkich biegach płotkarskich. Jest złotą medalistką olimpijską igrzysk z Rio de Janeiro w 2016 r.
Po rozpoznaniu sprawy panel CAS oddalił apelację złożoną przez Briannę McNeal i częściowo uwzględnił wnioski złożone przez WA. Zaskarżona decyzja pozostaje w mocy – stwierdził CAS, z jednym dodatkowym elementem:
„Wszystkie wyniki w zawodach uzyskane przez panią Briannę McNeal uzyskane pomiędzy 13 lutego 2020 r. a 14 sierpnia 2020 r. zostaną zdyskwalifikowane ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, w tym przepadkiem wszelkich medali, tytułów, punktów, nagród pieniężnych i nagród ”.
źródło: www.cas-tas.org
Jak widać, kary stosowane za doping (nawet ten usiłowany) są bardzo surowe a organy orzekające – bezlitosne. Dobrą radą dla wszystkich zawodników profesjonalnie uprawiających sport jest zapoznanie się bardzo szczegółowo z przepisami antydopingowymi obowiązującymi w danej federacji wraz z listą substancji i metod zabronionych WADA na dany rok kalendarzowy.
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.