17.03.2021
8 marca 2021 r. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie, Szwajcaria (dalej: CAS) wydał orzeczenie na skutek apelacji wniesionej przez pana Ahmad Ahmad prezydenta CAF i wiceprezydenta FIFA – na skutek decyzji wydanej w dniu 19 października 2020 r. przez Izbę Orzekającą Komisji do spraw Etyki FIFA (zaskarżona decyzja) i zmniejszył nałożoną na prezydenta CAF karę zawieszenia wykonywania działalności związanej z piłką nożną oraz karę pieniężną.
Orzekający organ niezależnej Komisji Etyki uznał Ahmada Ahmada: „winnym złamania art. 15 (obowiązek lojalności), art. 20 (dawanie i przyjmowanie prezentów i innych korzyści) i art. 25 (nadużycie władzy) Kodeksu Etycznego FIFA z 2020, a także art. 28 (defraudacja), podczas edycji Afrykańskich Mistrzostw z 2018 roku" - napisano w oficjalnym komunikacie światowej centrali.
W decyzji wydanej przez Izbę Orzekającą ds. Etyki FIFA orzeczono zakaz wykonywania jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną na międzynarodowym i narodowym poziomie na okres wynoszący 5 lat oraz dodatkowo wymierzono karę grzywny w wysokości 200.000,00 franków szwajcarskich (CHF).
W swojej apelacji, pan Ahmad wniósł o wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej decyzji.
Na skutek złożonej apelacji, po przeprowadzeniu postępowania w trybie online, Panel złożony z 3 arbitrów, po wysłuchaniu stron, zapoznaniu się z materiałami dowodowymi oraz po przeprowadzeniu burzliwej narady stwierdził, że pan Ahamad jest winny następujących naruszeń:
Z drugiej strony jednak, Panel Arbitrów oczyścił pana Ahmada z zarzutów naruszenia kontraktów zwanych „tactical steel contracts”. Panel rozważył zgromadzony materiał dowodowy i nie znalazł podstaw by twierdzić, że pan Ahmad otrzymał jakąkolwiek korzyść majątkową, w szczególności związaną z transakcjami z „Tactical Steel” powiązanymi z zakupem sprzętu na Afrykańskie Mistrzostwa w Piłce Nożnej w 2018 r. (African Nations Championship). Panel stwierdził zatem, że żadne naruszenie obowiązku lojalności oraz nadużycie władzy, o którym mowa w art. 15, art. 25 oraz 28 FCE nie miało miejsca.
Spójrzmy może na wyciąg z powołanych wyżej przepisów. Komisja Orzekająca ds. Etyki FIFA, zarzuciła Ahmad Ahmad naruszenie art. 15, 20, 25 oraz 28, które brzmią następująco:
FIFA CODE of ETHICS
Article 15 - Duty of loyalty
Article 20 - Offering and accepting gifts or other benefits
(a) have symbolic or trivial value;
(b) are not offered or accepted as a way of influencing persons bound by this Code to execute or omit an act that is related to their official activities or falls within their discretion;
(c) are not offered or accepted in contravention of the duties of persons bound by this Code;
(d) do not create any undue pecuniary or other advantage; and
(e) do not create a conflict of interest. Any gifts or other benefits not meeting all of these criteria are prohibited.
Article 25 - Abuse of position
Article 28 - Misappropriation of funds
Jak wspomniano wyżej, Panel Arbitrów częściowo utrzymał decyzję Komisji Orzekającej ds. Etyki FIFA, jednak w zakresie naruszenia art. 15, 25 i 28 FCE – uwzględnił apelację pana Ahmad.
Mając całość na uwadze, Panel Arbitrów ostatecznie orzekł zawieszenie Pana Ahmad Ahmad na czas krótszy, tj. 2 lata, poczynając od dnia 8 marca 2021 r. i odejmując zawieszenie już wykonane, zgodnie z decyzją FIFA, jak również zmniejszył karę pieniężną do kwoty 50.000,00 franków szwajcarskich (CHF).
Ze względu na pilność sprawy, wyrok został wydany bez uzasadnienia, zostanie ono jednak doręczone stronom w najbliższych dniach.
Źródło: www.tas-cas.org, eurosport.pl
Prawosportowe.pl trzyma rękę na pulsie nie tylko w zakresie orzecznictwa polskiego, lecz również spraw międzynarodowych odnoszących się do świata sportu. Nasi eksperci specjalizują się zarówno w prawie sportowym w Polsce, jak i również w sprawach międzynarodowych prowadzonych przed zagranicznymi trybunałami arbitrażowymi. Jeśli napotkali Państwo na problemy związane z aspektami zagranicznymi ze świata sportu – zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego.
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.