12.05.2015
Temat pozwolenia na broń jest coraz częściej poruszany publicznie. Oczywiście bardzo dużą rolę odegrała tu głośna sprawa Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, która w konsekwencji doprowadziła do jego dymisji. Ten moment, choć przyćmiony przez kampanię do wyborów prezydenckich, zastał skrzętnie wykorzystany przez środowiska dążące do liberalizacji przepisów dotyczących broni palnej jako początek nowej dyskusji. W nawiązaniu do powyższego chciałbym w skrócie przybliżyć warunki uzyskania pozwolenia na korzystanie z broni dla celów sportowych.
Przede wszystkim należy podkreślić, że osoba która chce ubiegać się o wydanie jej pozwolenia na broń musi mieć ukończone 21 lat, stałe miejsce zamieszkania w Polsce, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, zdolność fizyczną i psychologiczną do posiadania broni, którą potwierdza się specjalnym orzeczeniem lekarskim. Ponadto, konieczne jest uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania i nie można być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo umyślne. Art. 15 ust. 2 ustawy o broni i amunicji wprowadza wyjątek od powyższych wymagań. Przepis ten stanowi, że na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego, stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat, jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich.
Jak już wskazano powyżej, jednym z ustawowych celów jakie uzasadniają uzyskanie pozwolenia na broń są cele sportowe. Jednak i w tym wypadku konieczne jest wykazanie przed właściwym organem, że osobą ubiegająca się o pozwolenie na broń działa z „ważnych przyczyn”. Ustawa wprost wskazuje, że spełnieniem tej przesłanki jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego.
Sprecyzowanie w/w regulacji zawiera art. 10b ustawy. Przepis ten wskazuje, że uprawianie sportów o charakterze strzeleckim wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tych sportach. Dokument ten jest wydawany przez polski związek sportowy po wcześniejszym pozytywnym przejściu egzaminu– w tym wypadku jest to Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Za przeprowadzenie egzaminu pobiera się opłatę, która stanowi dochód związku. Taki dokument potwierdza posiadanie kwalifikacji niezbędnych do ubiegania się o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych.
Warto zaznaczyć, że istnieje również możliwość legalnego korzystania z broni dla celów sportowych bez konieczności uzyskania pozwolenia. Dotyczy to używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu oraz używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.
Jak wynika z powyższego instytucji pozwolenia na broń w Polsce jest bardzo sformalizowana nawet w odniesieniu do broni przeznaczonej dla celów sportowych. Kwestię czy przepisy ustawy o broni u amunicji powinny zostać z liberalizowane pozostawiam do oceny Państwu. Jednak nie ulega wątpliwości, że niezależnie od rodzaju ustawowych wymagań powinny być one egzekwowane w stosunku do wszystkich obywateli w taki sam sposób.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.