Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Blockchain i smart contract, jako stały element e-sportowej rzeczywistości (?)

05.06.2019

W swoich dotychczasowych blogach z zakresu e-sportu wielokrotnie wskazywałam na wyzwania, jakie stoją przed ta branżą oraz problemy, z którymi borykają się podmioty w nią zaangażowane. Jednym z nich bywają trudności z wypłatą wynagrodzenia dla graczy czy brak przejrzystości w podziale nagród. W praktyce problemy te (jak i wiele innych) mogą zostać rozwiązane poprzez wdrożenie technologii blockchain.

Najogólniej rzecz ujmując, blockchain to ogromna, stale uzupełniana, zdecentralizowana baza danych w modelu open source służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. Raz zapisane i zatwierdzone zmiany są nieodwracalne.

W jaki sposób może znaleźć pozytywne zastosowanie w e-sporcie? Przykładowo, w sytuacji:  organizatorzy pobierają opłaty za udział w turniejach, które to finalnie mają pomóc w utworzeniu funduszu nagród rozdzielanego między zwycięzców turnieju. Jednak poza topowymi turniejami, w których część graczy nie może wziąć udziału, dystrybucja nagród jest w dużej mierze nieuregulowana i gracze często nie otrzymują obiecanych nagród, bądź też nie w należnej wysokości. Ponadto, zdarza się, że gracz, który zagrał gorzej od członków drużyny zostaje przez nią pozbawiony gratyfikacji. Tego rodzaju przypadek może zostać rozwiązany za pomocą technologii blockchain – inteligentnej umowy  (smart contract), która określa wszystkie warunki podziału nagród.

Smart kontrakty to bowiem umowy cyfrowe, przechowywane w blockchainie i egzekwujące warunki przy pomocy kodu kryptograficznego. Smart kontrakty działają w oparciu o prostą zasadę: “jeśli zdarzy się X, wykonaj Y”. Inteligentny kontrakt zapewnia przejrzystość i realizację warunków transakcji, automatycznie dystrybuując nagrody na określonych wcześniej warunkach, które dzięki systemowi blockchain są dostępne dla wszystkich uczestników i nie mogą być zmieniane przez żadnego z nich. Kod umowy zawiera kluczowe ,,wskaźniki wydajności” dla poszczególnych graczy. Po zakończeniu gry, dane te są automatycznie porównywane z rzeczywistymi osiągniętymi wskaźnikami i w wyniku tejże operacji następuje podział nagród.

Kolejnym obszarem e-sportu, które zaabsorbował blockchain jest ,,rynek skórek” Podmioty pośredniczące w handlu skórkami charakteryzują się wysokimi stawkami prowizji. Ponadto na rynku działają także fałszywi pośrednicy, którzy dla niedoświadczonych graczy mogą być trudni do odróżnienia od tych działających legalnie. Blockchain ogranicza potencjalne oszustwa i eliminuje potrzebę korzystania z usług stron trzecich. Dodatkowo, blockchain może się sprawdzić jako redukcja zjawiska związanego z obciążeniem zwrotnym darowizn dokonywanych na rzecz streamerów.

Zalety i korzyści oferowane przez technologię blockchain, powodują, że liczba platform internetowych korzystających z tego rozwiązania rośnie. Sadząc jednak po dynamice rozwoju zaawanasowanych technologii oraz e-sportu temat blockchaina stanie się nieodzownym elementem e-sportowej rzeczywistości.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności