13.02.2015
Od dłuższego czasu na naszym blogu poruszane są kwestie związane z nielegalnym wyłączaniem odpowiedzialności przez przedsiębiorców w regulaminach klubów fitness, siłowni lub innych podobnych lokali sportowo-rekreacyjnych. Niestety praktyka pokazuje, że ciągle dochodzi do takich naruszeń.
Przez ostatnie lata w Polsce panuje moda na aktywność fizyczną. Oprócz wskazanych siłowni i klubów fitness bardzo popularne stało się bieganie. W sezonie, praktycznie w każdym zakątku kraju organizowane są biegi we wszystkich możliwych konfiguracjach i dystansach. Zainteresowanie jest ogromne, dlatego organizatorzy biorąc przykład z innych krajów szukają dla biegaczy nowych wyzwań.
Jedną z takich inicjatyw jest organizowanie ekstremalnych biegów z przeszkodami. Uczestnicy takich wydarzeń, oprócz pokonania określonego dystansu, muszą zmierzyć się błotem, zimnem, wodą, różnego rodzaju ściankami, linami czy okopami. Taka formuła sprawia, że jest to wyzwanie bardzo niebezpieczne i mogące nawet skończyć się śmiercią zawodnika.
Analizując postanowienia regulaminowe takich wydarzeń natknąłem się na kolejne postanowienia, które pozostają w sprzeczności z prawem. W jednym z najbardziej popularnych biegów ekstremalnych w Polsce organizatorzy dokonali bardzo daleko idącego wyłączenia własnej odpowiedzialności na wypadki uczestników biegu. Pierwszej kolejności poinformowali zainteresowanych o grożących niebezpieczeństwach i mogących pojawić się uszkodzeniach ciała. Takie ukształtowanie jest jak najbardziej odpowiednie, jednak w dalszej kolejności regulamin stanowi, że to po stronie zawodników leży odpowiedzialność za powstałe urazy, kontuzje, wypadki czy konsekwencje wychłodzenia organizmu.
Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie stwierdzał, że tak ogólne postanowienia są niezgodne z prawem, ponieważ są to zabronione klauzule umowne z góry wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność za szkody na osobie w rozumieniu art. 3853 pkt 1 KC. Przepis ten stanowi, ze za niedozwolone postanowienia umowne należy uznać zapisy, które wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za szkody na osobie. Nie ulega wątpliwości, że w omawianym przykładzie mamy do czynienia z taką praktyką. Po więcej informacji o niniejszym zagadnieniu odsyłam do artykułu Macieja Brody, który parę miesięcy temu został opublikowany na naszym blogu.
Takie postanowienia zapewne przynoszą pożądany przez organizatorów efekt, ponieważ zdecydowana większość uczestników biegów ekstremalnych nie jest świadoma ich nielegalności. Pozostaje zatem apelować do organizatorów, aby działali zgodnie z prawem i brali odpowiedzialność za podejmowane przez siebie czynności oraz do zawodników, aby nie bali się dochodzić należnych im świadczeń odszkodowawczych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.