05.01.2021
2 stycznia 2021 r. otwarte zostało okienko transferowe na Wyspach Brytyjskich. Jednakże może się ono znacznie różnić od poprzednich. Wszystko jest związane oczywiście z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nowe zasady dotyczące transferów zawodników do Anglii z krajów UE zostały uzgodnione w porozumieniu pomiędzy The FA (Angielski Związek Piłki Nożnej), Premier League oraz EFL Championship. Zmiany obowiązują już od 1 stycznia 2021 r.
Po 1 stycznia 2021 r. kluby angielskie nie mogą swobodnie pozyskiwać zawodników z krajów UE. Gracze z krajów UE, którzy będą chcieli grać w Premier League, bądź Championship, zobowiązani będą uzyskać Governing Body Endorsement (GBE), czyli pozwolenie na pracę na Wyspach Brytyjskich. Będzie to skala punktowa, działająca w taki sam sposób, jak ta, przy której pozyskuje się piłkarzy spoza UE – najczęściej dla graczy z innych kontynentów. Warto podkreślić, iż w nowych regulacjach The Football Association (The FA) wyróżnia dwie kategorie zawodników. W ramach nowych przepisów przez Zawodnika, rozumie się gracza, który ukończył 21 lat, a także nie jest obywatelem Wielkiej Brytanii i nie nabył prawa stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Natomiast druga kategoria to „Zawodnik Młodzieżowy” (Youth Player), a więc zawodnik, który w dniu złożenia wniosku o pozwolenie na grę w Anglii nie ukończył 21. roku życia.
GBE – czyli pozwolenie na pracę będzie opierać się na systemie punktowym, w którym punkty dla zawodników będą przyznawane na podstawie:
Gracze, którzy zgromadzą wymaganą liczbę punktów (15), w sposób automatyczny otrzymają GBE, natomiast ci, których wyniki będą oscylować wokół tej sumy (10-14 pkt.) będą mogli uzyskać specjalną zgodę od rady ds. wyjątków (Exceptions Panel). Wymagany będzie jednak wniosek złożony przez przyszły klub zawodnika.
Dotkliwym ograniczeniem dla angielskich klubów z pewnością będzie fakt, iż nie będą mogły podpisywać kontraktów z zawodnikami poniżej 18 lat z krajów Unii Europejskiej. Ma to związek z art. 19 Regulaminu FIFA dot. Statusu i Transferów Zawodników (FIFA RSTP). Zgodnie z brzmieniem tego artykułu transfery międzynarodowe zawodników są możliwe jedynie wówczas, gdy gracz ma ukończonych 18 lat. Do tej pory w ramach wyjątku możliwy był transfer zawodnika w ramach terytorium UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Biorąc pod uwagę, że definicja transferu międzynarodowego zgodnie z FIFA RSTP to „przeniesienie rejestracji zawodnika z jednego związku do innego związku”, obawą było, że gracze w wieku 16-18 lat nie mogą już przemieszczać się między związkami członkowskimi w ramach Zjednoczonego Królestwa. Jednak jeszcze w grudniu Rada FIFA przyjęła poprawkę regulacyjną, aby zapewnić jasność w tej kwestii. Zawodnicy w wieku 16-18 lat będą mogli przenosić się między związkami w tym samym stanie, co oznacza, że dla przykładu 17-letni zawodnik ze szkockiej ligi nadal będzie mógł dołączyć do klubu Premier League.
Ponadto, ograniczenia będą dotyczyć zawodników, którzy nie ukończyli 21 roku życia. W nadchodzącym zimowym okienku transferowym 2021 będzie można sprowadzić tylko trzech takich piłkarzy, zaś od początku sezonu 2021/2022 będzie obowiązywał limit transferu maksymalnie sześciu takich graczy na sezon.
Nowe zasady dotyczące GBE mają pozwolić brytyjskim ligom na zachowanie ich obecnego statusu. Ściąganie najlepszych piłkarzy z Europy pozostanie bowiem formalnością.
„Premier League współpracowało z FA, aby dojść do porozumienia, które zapewni, że Brexit nie zaszkodzi sukcesowi Premier League ani perspektywom reprezentacji Anglii.” – te słowa wypowiedział szef Premier League – Sam Masters. Zmiany te z pewnością poprawią perspektywy rodzimych graczy w Wielkiej Brytanii. Mark Bullingham, dyrektor generalny FA, zapowiedział, że aktualnie wprowadzone zasady będą weryfikowane i odpowiednio modyfikowane przed letnim oknem transferowym 2021.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.