02.06.2020
Meczem Puszczy Niepołomice z Chojniczanką we wtorek 2 czerwca o godzinie 16.00 rozpoczęła się pierwsza po przerwie związanej z epidemią koronawirusa kolejka spotkań 1 Ligi piłkarskiej. Od wtorku do czwartku rozgrywane są mecze 23 kolejki, a już od piątku do niedzieli 1-ligowcy walczyć będą o punkty w 24 kolejce. Ze spotkań wtorkowych najciekawiej zapowiada się pojedynek Miedzi Legnica ze Stalą Mielec. Oba zespoły już w ubiegłym tygodniu podejmowały potentatów krajowych futbolu w zaległych ćwierćfinałowych meczach Pucharu Polski – odpowiednio Legię Warszawa i Lecha Poznań i swoje mecze przegrały.
Piłkarze Ekstraklasy mają już za sobą pierwszą kolejkę po restarcie. Kto oglądał? Jak się Państwu podobało? Sezon piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy potrwa do 19 lipca 2020 roku, kiedy to rozegrana zostanie ostatnia 37. kolejka. Zatem przed nami trzy serie spotkań w rundzie zasadniczej i siedem po podziale na grupy „mistrzowską” i „spadkową”.
W 1 Lidze pozostało do rozegrania 12 kolejek, a koniec przedłużonego z racji epidemii COVID-19 sezonu 2019/2020 zaplanowano na 25 lipca tego roku. Przed nami jeszcze restart 2 Ligi, bo rozgrywki 3 Ligi zostały zakończone, podobnie jak rozgrywki poniżej 3 Ligi.
Zresztą zgodnie z aktualną treścią §6 ust. 10 pkt. 1 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego seniorów w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się bez udziału publiczności.
Mecze z udziałem ograniczonej liczby publiczności mają według zapowiedzi Rządu powrócić w II połowie czerwca, od 19 czerwca, ale tu musimy poczekać oczywiście na przepisy rozporządzenia.
Co do 2 Ligi to restart nastąpi w środę 3 czerwca, a najwcześniej rozegranym meczem będzie spotkanie Górnika Polkowice z Legionovią o godzinie 15.00, a rozgrywki podobnie jak w 1 Lidze zakończą się 25 lipca. Warto dodać, że ostatnia 34. kolejka miała zostać rozegrana w poprzedni weekend 30/31 maja. Z powodu pandemii jednak cały czerwiec i lipiec czekają nas emocje sportowe, a przecież już kilka tygodni po zakończeniu tego sezonu ruszy z niewielką przerwą sezon 2020/2021.
O ile w 3 Lidze i ligach poniżej ustalono, że decyzjami wojewódzkich związków piłki nożnej o zakończeniu rozgrywek będą tylko awanse, a nie będzie spadków, o tyle w Ekstraklasie, 1 Lidze i 2 Lidze po zakończeniu sezonu spadki będą.
Ważne postanowienia podjął ostatnio Zarząd PZPN. Uchwałą nr IV/52 z dnia 12 maja 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne znowelizowano dwa przepisy Uchwały V/94.
Kluby Zdegradowane na podstawie decyzji podjętej przez Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych lub które wycofały się z rozgrywek tracą uprawnienie do uczestnictwa w Programie i nie są uwzględniane w klasyfikacji.
Przykład: W przypadku, gdy Klub X zajął w Punktacji końcowej miejsce premiowane nagrodą finansową, ale został zdegradowany na podstawie decyzji podjętej przez Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych Punktacja końcowa zostaje zaktualizowana i nagrody finansowe zostaną przydzielone dla kolejnych klubów, które nie zostały zdegradowane na podstawie decyzji podjętej przez Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych i zajęły po aktualizacji miejsca premiowane nagrodą finansową.
Konsekwencją tej zmiany jest nowelizacja przepisu art. 5 ust. 7 tejże Uchwały V/94. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, w sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na potrzeby realizacji projektów dedykowanych rozwojowi piłkarstwa polskiego.
Takie zmiany wprowadzono również Uchwałą nr IV/53 z dnia 12 maja 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VIII/137 z dnia 4 września 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia regulaminu Programu Pro Junior System IV liga na sezon 2019/2020 i następne.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 3 ust. 5 Uchwały nr VIII/137, Kluby Zdegradowane na podstawie decyzji podjętej przez właściwą Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych lub które wycofały się z rozgrywek tracą uprawnienie do uczestnictwa w Programie i nie są uwzględniane w klasyfikacji. Natomiast, zgodnie ze znowelizowanym art. 5 ust. 6 tejże Uchwały, w sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na potrzeby realizacji projektów dedykowanych rozwojowi piłkarstwa polskiego.
Jak pokazuje życie mimo braku spadków z 3 Ligi i niższych klas niektóre zespoły nie przystąpią w nowym sezonie do rozgrywek w których grały w sezonie 2019/2020 zakończonym wcześniej, bo po rozegraniu kolejek do 6 marca 2020 roku z powodu epidemii koronawirusa. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Przede wszystkim, w wielu przypadkach jest to nowa rzeczywistość finansowa po ograniczeniu dofinansowania przez samorządy i sponsorów lub obawa przed powtórką niskiego poziomu sportowego z sezonu 2019/2020, w którym byt ligowy udało się uratować czy wreszcie obawa przed zbyt dużą liczbą meczów domowych i wyjazdów, bo przecież w nowym sezon nawet po 20 lub 21 drużyn miałoby prawo gry w danej klasie rozgrywkowej, a to oznaczałoby np. liczbę nie 30, a nawet 38 czy meczów w sezonie.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.