22.11.2021
Motory ucichły, kluby i zawodnicy poinformowali w niedawno zakończonym okienku transferowym, co kto zmienia, gdzie kto będzie jeździć, kto ma nowego pracodawcę. Czas więc na odpoczynek, a za kilka tygodni na przygotowania do nowego sezonu, sezonu 2022. W tym nowym będzie nowy system w najwyższej klasie rozgrywkowej. W play-offach weźmie udział 6 zespołów, a nie cztery.
Liczba klubów w Ekstralidze pozostanie bez zmian i będzie ich osiem: BETARD SPARTA Wrocław (Mistrz Polski), MOTOR Lublin, MOJE BERMUDY STAL Gorzów Wielkopolski, FOGO UNIA Leszno, ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa, EWINNER APATOR Toruń, ZOOLESZCZ GKM Grudziądz oraz ARGED MALESA Ostrów Wielkopolski (beniaminek).
Zgodnie z art. 702 ust. 1 REGULAMINU DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI (DMP) (dalej: Regulamin), Rozgrywki DMP składają się z dwóch części:
1) część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
2) część finałowa, rozgrywana w formie systemu pucharowego, którego zasady zawarte są w art. 705.
Pora więc na wyjaśnienie, na czym polega ten nowy system pucharowy.
W świetle postanowień art. 705 Regulaminu, system pucharowy rozgrywany jest w formie dwumeczów, w których drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności: I większa suma punktów meczowych, II większa suma punktów biegowych, III wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Drużyną zwycięską jest drużyna, która zwyciężyła w dwumeczu na podstawie powyższych przepisów. Druga drużyna dwumeczu jest drużyną pokonaną. Ponadto, we wszystkich rundach części finałowej, gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.
I to do tej pory jest „po staremu”. A teraz „nowości”. Zgodnie z art. 705 ust. 4 Regulaminu, w 1 i 2 rundzie (mecz i rewanż) części finałowej rozgrywek spotyka się sześć drużyn, w następujących parach: (a) pierwsza z szóstą w tabeli po części zasadniczej, (b) druga z piątą w tabeli po części zasadniczej, (c) trzecia z czwartą w tabeli po części zasadniczej.
Zgodnie z ust. 5, drużyny, które wygrały dwumecze w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych - według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.
Z kolei, zgodnie z ust. 6, drużyny, które przegrały dwumecze w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych - według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.
Mamy zatem, 6 drużyn, które rywalizowały w tym powiedzmy ćwierćfinale, bo tu nie ma czterech par, a trzy. Trzej zwycięzcy są półfinalistami, podobnie jak najlepszy zespół spośród przegranych. I ta czwórka pojedzie w półfinałach. Ta faza rozgrywek to będą 3 i 4 runda części finałowej rozgrywek.
Zgodnie z ust. 7, w 3 i 4 rundzie części finałowej rozgrywek drużyny spotykają się w parach (d) i (e), gdzie para (d) to pierwsza drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5 i pierwsza drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6. A z kolei parę (e) tworzą: druga z trzecią drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5. I to są półfinały. Uff, ale to skomplikowane, to przejście z języka Regulaminu na język kibica.
Przed nami już teraz Finał i rywalizacja o brązowy medal. To reguluje art. 705 ust. 8 Regulaminu. Zgodnie z nim parę (f) – finałową tworzą zwycięzcy par (d) i (e), a o 3. miejsce w sezonie i brązowy medal walczyć będą pokonani w parach (d) oraz (e). Oni utworzą parę (g).
Ustalenie klasyfikacji końcowej zostało uregulowane w ust. 9. Zgodnie z tym przepisem, końcowa klasyfikacja drużyn w rozgrywkach będzie następująca:
- pierwsze miejsca zajmie zwycięska drużyna z pary (f),
- drugie miejsce – pokonany z pary (f),
- trzecie – zwycięzca pary (g),
- czwarte – pokonany z pary (g)
- piąte miejsce zajmie druga drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,
- szóste - trzecia drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,
- siódme i ósme miejsce zajmą drużyny według kolejności miejsc zajętych po części zasadniczej rozgrywek, z zastrzeżeniem przepisów art. 703 ust. 8 Regulaminu, zgodnie z którym, drużyna klubu wycofanego lub wykluczonego z rozgrywek zajmuje ostatnie miejsce w rozgrywkach.
A w kolejnym artykule będzie o instytucji gościa w sezonie 2022.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.