17.06.2019
Najważniejszą zmianą w rozgrywkach Ekstraklasy i I ligi piłkarskiej, która obowiązywać będzie od sezonu 2019/2020, czyli już od najbliższych rozgrywek rozpoczynających się w lipcu jest liczba drużyn, które opuszczą Ekstraklasę po sezonie, spadając do I ligi i liczba zespołów, które awansują z I ligi do Ekstraklasy. Do tej pory spadały dwa zespoły, a dwa awansowały z I ligi. Przypomnijmy, po sezonie 2017/2018 spadły Bruk Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz, a z I ligi awansowały Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec, a po sezonie 2018/2019, czyli ostatnim jak na razie spadły właśnie Miedź i Zagłębie, czyli dwójka beniaminków, zaś awansowały Raków Częstochowa i Łódzki Klub Sportowy.
Teraz spadać i awansować będą po trzy drużyny.
W myśl art. 7.1. Uchwały nr V/71 z dnia 23 maja 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2019/2020 i następne, Kluby, która zajmą w Rozgrywkach Ekstraklasy 14, 15 i 16 miejsce w tabeli, spadają do I ligi, w której rozgrywać będą mecze w następnym sezonie.
Kwestię awansu do Ekstraklasy rozstrzyga art. 7.2. Uchwały nr V/71. Zgodnie z nim, trzy kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi oraz zwycięzca meczów barażowych o miejsce w Ekstraklasie rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.
Szerzej kwestię awansu z I ligi do Ekstraklasy reguluje art. 13 ust.1 Uchwały nr IV/49 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo I ligi na sezon 2019/2020, drużyny, które w sezonie 2019/2020 zajmą 1 i 2 miejsce w tabeli rozgrywek I ligi będą uczestniczyć w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie, a zgodnie z ust. 2, drużyny, które w sezonie 2019/2020 zajmą 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli rozgrywek I ligi rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek Ekstraklasy, przy czym:
Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie (art. 13 ust. 3 Uchwały nr IV/49).
Nic nie zmienia się natomiast w kwestii spadku z I ligi. Zgodnie z art. 13 ust. 4 Uchwały nr IV/49, drużyny, które w sezonie 2019/2020 zajmą 16, 17 i 18 miejsce w tabeli rozgrywek I ligi, spadną do rozgrywek II ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie. W ubiegłych latach spadały 3 zespoły, i tak będzie również w najbliższym sezonie.
Kolejną nowością w rozgrywkach Ekstraklasy będzie udział zawodnika młodzieżowca w każdej drużynie w każdym meczu Ekstraklasy. O tym już zresztą pisałem kilka miesięcy temu, jak nowelizowana była uchwała o zawodnikach młodzieżowych. Teraz ten przepis znalazł konkretyzację w Regulaminie Rozgrywek Ekstraklasy. Zgodnie z art. 9.4. Uchwały nr V/71 z dnia 23 maja 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2019/2020 i następne, W meczu mistrzowskim kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego.
Zgodnie z pkt a. tego przepisu, przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2019/2020 zawodnik urodzony w 1998 roku oraz zawodnik młodszy, a w sezonie 2020/2021 zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy, itd. Pierwotnie planowano by był to dla Ekstraklasy podobnie jak dla pozostałych lig w sezonie 2019/2020 zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy, a w sezonie 2020/2021 zawodnik urodzony w 2000 roku oraz zawodnik młodszy, itd., ale w związku z postulatami klubów Ekstraklasy, które argumentowały, że mają sporo zdolnej młodzieży z rocznika 1998 i chciałyby ten premierowy sezon rozegrać jeszcze z ich udziałem jako młodzieżowców, przepis zmieniono.
Na koniec jeszcze kilka postanowień dotyczących gry młodzieżowca w składzie zespołu Ekstraklasy. Zgodnie z art. 9.4. pkt b., w protokole zawodów nazwiska zawodników młodzieżowych winny być zaznaczone literką „M”. Zgodnie z pkt c, gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień pkt e, brzmiącego następująco: w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników młodzieżowych.
W przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych (art. 9.4. pkt d).
W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego innego niż bramkarz i braku możliwości zastąpienia go innym zawodnikiem młodzieżowym, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie (art. 9.4. pkt f). Natomiast, w przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) zawodnika młodzieżowego zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu zawodników młodzieżowych (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym zawodnikiem młodzieżowym) (art. 9.4. pkt g). Ponadto, każda wymiana zawodnika na zawodnika nie-młodzieżowego i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez zawodnika młodzieżowego, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.
Zawodnik nie-młodzieżowego zastępujący młodzieżowca jest zatem traktowany jako zawodnik nieuprawniony, a w przypadku gry takiego zawodnika, mecz zostanie zweryfikowany jako walkower na korzyść drużyny przeciwnej.
(zdjęcie ma charkater ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.