31.10.2016
W poprzednim wpisie, dotyczącym zmian w przepisach gry w piłkę nożną pisałem o zmianach dotyczących czasu trwania zawodów, rozpoczęcia i wznowienia gry oraz piłki w grze i poza grą. Dziś będzie między innymi o zmianach w Artykule 10 „WYŁANIANIE ZWYCIĘZCY”.
Podstawową nowelizacją przepisów Artykułu 10 jest zmiana tytułu z „Jak zdobywa się bramkę” na „Wyłanianie zwycięzcy”. Zmiany dotyczą też rzutów z punktu karnego, potocznie zwanych rzutami karnymi.
Obecnie, czyli już po zmianach jest tak:
- Sędzia losuje, na którą bramkę będą wykonywane rzuty karne (jeżeli nie ma innych względów, np. pogoda, bezpieczeństwo itp.)
- Zawodnik, który tymczasowo znajduje się poza polem gry (np. kontuzja) podczas zakończenia zawodów, może brać udział w rzutach z punktu karnego
- Obie drużyny muszą mieć taką samą liczbę zawodników przed rozpoczęciem rzutów z punktu karnego, jak i podczas ich trwania
- Jasne określenie, kiedy rzut karny został rozstrzygnięty
- Rzuty z punktu karnego nie mogą być opóźniane ze względu na zawodnika, który opuścił pole gry. Rzut takiego zawodnika zostanie uznany za nietrafiony, jeżeli zawodnik nie powróci na czas, żeby wykonać swój rzut karny
Tyle o podstawowych zmianach, a teraz podsumowanie obowiązujących przepisów z uwzględnieniem tych właśnie zmian.
Przepis Art. 10.1 reguluje „zdobycie bramki”. Bramka jest zdobyta, gdy piłka całym swoim obwodem przekracza linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką, zakładając, że drużyna, która zdobyła bramkę, nie popełniła wcześniej przewinienia lub naruszenia Przepisów Gry. Jeżeli sędzia da sygnał gwizdkiem, że bramka została zdobyta, zanim piłka przekroczyła linię bramkową całym swoim obwodem, gra winna być wznowiona rzutem sędziowskim.
W przepisie Art. 10.2 znajdziemy regulacje w przedmiocie „drużyny wygrywającej”. Drużyna, która zdobyła większą liczbę bramek jest zwycięzcą. Jeżeli obie drużyny zdobyły równą liczbę bramek lub nie zdobyły żadnej bramki, zawody są nierozstrzygnięte. Jeżeli regulamin rozgrywek przewiduje wyłonienie zwycięskiej drużyny w nierozstrzygniętym meczu lub dwumeczu (mecz i rewanż), dozwolone są jedynie następujące procedury:
- zasada „bramek na wyjeździe”,
- dogrywka,
- rzuty z punktu karnego.
Przepisie Art. 10.3. reguluje kwestie „rzutów z punktu karnego”, potocznie zwanych konkursem rzutów karnych. Rzuty z punktu karnego wykonywane są po zakończeniu zawodów, i jeżeli nie ma innych zapisów, podczas ich wykonywania obowiązują stosowne zapisy Przepisów Gry.
Tu obowiązuje następująca procedura:
Przed rozpoczęciem rzutów z punktu karnego:
- Jeżeli nie ma innych względów (np. stan murawy, bezpieczeństwo itp.), sędzia podrzuca monetę, żeby zdecydować, na którą bramkę będą wykonywane rzuty karne. Bramka ta może zostać zmieniona wyłącznie ze względów bezpieczeństwa lub jeżeli bramka albo murawa w tej części boiska staną się niezdatne do użycia.
- Sędzia ponownie podrzuca monetę i drużyna, która wygrała losowanie, decyduje o kolejności wykonywania rzutów.
- Z wyjątkiem wymiany za kontuzjowanego bramkarza (a nie zmiany bramkarza ze względów taktycznych – przyp. M. Ż.), tylko zawodnicy, którzy są na polu gry w chwili zakończenia zawodów lub znajdują się tymczasowo poza polem gry (kontuzja, poprawa ubioru itp.) są dopuszczeni do wykonywania rzutów z punktu karnego.
- Każda z drużyn odpowiedzialna jest za ustalenie kolejności wykonywania rzutów karnych z zawodników, którzy dopuszczeni są do ich wykonywania. Sędziego nie informuje się o wybranej kolejności.
- Jeżeli na koniec meczu, przed rzutami z punktu karnego lub w trakcie ich wykonywania jedna z drużyn ma większą liczbę zawodników niż ich przeciwnicy, drużyna ta musi zredukować liczbę zawodników tak, aby zrównać ją z liczbą zawodników drużyny przeciwnej. Sędzia musi zostać poinformowany o personaliach i numerze każdego zawodnika wyłączonego z dalszej procedury. Żaden w ten sposób wyłączony zawodnik nie może uczestniczyć w rzutach z punktu karnego (poza sytuacją wyszczególnioną poniżej).
Bramkarz, niezdolny do kontynuowania gry przed lub podczas wykonywania rzutów z punktu karnego, może być:
- wymieniony na zgłoszonego zawodnika rezerwowego – jeżeli jego drużyna nie wykorzystała limitu wymian zawodników lub
- zastąpiony przez zawodnika, który został wyłączony z wykonywania rzutów z punktu karnego w celu zrównania liczby zawodników; ale bramkarz nie jest uprawniony do dalszego udziału w rzutach z punktu karnego i nie może wykonać rzutu.
Podczas wykonywania rzutów z punktu karnego:
- Jedynie zawodnikom uprawnionym do wykonywania rzutów i sędziom zezwala się na pozostawanie na polu gry.
- Wszyscy uprawnieni zawodnicy, oprócz wykonawcy rzutu karnego i dwóch bramkarzy, muszą pozostawać w kole środkowym.
- Bramkarz, którego współpartner wykonuje rzut z punktu karnego, musi pozostawać na polu gry, poza polem karnym, na którym wykonywane są rzuty, w miejscu, w którym linia bramkowa dochodzi do linii pola karnego.
- Uprawniony do wykonywania rzutów zawodnik może zamienić się funkcją z bramkarzem.
- Rzut karny jest rozstrzygnięty, gdy piłka przestanie się poruszać, wyjdzie poza grę, lub gdy sędzia przerwie grę ze względu na naruszenie Przepisów.
- Sędzia sporządza notatki o wykonywanych rzutach.
Uwzględniając warunki omówione poniżej, obydwa zespoły wykonują po pięć rzutów:
- rzuty są wykonywane przez drużyny na zmianę,
- jeżeli przed wykonaniem pięciu rzutów przez każdą z drużyn, jedna z nich zdobyła większą liczbę bramek niż druga mogłaby uzyskać po wykonaniu pięciu rzutów, zaprzestaje się wykonywania kolejnych rzutów,
- jeżeli po tym, jak obie drużyny wykonają po pięć rzutów, obie drużyny zdobyły tę samą liczbę bramek, wykonywanie rzutów kontynuuje się aż do momentu, gdy jedna z drużyn uzyska jedną bramkę więcej niż drużyna przeciwna, przy równej liczbie wykonanych rzutów,
- każdy rzut jest wykonywany przez innego zawodnika i wszyscy uprawnieni do wykonywania rzutów zawodnicy muszą wykonać rzut, zanim jakikolwiek zawodnik wykona rzut po raz drugi,
- powyższa zasada odnosi się do każdej dalszej sekwencji, z tym, że drużyna może zmienić kolejność zawodników wykonujących rzuty,
- rzuty z punktu karnego nie mogą być opóźniane ze względu na zawodnika, który opuścił pole gry. Rzut takiego zawodnika zostanie uznany za nietrafiony, jeżeli zawodnik nie powróci na czas, żeby wykonać swój rzut karny.
Wymiany i wykluczenia podczas rzutów z punktu karnego:
- Zawodnik, zawodnik rezerwowy, lub zawodnik wymieniony mogą zostać napomnieni lub wykluczeni.
- Bramkarz, który został wykluczony, musi zostać zastąpiony przez zawodnika uprawnionego do gry.
- Zawodnik (nie bramkarz), który nie może kontynuować gry, nie może zostać wymieniony.
- Sędziemu nie wolno zakończyć zawodów, jeżeli jedna z drużyn zostanie zredukowana do mniej niż siedmiu zawodników.
Mamy zatem przybliżoną procedurę wyłaniania zwycięzcy, wynikającą z przepisów Artykułu 10 PRZEPISÓW GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ 2016/17, a w jednej z kolejnych publikacji poruszę temat zmian w Art. 11 „Spalony”.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.