14.09.2016
Kontynuujemy omawianie zmian Przepisów Gry w Piłkę Nożną, które znowelizowane zostały od tego sezonu czyli 2016/17. W poprzednim odcinku omawialiśmy zmiany w Artykule 04 dotyczącym ubioru zawodników. Dziś pora na nowelizację przepisów Artykułu 12 regulujących grę niedozwoloną i niewłaściwe postepowanie.
Doszło do złagodzenia tzw. DOGSO (ang. Denying an Obvious Goal Scoring Opportunity) w polu karnym, który powodował tzw. potrójne karanie [rzut karny + wykluczenie (czerwona kartka) + jeden mecz kary za kartkę]. Dotychczas, zawodnik faulujący wychodzącego na czystą pozycję piłkarza, był karany przez sędziego wykluczeniem (czerwoną kartką). Ta zasada będzie natomiast nadal obowiązywać, jednak tylko w sytuacji gdy faul będzie poza polem karnym. Natomiast kiedy zdarzy się to w polu karnym, zawodnik zostanie ukarany tylko napomnieniem (żółtą kartką) oraz przeciw jego zespołowi podyktowany zostanie rzut karny. Nie w każdej sytuacji kiedy sędzia będzie mógł być wyrozumiały w stosunku do piłkarza. W sytuacji, kiedy zawodnik broniący zatrzyma zawodnika atakujacego poprzez trzymanie go, ciągnięcie lub popchnięcie zawsze obejrzy czerwoną kartkę. Aktualne przepisy nie zmieniły sposobu oceniania okolicznosci zatrzymania ręką piłki zmierzajacej do bramki, teraz, jak i wcześniej za takie przewinienie należy się rzut karny oraz czerwona kartka.
Zmiany dotyczą też definicji Nierozważności , która teraz brzmi nastepująco: Nierozważność ma miejsce wtedy, gdy zawodnik wykonuje swój atak nie zważając na bezpieczeństwo przeciwnika lub konsekwencje takiego ataku. Zawodnik tak grający musi być ukarany napomnieniem . Wcześniej obowiązywało to w brzmieniu całkowicie nie zważając . Sędzia nie musi już zatem interpretować w takiej sytuacji czy doszło do całkowitego nie zważania (nie brania pod uwagę), a wprost oceniania przez zawodnika okoliczności w chwili faulu. Teraz wystarczy ocenić czy zawodnik zważał czy nie zważał na bezpieczeństwo rywala.
Podobnie ma się sytuacja z użyciem niepropocjonalnej siły . Teraz brzami to tak: Użycie nieproporcjonalnej siły ma miejsce wtedy, gdy atak zawodnika przekracza granicę użycia akceptowalnej siły i zagraża bezpieczeństwu przeciwnika. Zawodnik tak grający musi być wykluczony z gry . W nowej definicji nie ma już słowa rażąco i brzmienia użycie rażąco niepropocjonalnej siły . Podobnie jak w poprzednim przykładzie ze słowem całkowicie , tak i tu wykreślenie z przepisów słowa rażąco ma ułatwić sędziom interpretację przepisu. Nie muszą już bowiem oceniać czy zawodnik całkowicie nie żważał lub czy użył rażąco nieproporcjonalnej siły.
Znacząca zmiana zaszła w przepisie dotyczącym korzyści: (...) Jednak jeżeli zawodnik, który ma zostać wykluczony, przed najbliższą przerwą w grze zagra piłkę lub będzie walczył z przeciwnikiem o piłkę lub wywierał na niego wpływ, sędzia przerwie grę, wykluczy winnego zawodnika, a gra będzie wznowiona rzutem wolnym pośrednim. . Dotyczy to sytuacji, gdy sędzia ma zamiar wykluczyć zawodnika i w momencie kiedy w tej akcji bramka nie wpadnie, a zawodnik pozostaje w grze, sędzia powiniem zatrzymać grę i usunąc zawodnika, zaś grę wznowic rzutem wolnym pośrednim. Usunięcie zawodnika z boiska, który na to zasłuzył spowodowane jest zasadami fair play oraz tym, aby nie miał realnego wpływu na grę w której teoretycznie już nie powinniem uczestniczyć.
Napomnienie związane z umyślnym zagraniem ręką zostało zawężone do dwóch sytuacji: popełnia przewinienie lub zagra piłkę ręką w celu przeszkodzenia lub przerwania korzystnej akcji oraz zagrywa piłkę ręką, usiłując w ten sposób zdobyć bramkę (nie jest istotne, czy bramka została zdobyta, czy nie) lub podejmuje nieudaną próbę pozbawienia przeciwnika bramki przez zagranie piłki ręką
Dodatkowo pojawił się nowy przepis dotyczaczący gwałtownego, agresywnego zachowania, a dokładnie uderzenia w głowę lub twarz, nie walcząc o piłkę: Co więcej, zawodnik, który nie walcząc o piłkę, celowo uderza przeciwnika lub jakąkolwiek inną osobę w głowę lub twarz, czyniąc to przy użyciu dłoni lub ręki, winny jest gwałtownego, agresywnego zachowania, chyba że siła uderzenia była minimalna. .
Ostatnimi czasy w piłce nożnej na całym świecie, w tym i w Polsce coraz częściej dochodzi do gwałtowanych, agresywnych zachowań i to w meczach na każdym szczeblu rozgrywek. Zatem i tu widać, że wolą IFAB przy zmianie przepisów – poza uatrakcyjnieniem gry – było ułatwienie sędziom interpretacji w przypadku zachowań zawodników, które nie mają nic wspólnego z zasadami Fair Play. Znowelizowane przepisy – jak widać na powyższym przykładzie – mają być dla sędziów orężem w walce z chamskimi zachowaniami piłkarzy na boisku.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.