01.09.2016
Od sezonu 2016/17 obowiązują znacznie znowelizowane „Przepisy Gry w Piłkę Nożną. O tym, kto decyduje o zmianach i w jakim trybie są one wprowadzane pisałem już w artykule p.t. Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną . Była tam również mowa zmianach w Art. 01 Przepisów dotyczącym „Pola Gry”. Dzisiaj, kolejne zagadnienia. Zapraszam do czytania!
Zanim omówimy poszczególne przepisy, słów kilka o modyfikacjach, które mogą wprowadzać organizatorzy rozgrywek. „Dopuszczalna jest modyfikacja Przepisów Gry przez związki narodowe dla meczów: zawodników w wieku poniżej 16 lat, kobiet, oldbojów (powyżej 35 lat) oraz zawodników niepełnosprawnych, przy założeniu, że pryncypia niniejszych Przepisów zostaną zachowane”.
Na czym miałyby one polegać? Jak czytamy w Przepisach: „Zezwala się na modyfikacje każdego z, lub wszystkich, poniższych elementów:
- wymiarów pola gry,
- wielkości i wagi piłki oraz materiału, z jakiego jest wykonana,
- odległości pomiędzy słupkami bramkowymi oraz wysokości poprzeczki od podłoża,
- czasu trwania okresów gry,
- wymian zawodników.”
Natomiast „dalsze modyfikacje są dozwolone jedynie za zgodą IFAB”.
Kilka zdań warto poświęcić też tzw. „oficjalnym językom”. IFAB publikuje Przepisy Gry w czterech językach: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. W przypadku rozbieżności w użytym słownictwie obowiązującym jest tekst angielski. Przepisy „polskie” są tłumaczeniem angielskiej wersji językowej. Polski nie jest zatem oficjalnym językiem IFAB i Przepisów.
Po tym wprowadzeniu, pora na zmiany w dwóch artykułach: Art. Art. 03 i 04. Art. 03 otrzymał nowy tytuł „Zawodnicy”, a Art. 04 dotyczy „Ubioru Zawodników”.
Najważniejsze założenia zmian w Art. 03:
- Zawody nie mogą być rozpoczęte lub kontynuowane, jeśli choć jedna z drużyn ma w swoim składzie mniej niż siedmiu zawodników. Dawniej minimalna liczba, choć także nie mniejsza niż siedmiu zawodników mogła być ustalana przez narodowy związek, np. na nie mniej niż ośmiu lub dziewięciu zawodników. Teraz bezwzględnie obowiązuje liczba nie mniej niż siedmiu zawodników niezbędna do rozpoczęcia lub kontynuowania zawodów i związki narodowe (dawniej zwane krajowymi) nie mają już uznaniowości w tej kwestii.
- Zawodnik rezerwowy może wznowić grę w każdy przewidziany przez Przepisy Gry sposób, ale musi wcześniej wejść na pole gry. Bardzo ważna zmiana przepisów. Do tej pory Zawodnik rezerwowy, który podczas wymiany nie wszedł jeszcze na pole gry, nie mógł wykonać wrzutu, względnie rzutu z rogu, ponieważ procedura wymiany nie została zachowana.
- 03.5 Dodatkowe osoby na polu gry – status zawodników wykluczonych. W poprzednim brzmieniu, każda osoba niewpisana w protokole jako zawodnik, zawodnik rezerwowy lub osoba oficjalnie towarzysząca drużynie była traktowana jako osoba niepożądana – podobnie jak zawodnik wykluczony z gry. Teraz: każda osoba niewpisana w protokole jako zawodnik, zawodnik rezerwowy lub osoba funkcyjna, jest osobą niepożądaną. W wyjaśnieniu czytamy, że: bardziej logicznym jest to, żeby zawodnika wykluczonego z zawodów traktować jak zawodnika rezerwowego. Tym samym zawodnik, który powraca na pole gry (po uprzednim wykluczeniu) zostaje ukarany rzutem wolnym.
- 03.6 Naruszenie Przepisów przez zawodników rezerwowych i osoby funkcyjne. Wg „starego tekstu”, Jeżeli zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony wszedł na pole gry bez zezwolenia sędziego... (...) a gra została przerwana, sędzia wznawiał ją rzutem wolnym pośrednim..., a jeżeli osoba oficjalnie towarzysząca drużynie weszła na pole gry (...) a sędzia z tego powodu przerwał grę, była ona wznawiana rzutem sędziowskim... Teraz: jeżeli gra została przerwana, a osobą która wpływała na przebieg gry była: osoba funkcyjna, zawodnik rezerwowy, wymieniony lub wykluczony – sędzia wznowi grę rzutem wolnym bezpośrednim lub rzutem karnym, jeśli akcja toczyła się na pou karnym. W wyjaśnieniu czytamy, że narasta problem zawodników rezerwowych/osób funkcyjnych wkraczających na pole gry w celu przeszkodzenia w prowadzeniu akcji przeciwnikowi, np. pozbawianie przeciwnika bramki. To zachowanie ewidentnie nie fair i stosowniejszą karą za to jest rzut wolny bezpośredni (względnie rzut karny).
- 03.7 Zawodnik, który został wykluczony przed lub po zawodach. W tym artykule dodano tekst: „Zawodnik, który został wykluczony:
- przed oddaniem sędziemu protokołu – nie może zostać wpisany do tego protokołu, bez względu na to, jaką funkcję miałby pełnić,
- po oddaniu sędziemu protokołu i przed rozpoczęciem meczu – może zostać zastąpiony w podstawowym składzie przez zgłoszonego zawodnika rezerwowego.
W jego miejsce nie można dopisać nowego zawodnika rezerwowego. Liczba wymian, do której jest uprawniona drużyna, nie zostaje pomniejszona,
- po rozpoczęciu zawodów – nie może zostać zastąpiony”.
W wyjaśnieniu czytamy, że chodziło o uregulowanie kwestii, czy zawodnik wykluczony może zostać zastąpiony.
- 03.8 Wpływ zawodnika rezerwowego/osoby funkcyjnej/osoby niepożądanej, dotykających piłkę zmierzającą do bramki. Dawniej – w sytuacjach wymienionych w pkt 3.6 sędzia musiał przerwać grę, jeżeli „intruz” wpływał na grę lub dotyka piłkę. Jeżeli osoba niepożądana weszła na pole gry sędzia musiał przerwać grę, jednak nie natychmiast, jeżeli osoba niepożądana nie przeszkadzała w grze. Teraz, jeżeli piłka zmierza w kierunku bramki, a działanie takiej osoby nie ma wpływu na możliwość zagrania piłki przez zawodnika drużyny broniącej, to taka bramka jest uznana, jeżeli piłka wpadnie do bramki (nawet jeżeli piłka została zagrana przez osobę, która weszła na pole gry), chyba że piłka wpadła do bramki drużyny przeciwnej, niż osoba, która weszła na pole gry.
Wyjaśnienie do tej zmiany głosi, iż ta zmiana, zgodnie z duchem „fair play”, oznacza, że jeżeli próba pozbawienia bramki nie powiodła się, sędzia może uznać taką bramkę (patrz pkt. 3.9).
- 03.9 Bramka zdobyta i dodatkowe osoby na polu gry. Poprzednio, jeżeli po zdobyciu bramki sędzia stwierdził, że w chwili jej zdobycia na polu gry znajdowała się dodatkowa osoba, to przed uznaniem bramki i wznowieniem gry powinien był podjąć następujące rozstrzygnięcia: sędzia nie uznawał bramki, gdy dodatkową osobą był osoba niepożądana i przeszkadzała ona w grze lub zawodnik, zawodnik rezerwowy, zawodnik wymieniony, względnie osoba towarzysząca drużynie, która zdobyła bramkę. A teraz, jeżeli po zdobyciu bramki sędzia stwierdzi, że w chwili jej zdobycia na polu gry znajdowała się dodatkowa osoba, a gra nie została wznowiona:
- to sędzia nie uznaje bramki, jeżeli dodatkową osobą był: zawodnik, zawodnik rezerwowy, zawodnik wymieniony, zawodnik wykluczony, względnie osoba funkcyjna drużyny, która zdobyła bramkę luv osoba niepożądana i przeszkadzała ona w grze, chyba że bramka została zdobyta w sposób opisany w sekcji „Dodatkowe osoby na polu gry”. Gra jest wówczas wznowiona rzutem od bramki, rzutem rożnym lub rzutem sędziowskim.
Jeżeli po zdobyciu bramki i po wznowieniu gry, sędzia stwierdzi, że na polu gry znajdowała się dodatkowa osoba w chwili zdobycia bramki, to bramka taka nie może zostać nieuznana. Jeżeli osoba dodatkowa nadal przebywa na polu gry, sędzia musi:
- przerwać grę,
- nakazać usunięcie dodatkowej osoby,
- grę wznowić rzutem sędziowskim lub rzutem wolnym, stosownie do sytuacji. Sędzia musi zgłosić incydent do odpowiednich władz.
W wyjaśnieniu czytamy, że chodziło wprowadzenie zasad przedstawionych w pkt. 3.8 (powyżej) oraz doprecyzowanie, jak wznowić grę, gdy bramka została zdobyta podczas przebywania na polu gry dodatkowej osoby, a gra nie została wznowiona, a także wskazanie, że jeżeli bramka została zdobyta podczas przebywania na polu gry dodatkowej osoby, a gra została wznowiona, sędzia musi grę kontynuować. Wtedy nie może już bramki nie uznać albo „wymazać” okres czasu między bramką, a zorientowaniem się tym, że na polu gry znajdowała się dodatkowa osoba.
- 03.10 Odniesienie do kapitana drużyny (przeniesione z Artykułu 12). Wprowadzono dodatkowy tekst: „Kapitan drużyny nie posiada specjalnego statusu i przywilejów, jednak ponosi w pewnym stopniu odpowiedzialność za zachowanie swojego zespołu. W wyjaśnieniu czytamy, że bardziej logicznym jest, aby ten zapis znalazł się w Artykule 3 niż Art. 12.
O ubiorze zawodników i zmianach regulacji w Art. 04 Przepisów, w kolejnym odcinku. Już teraz zapraszam!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.