25.05.2021
Kilka zmian w uchwale regulującej zasady ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników wprowadzono niedawno do przepisów związkowych PZPN. Najważniejsza nowelizacja dotyczy art. 2 ust. 2 określającego przypadki, w których klubowi odstępującemu nie przysługuje ekwiwalent. Nowelizację wprowadzono Uchwałą nr IV/59 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników.
A zatem stosownie do art. 2 ust. 2, ekwiwalent za wyszkolenie nie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku:
a) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje do z klubu V kategorii do klubu V kategorii;
b) prawomocnego, jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika, z winy klubu odstępującego;
c) prawomocnego rozwiązania kontraktu z winy klubu, stwierdzonego orzeczeniem właściwego organu PZPN
d) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje po upływie 12 miesięcy od wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora w klubie odstępującym.
Przypomnijmy, że ekwiwalent za wyszkolenie to iloczyn E = L x W x M
E – Należna kwota ekwiwalentu
L – Okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, przy czym, jako wartość okresu rejestracji w klubie należy przyjąć:
W – Współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w PLN netto.
W przypadku, gdy zawodnik był zarejestrowany w klubie w okresach odpowiadających różnym wartościom współczynnika bazowego, mnożenie odbywa się dla każdej kategorii wiekowej osobno, a następnie jest sumowane.
M – Mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego.
W przypadku zawodników, pomiędzy 21 a 24 rokiem życia, przy obliczaniu wartości ekwiwalentu należy uwzględnić amortyzację jego kwoty.
Przypomnijmy, kategoria wiekowa zawodnika - służy do określenia współczynnika bazowego. Przyjmuje się podział na 3 kategorie wiekowe:
Przypomnijmy, współczynnik bazowy – wartość w PLN netto, odpowiadająca danej kategorii wiekowej zawodnika. Przyjmuje się podział na 3 kategorie współczynnika bazowego:
Przypomnijmy, kategoria klasy rozgrywkowej – służy do określenia klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjmuje się podział na 5 kategorii klasy rozgrywkowej:
Przypomnijmy, mnożnik – wartość uzależniona od kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjmuje się podział na 5 kategorii mnożnika:
Przypomnijmy, amortyzacja kwoty ekwiwalentu – rozłożone w czasie umorzenie wartości ekwiwalentu za wyszkolenie. Wykorzystanie amortyzacji pozwala na zmniejszanie należnej kwoty ekwiwalentu w zależności od wieku zawodnika w chwili zmiany przynależności klubowej, według poniższego schematu:
Tyle przypomnień.
Na koniec, jeszcze jedna ważna zmiana. Art. 3 ust. 1 Uchwały nr V/88 otrzymuje nowe, następujące brzmienie: „1. W przypadku braku porozumienia pomiędzy klubami w zakresie wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie, organem uprawnionym do określenia jego wysokości jest Piłkarski Sąd Polubowny PZPN”. Wcześniej te kompetencje należały do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.