09.09.2016
Nie tylko w piłce nożnej zmieniły się ostatnio Przepisy Gry. Nowelizacji dokonano także w Przepisy Gry w Piłkę Ręczną. Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, ale weszły wcześniej, właśnie na turniej olimpijski. Czy to słuszne, czy nie? Odpowiedź pozostawiam Państwu. Zapraszam teraz do omówienia zmian.
To, że przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie to już nas zdołała np. przyzwyczaić Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Pamiętamy różne rewolucyjne zmiany, a to kwestie dotknięcia siatki lub całkowitego zakazu jej dotykania, a to siatka z reklamą, a to przerwa 10-minutowa po 2-gim secie, a to małe punkty ważniejsze od setów przy ustalaniu kolejności. Było i jest tego co nie miara. O likwidacji przerw technicznych na „krajowym podwórku” pisałem już w artykule „Zmiany w PlusLidze i OrlenLidze”. Ale rzeczy, Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zadecydowała w tym roku o wprowadzeniu pięciu zmian w Przepisach Gry w Piłkę Ręczną.
Zdaniem IHF mają one uatrakcyjnić grę. W tym kierunku poszła też FIFA, a w zasadzie IFAB, który odpowiada za Przepisy Gry w Piłkę Nożną. O tym też piszemy na łamach naszego portalu. Najciekawsze zmiany w „handballu” o czym dziś – przede wszystkim – mowa, dotyczą „niebieskiej kartki” (nowość) oraz gry pasywnej, ale są jeszcze inne, o których poniżej. Oczywiście testy przeprowadzono na imprezach juniorskich i młodzieżowych najwyższej rangi (Mistrzostwa Świata), po to by mieć doświadczenia ze stosowania przepisów i móc je zacząć stosować już w dorosłych rozgrywkach. Dla siatkarskiej centrali takim „poligonem” doświadczalnym jest Liga Światowa.
Nowelizacja Przepisów Gry w Piłkę Ręczną obejmuje pięć grup przepisów, czyli przepisy dotyczące:
- roli bramkarza,
- zawodników, którym udzielona została pomoc medyczna,
- gry pasywnej,
- dyskwalifikacji w ostatniej minucie spotkania,
- niebieskiej kartki.
„Bramkarz jako zawodnik”. Jeśli drużyna zastępuje bramkarza siódmym zawodnikiem z pola, żaden obecny na parkiecie gracz nie może być bramkarzem i wejść w pole sześciu metrów. Jeśli drużyna spróbuje przeszkodzić w ten sposób rywalowi w zdobyciu bramki z dogodnej pozycji, sędziowie podyktują rzut karny. Zawodnik zastępujący bramkarza nie musi ubierać znacznika.
„Zawodnik kontuzjowany”. Zawodnik, któremu udzielono pomocy medycznej musi opuścić parkiet i może powrócić do gry dopiero po trzecim ataku swojego zespołu. Prawidłowe wejście zawodnika mają dopilnować delegaci techniczni. Wcześniejsze wejście na parkiet kończy się dwuminutową karą. Jeśli sędziowie wskazują, że zawodnikowi ma być udzielona pomoc, sztab medyczny nie może odmówić wejścia na parkiet. Przepis ten nie dotyczy bramkarzy, którzy zostali trafieni piłką w głowę.
„Gra pasywna”. Po otrzymaniu od sędziego, sygnału o grze pasywnej, zespół może wykonać maksymalnie sześć podań przed oddaniem rzutu. Przerwanie ataku czy zablokowanie rzutu nie sprawia, że liczba podań będzie liczona na nowo. Sędziowie mogą odgwizdać grę pasywną wcześniej, jeśli uznają, że zespół nie dąży do zdobycia bramki.
„Ostatnia minuta”. Zmianie uległy przepisy dotyczące faulu taktycznego. Faul taktyczny popełniony w ciągu ostatnich 30 sekund, a nie jak dotychczas w ciągu ostatnich 60 sekund, będzie karany czerwoną kartką oraz rzutem karnym. Dotyczy to również sytuacji, gdy po podaniu zawodnik nie zdobędzie bramki.
„Niebieska kartka”. Kolejna kartka używana przez sędziów. Sędziowie oprócz żółtej i czerwonej kartki będą mieli też do dyspozycji kartkę niebieską. Jeżeli zostanie ona pokazana zawodnikowi, zostanie on opisany w protokole i czekać go będzie dodatkowa dyskwalifikacja. Zawodnikowi grozi wówczas zawieszenie (dyskwalifikacja) na co najmniej jeden mecz. Pierwszy raz w historii seniorskich rozgrywek taką niebieską kartką ukarany został zawodnik Paris Saint Germain – Duńczyk Mikkel Hansen, podczas meczu swojej drużyny na Klubowych Mistrzostwach Świata w Katarze.
Tyle o zmianach Przepisów Gry w Piłkę Ręczną. Zapraszam do lektury kolejnych artykułów, w których omawiać będziemy zmiany w piłce nożnej.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.