09.10.2020
Często pojawiają się pytania, na jakim szczeblu mogą grać rezerwy poszczególnych klubów. W ostatnich latach coraz więcej przedstawicieli Ekstraklasy inwestuje w młodzież i chce rozwijać swoje drugie zespoły. W czerwcu tego roku Polski Związek Piłki Nożnej zmienił przepis i obecnie rezerwy danego klubu mogą rywalizować nawet w I lidze.
25 czerwca 2020 roku Zarząd PZPN zmienił uchwalę nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Część uchwalonych zmian dotyczyła wspomnianych wcześniej drużyn rezerw.
Przed uchwałą obowiązywał przepis, który nakazywał, aby między zespołami tego samego klubu istniała różnica co najmniej dwóch klas rozgrywkowych. PZPN postanowił jednak zmienić tę zasadę i obecnie zgodnie z § 2 ust. 6 uchwały: Kluby uczestniczące w rozgrywkach mistrzowskich mogą posiadać jedną lub więcej drużyn w klasach rozgrywek seniorów, niższych od tej, w której uczestniczy pierwszy zespół danego klubu. Zasada ta może być zmieniona przez Zarządy Wojewódzkich ZPN w odniesieniu do rozgrywek prowadzonych przez dany Związek.
Oczywiście nadal obowiązują przepisy mówiące o tym, że dwie drużyny tego samego klubu nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach tej samej klasy oraz o tym, że we wszystkich przypadkach spadku pierwszej drużyny klubu do klasy niższej lub awansu drużyny rezerw do klasy wyższej, drużyna rezerw tego klubu musi być automatycznie przeniesiona do rozgrywek o klasę niższą.
Wprowadzona zmiana może okazać się bardzo ważna. Warto wspomnieć o tym, że w trwającym sezonie II ligi 2020-21 mamy dwie drużyny rezerw – Śląsk II Wrocław oraz Lech II Poznań. W razie zajęcia przez te drużyny miejsc premiowanych awansem albo miejsc dających możliwość gry w barażach o awans ekipy te od tych rozgrywek mogą starać się o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej.
Wprowadzoną zmianę należy ocenić pozytywnie, gdyż wielu klubom zależy na tym, aby ich rezerwy mogły grać możliwie w jak najwyższej klasie rozgrywkowej. Wraz z rozwojem akademii piłkarskich szkolących młodzież poszczególne drużyny mogą rozwijać się także w aspekcie sportowym. Możliwość, którą w czerwcu wprowadził PZPN, istnieją od dawna w innych krajach, jak chociażby w Hiszpanii, czy Portugalii, gdzie zespoły rezerw znanych klubów jak Barcelona, Benfica, czy Porto grały, bądź grają na zapleczu ekstraklasy tych państw.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.