17.07.2013
Przed nami Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2013. Jak wyczytałem, zaszczytne „prawo” nominowania dwóch par tanecznych jako skład reprezentacji Polski ( po jednej w tańcu standardowym i w tańcu latynoamerykańskim ) przypadło Polskiemu Towarzystwu Tanecznemu ( PTT ) oraz Federacji Tańca Sportowego ( FTS ). Wynika to z faktu, że PTT jest członkiem World Dance Sport Federation ( WDSF ), zaś WDSF jest członkiem International World Games Association ( IWGA - organizator World Games ). I to właśnie WDSF ( uznane również przez MKOL ) podjęło decyzję o prawie nominowania reprezentantów Polski przez PTT i FTS. Wydaje się zatem, że wszystko jest ok.
Otóż nie ! Nic nie jest ok ! Od kiedy to bowiem w państwie prawa wewnętrzne przepisy międzynarodowej federacji sportowej mają większą rangę od przepisów prawa powszechnie obowiązującego ?
Akt prawny rangi ustawowej, a ściślej art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o sporcie wyraźnie wskazuje, iż polski związek sportowy ma wyłączne prawo do „powołania kadry narodowej oraz przygotowania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy.” Oczywiście w przepisie mowa jest o igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy – brak jest informacji co do igrzysk sportów nieolimpijskich – jednakże skoro MKOL uznaje daną dyscyplinę sportową, uznaje World Games, to należy dokonywać wykładni rozszerzającej wskazującej, iż polski związek sportowy (skoro jest powołany w danym sporcie) jako jedyny ma wyłączne prawo do powołania kadry narodowej. Dalej - wybór reprezentacji narodowej ściśle wiążę się z innym wyłącznym uprawnieniem polskiego związku sportowego, tj. organizowaniem i prowadzeniem współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski i Puchar Polski w danej dyscyplinie sportu. Tylko i wyłącznie w ten sposób wyłoniony Mistrz Polski powinien reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Słowem – najlepsi z najlepszych. Tymczasem jest inaczej.
Podsumowując : istota organizowania Igrzysk Sportów Nieolimpijskich jest taka sama jak organizacji Igrzysk Olimpijskich - mają się zmagać najlepsi zawodnicy wyłonieni z poszczególnych państw. Wprowadzenie nowych przepisów tj. ustawy o sporcie miało dostosować strukturę polskiego sportu do europejskiego modelu organizacji sportu opartego na podstawie hierarchicznej piramidy, który cechuje się tym, że podstawą są klub sportowe, następny stopień to związki sportowe zrzeszone w krajowych organizacjach sportowych (polskich związkach sportowych), nad którymi z kolei na samym szycie hierarchii są międzynarodowe federacje sportowe. W analizowanej sytuacji dochodzimy do paradoksu - w dyscyplinie sportu jakim jest taniec, nie będzie Polski reprezentować prawidłowo wyłoniony Mistrz Polski (z zawodów zorganizowanych przez Polski Związek Tańca Sportowego), tylko Mistrz Polski PTT i FTS. Rodzi się więc pytanie: po co organizować zawody rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski skoro nie upoważniają one do wzięcia udziału przez zawodników w zawodach rangi międzynarodowej. Aby brać udział w zawodach rangi międzynarodowej i reprezentować kraj wystarczy wygrać zawody organizowane przez zwykłe stowarzyszenie. Rażącym naruszeniem ustawy o sporcie wydaje się kwestia udzielenia pozwolenia przez międzynarodową federację sportową do wyboru reprezentacji kraju przez podmioty będące poza strukturą piramidy i pozostające poza nadzorem polskiego związku sportowego. Nie jest to jedynie naruszenie, ale niejako ingerencja międzynarodowej federacji sportowej w suwerenne prawo każdego kraju do wyłonienia swoich reprezentantów.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.